Od połowy marca obowiązuje w Polsce czasowe ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych, a działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

W związku z powyższym filmy czy przedstawienia teatralne możemy oglądać obecnie jedynie za pomocą serwisów streamingowych. Ta sytuacja nie ulegnie zmianie co najmniej do 19 kwietnia, bo do tego dnia mają funkcjonować jeszcze obostrzenia. Trudno też stwierdzić, czy kina, muzea, teatry, a także galerie handlowe czy punkty usługowe zostaną otwarte po tym terminie. Tym bardziej, że rośnie w naszym kraju liczba zarażonych oraz ofiar. W tej chwili jest ponad 5700 zakażonych wirusem Covid-19, zaś 175 pacjentów zmarło.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus 2020: Czy grozi nam mandat za wyjazd do rodziny na Wielkanoc? W jakiej wysokości?

Przypomnijmy, że od 16 kwietnia zacznie obowiązywać nakaz noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej. Jeśli placówki kulturalne i rozrywkowe zostaną otwarte po 19 kwietnia, to bez wątpienia będą działać na innych zasadach niż wcześniej. W przypadku kin sprawa jest o tyle ciekawa, że na chwilę obecną praktycznie wszystkie premiery zostały przełożone, więc może być pewien problem z repertuarem. Przynajmniej w dużych sieciach, bowiem kina studyjne powinny sobie jakoś poradzić. Jednak wiele wskazuje na to, że zamknięcie może potrwać jeszcze dłużej.