Na chwilę obecną w Polsce mamy lekko ponad 12 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Z jego powodu zmarło 570 osób. Jednak pandemia w naszym kraju nie przebiega aż tak gwałtownie, jak chociażby we Włoszech czy w Hiszpanii, więc rząd stopniowo zaczyna wprowadzać w życie plan odmrażania gospodarki. Co za tym idzie będziemy z czasem wracać do normalności, choć na nowych zasadach.

Koronawirus: co możemy robić?

Jak na razie wciąż zaleca się zdecydowane ograniczanie kontaktów międzyludzkich i pozostawanie w domach. Choć najlepszym rozwiązaniem jest wychodzenie tylko w niezbędnych celach, to jednak zgodnie z obecnymi przepisami mamy większą swobodę ruchu niż chociażby dwa tygodnie temu.

Możemy zatem chodzić po parkach i bulwarach, a także spacerować po mieście. Jeśli ktoś chce poruszać się samochodem, to obecnie nie musi podawać celu – może on być dowolny.

Można iść do lasu lub w góry (pomijając Tatry), ale trzeba brać pod uwagę, że niektóre lasy mogą być zamknięte z powodu zagrożenia pożarowego. Jeśli obawiacie się o to, czy dostaniecie mandat za jazdę na rowerze, to możecie już przestać – wolno to robić, włączając w to także jazdę na rolkach i innych podobnych urządzeniach. Jednak trzeba mieć na uwadze, że wypożyczalnie rowerów miejskich wciąż pozostają nieczynne. Bez problemu można także już biegać.

Miłośnicy grillowania mogą się czuć obecnie trochę spokojniejsi – wolno to robić we własnym ogródku, ale tylko razem z domownikami. Jednak grillowanie ze znajomymi może być ryzykowne i skończyć się karą do nawet 30 tys. zł!

Koronawirus: wyjście z domu. Jakie zasady obowiązują?

Oczywiście należy pamiętać, że każde nasze wyjście z domu wiąże się z przestrzeganiem konkretnych zasad. Musimy zachować dystans minimum 2 metrów, gdy poruszamy się w przestrzeni publicznej. Dotyczy to również członków rodziny. Tutaj wyjątkiem jest opieka nad dzieckiem do lat 13 oraz osoba niepełnosprawna.

Od 16 kwietnia do odwołania obowiązuje nas nakaz zasłaniania ust i nosa. Niestety dość powszechne są sytuacje, gdy Polacy opuszczają maseczki ochrone – lepiej tego nie robić, bo policja może ukarać nas mandatem, a nawet skierować sprawę do sanepidu. Zasada noszenia maseczek nie dotyczy dzieci do lat czterech, osób mających problemy z oddychaniem oraz pasażerów samochodu, którzy mieszkają ze sobą.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus 2020: jak zapobiec „efektowi mgły” na okularach, kiedy nosisz maseczkę?

Dystans musimy rzecz jasna zachować także, gdy biegamy lub jeździmy na rowerze. Należy mieć rzecz jasna zasłonięte usta i nos.

Koronawirus: czego nie możemy robić?

Pomimo poluzowanych restrykcji, wciąż są sytuacje, które mogą narazić nas na mandat. Wciąż nie wolno tworzyć zgromadzeń w przestrzeni publicznej. To samo dotyczy imprezowych spotkań w domu.

– Zakaz zgromadzeń liczących więcej niż dwie osoby wciąż obowiązuje. Oczywiście my w przestrzeni prywatnej przecież nie analizujemy, ile osób się spotyka, ale ja zachęcam, żeby ten dystans trzymać. Utrzymanie tego zakazu podczas majowego weekendu jest podyktowane troską o to, żeby nie było więcej zachorowań – powiedział minister zdrowia, Łukasz Szumowski. 

Jeszcze nie możemy korzystać z placów zabaw, miejsc biwakowych i innej infrastruktury typu altany i wiaty. Do 4 maja nie będzie można również skorzystać z jakiegokolwiek miejsca noclegowego, jak hotel, pensjonat czy schroniska w górach. 

To samo dotyczy baru czy restauracji – te obiekty wciąż pozostają zamknięte. Ale możemy oczywiście zamówić jedzenie na wynos. Jeszcze nie udamy się również do ogrodów zoologicznych i wszystkich instytucji kulturalnych, sportowych i rozrywkowych. Na tego typu możliwości będziemy musieli sobie jeszcze chwilę poczekać. Na koniec trzeba wspomnieć, że osoby mające poniżej 13 roku życia nie mogą samodzielnie wychodzić z domu. Na pewno cieszy fakt, że możemy już trochę swobodniej przemieszczać się po mieście. Teraz czekamy na kolejne etapy odmrażania gospodarki, który przewiduje otwarcie m.in. bibliotek, muzeów i galerii sztuk.

UAKTUALNIENIE

Wiemy już, że od 4 maja zostaną otwarte:

  • obiekty noclegowe i hotele
  • wszystkie sklepy w galeriach handlowych. Zamknięte pozostają restauracje i przestrzenie rekreacyjne oraz kina. Obowiązuje zasada jednego klienta na 15 metrów kwadratowych powierzchni
  • możliwe będzie uczestnictwo w zabiegach rehabilitacyjnych, ale bez salonów masażu
  • niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki