Pandemia koronawirusa w Polsce raczej nie zwalnia, ale rząd postanowił przejść do drugiego etapu odmrażania gospodarki. Od poniedziałku (4 maja) ponownie otwarte są centra handlowe, choć nie wszystkie sklepy mogą prowadzić jeszcze działalność gospodarczą. Wykluczone z działalności zostały strefy aktywności fizycznej (siłownie, sale i place zabaw, parki trampolin), strefy gier, kin oraz wysp handlowych. Bary i restauracje mogą sprzedawać jedzenie na wynos.

Galerie handlowe od 4 maja: jakie zasady?

Według wytycznych Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego, organizacja stanowisk pracy w sklepach powinna opierać się na zachowaniu 2-metrowej odległości między pracownikami i klientami galerii. Dystans 2-metrów musimy zachowywać właściwie wszędzie, włączając w to np. stanie w kolejkach. W utrzymaniu odpowiedniego dystansu powinny nam pomóc umieszczone w widocznych miejscach wskazówki (naklejki na podłodze lub stojące znaki)

Należy wiedzieć, że w każdym centrum handlowym muszą być wydzielone strefy gastronomiczne z widoczną, fizyczną barierą oddzielającą. „W każdej strefie na jedną osobę powinno przypadać min. 15 m kw” – czytamy.

Zgodnie z rekomendacjami jako klienci galerii powinniśmy mieć możliwość zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie znajdującym się na  terenie obiektu handlowego lub w punkcie ustanowionym przez zarządcę obiektu, ewentualnie w automacie do zakupu maseczek. Oczywiście nie możemy zapominać o tym, że w tym miejscu obowiązuje nas nakaz zasłaniania nosa i usta maseczką ochronną lub innym materiałem.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus 2020: Jak okres wyciszenia na morzu wpłynie na światową gospodarkę?

Co więcej, właściciele sklepów na terenie galerii lub centrów handlowych muszą zapewnić nam jak największą liczbę dozowników z płynem do dezynfekcji przy wszystkich wejściach, a także w toaletach i przy kasach. Z kolei my jako klienci mamy obowiązek noszenia w sklepach rękawiczek jednorazowych lub rękawiczek foliowych zapewnionych przez operatora danego sklepu.

Trzeba wiedzieć też, że nie możemy jeszcze korzystać z szatni, przechowalni ubrań i przedmiotów. Z codziennego użytku wyłączone również wszelkiego rodzaju fontanny.

Galerie handlowe: co z jedzeniem na miejscu i parkowaniem?

Jak już wyżej wspomniałem wyżej, od 4 maja możemy kupować żywność w strefach gastronomicznych wyłącznie na wynos i w ramach dostaw. To oznacza, że nie możemy spożywać dań na miejscu, czyli na terenie galerii, ani na ulicy.

Wytyczne regulują również zasady parkowania. Zgodnie z nimi klienci są zobligowani do parkowania na co drugim miejscu, a w przypadku braku takiej możliwości do zachowania dystansu przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdów.

Jak to wszystko będzie wyglądało w praktyce, to się przekonamy zapewne dość szybko. Miejmy tylko nadzieję, że nie nastąpi nagły wzrost zachorowań na COVID-19. Już czas na powrót do względnej normalności.

Pod tym linkiem możecie przeczytać wytyczne dla innych branż, w tym hoteli, bibliotek i sklepów meblowych i budowlanych. 

Zapewnianie dodatkowego komfortu i bezpieczeństwa klientom

Z racji, że sklepy zostały otwarte w nowym reżimie sanitarnym, to marki szukają rozwiązań, które zapewnią klientom dodatkowych udogodnień. Na taki pomysł wpadła marka GUESS. Za sprawą usługi GUESS Shopping Assistant umówimy się na wizytę w wybranym salonie i będziemy mogli liczyć na Doradę Zakupowego podczas całych zakupów. Spersonalizowana obsługa oraz proces zakupowy sprawią, że wizyta w sklepie powinna być przyjemna. Ta specjalna usługa jest dostępna we wszystkich sklepach własnych GUESS, za wyjątkiem outletów.