Koronawirus: jak odkazić samochód?

Pamiętajmy, że przygotowanie do bezpiecznej podróży samochodem zaczyna się już na etapie przygotowań w domu. Najlepiej wyposażyć się w gumowe rękawiczki jednorazowe, które założymy jeszcze przed wejściem do samochodu. Weźmy ze sobą także chusteczki dezynfekujące, nasączone płynem ochronnym o zawartości alkoholu min. 60%. Pierwszą chusteczkę wykorzystamy jeszcze przed wsiadaniem do auta. Należy dokładnie wytrzeć klamkę kierowcy, a jeśli podróżujemy z drugą osobą - także pasażera. 

Koronawirus: co zdezynfekować w samochodzie?

W praktyce najlepszym rozwiązaniem jest dokładne wytarcie chusteczką dezynfekującą wszystkich elementów samochodu, których dotykamy w trakcie jazdy. Najistotniejsze są jednak: kierownica, drążek zmiany biegów, manetki kierunkowskazów i wycieraczek, a także przycisk światła awaryjnego i klamki od wewnętrznej strony drzwi. Koniecznie trzeba też wyczyścić panele multimedialne w samochodzie. 

Jak podkreśla Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego: W czasie pandemii wirusa COVID-19 szczególnego znaczenia nabiera właściwa dezynfekcja naszych pojazdów. Dotyczy to newralgicznych miejsc – uchwytów klamek zewnętrznych i wewnętrznych oraz bagażnika, kierownicy, dźwigni skrzyni biegów i elementów deski rozdzielczej

Koronawirus: czym dezynfekować samochód?

Najskuteczniejszą metodą odkażania samochodu jest czyszczenie potencjalnie skażonych powierzchni płynami bazującymi na alkoholu etylowym (spirytusie). By płyn był skuteczny, stężenie alkoholu nie powinno wynosić mniej niż 60%. Ważne - należy pamiętać, że płyny o tak wysokim stężeniu alkoholu mogą mieć negatywny wpływ na tapicerkę. W jej przypadku zalecane jest (jeśli to możliwe) regularne pranie w wysokiej temperaturze. Jeśli nie mamy do dyspozycji płynów o takim stężeniu alkoholu, możemy spróbować przygotować płyn dezynfekujący „domowej roboty”. Będziemy potrzebować do tego 0,5 litra octu, 400 ml wody i 50 ml wody utlenionej.

Koronawirus: jak bezpiecznie tankować?

Pistoletu do tankowania benzyny codziennie dotyka od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Dlatego przed każdym tankowaniem, dobrze jest się przygotować do tej czynności. Wiele stacji benzynowych wiesza przy dystrybutorach jednorazowe rękawiczki. Pierwotnie miały one chronić przed zabrudzeniami, ale dobrze sprawują się także jako ochrona przed wirusami. Ponadto przy płaceniu za benzynę najlepiej zapłacić kartą z technologią dotykową, dzięki temu unikniemy bezpośredniego kontaktu z obsługą i zabrudzonym terminalem płatniczym.

Poniżej znajdziecie kilka przydatnych rzeczy do samochodu: