#KONIECAIDS - róbmy testy!

Na niewielką liczbę wykonanych testów HIV wpływają dwa czynniki: po pierwsze wstyd przed ich wykonaniem, a po drugie obawa przed wynikiem, który może być „wyrokiem”. Okazuje się jednak, że oba argumenty są błędne. Darmowe domowe testy są przeprowadzane anonimowo, a dzięki organizatorzy akcji podkreślają, że „zakażenie HIV nie równa się AIDS, a każdy wynik testu na HIV jest dziś dobry”. „Dzięki szybkiej diagnozie możemy skutecznie przeciwdziałać rozwojowi HIV. Leki na HIV są w Polsce całkowicie refundowane, a ich działanie jest tak skuteczne, że osoba przyjmując je regularnie jest nie zakażająca – jej poziom wirusa we krwi jest niewykrywalny.” – tłumaczy autorka projektu, Agata Stola z Fundacji Edukacji Społecznej. „Właściwie wszystko, o czym musi pamiętać osoba z HIV, to regularne przyjmowanie jednej tabletki dziennie.” – dodaje.

#KONIECAIDS - wirus nas uwrażliwił

Okazuje się, że epidemia koronwirusa może mieć pozytywny wpływ na liczbę wykonanych testów HIV. Ludzie coraz bardziej zastanawiają się nad wpływem chorób zakaźnych na ich życie i starają się ograniczyć ich skutki. „Przekornie powiedziałabym, że HIV okazał się nagle „poczciwym wirusem”, z którym wiemy, jak się obchodzić. Wiemy, jak się zakażamy, dostępne są bezpłatne testy, a do tego jeszcze skuteczne leki.” – kontynuuje Agata Stola. “Teraz już nie ma wymówek, aby odłożyć badanie w czasie. Anonimowy test, który pojawi się w twojej skrzynce pocztowej jest szybki, wygodny i skuteczny. Jeśli wcześniej nie miałeś czasu na wizytę w punkcie diagnostycznym lub wstydziłeś się tam pojawić, to właśnie teraz te argumenty się zdezaktualizowały.” – dodaje.

#KONIECAIDS - znani wspierają akcję

„Teraz biorąc odpowiednie leki kobiety zakażone HIV są w stanie zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko i ta świadomość jest bardzo ważna. Każda kobieta w ciąży powinna mieć zlecone przez lekarza badanie w kierunku HIV dwa razy, w I i III trymestrze ciąży.” – przypomina Małgorzata Rozenek-Majdan. Do badania zachęca Tomasz Oświeciński: „Lepiej zapobiegać niż leczyć. Więc panowie, to nie wstyd, testy są anonimowe, można je zamówić do domu”. Ważny głos w kampanii zabrał również dr n. med. Robert Kowalczyk „Współcześnie, w pewnym sensie każdy wynik jest pozytywny, ponieważ mamy na tyle nowoczesne terapie, że można żyć praktycznie bez negatywnych skutków leczenia”. 

Do badań w kierunku HIV zachęcają również Beata Sadowska, Sylwia Chutnik, Red Lipstick Monster, Ada Fijał, Adriana Kalska i Mikołaj Roznerski, Maria Seweryn, Maciej Gąsiu Gośniowski, Osi Ugonoh oraz Bela Komoszyńska z zespołu Sorry Boys. 

Więcej informacji na temat akcji, a także formularz do zamówienia testu są dostępne na stronie internetowej kampanii.