Koniak (cognac) oznacza „eliksir życia”. Trunek ten często nazywany jest też „królem alkoholi”, choć przez laików bywa mylony z brandy. Koniak ten jest najsłynniejszym winiakiem Francji, choć warto pamiętać, że powstaje na niewielkim zaledwie obszarze (w regionie Charente, który rozciąga się wokół miasta Cognac w południowo-zachodniej Francji) i w ograniczonych nakładach (destyluje się go jedynie z białych win szczepów winogron ugni blanc, folle blanche i colombard). Koniak powstaje w czasie dwukrotnej destylacji wina. Następnie destylaty trafiają do dębowych beczek i są poddawane starzeniu przez minimum 3 lata, choć proces ten potrafi trwać nawet do kilkudziesięciu lat.

NA CZASIE: 10 niezawodnych drinków na Sylwestra [GOTOWE PRZEPISY]

Koniak: jak poznać wiek trunku?

Jak poznać wiek koniaku? Wiek trunku podawany na etykiecie określa najmłodszy składnik użyty w mieszance destylatów. O wieku koniaku świadczą specjalne oznaczenia na etykiecie.

  • V.S. (Very Superior) – leżakowany minimum 2,5 roku, czasami trzy gwiazdki,
  • V.S.O.P. (Very Superior Old Pale) – leżakowany minimum 4,5 roku,
  • X.O. (Extra Old) – leżakowany minimum 6 lat,
  • Extra, Napoleon, etc. – specjalne oznaczenia, stosowane przez producentów, nie mniej niż 6 lat, nawet do kilkudziesięciu lat.

ELLE MAN POLECA: 3 proste drinki (nie tylko) na Sylwestra, które samemu przyrządzisz w domu

Koniak: przepisy na drinki

Koniaki stają się coraz bardziej popularne i nowoczesne. Dzięki nowym sposobom uprawy szczepów winogron potrafią zaskakiwać swoim bogactwem smaku. Oprócz tradycyjnej formy degustowania, trunek ten jest znany i doceniany przez najlepsze cocktail-bary na świecie. Koniak nierzadko postrzegany jest wyłącznie jako digestif, pity bez żadnych dodatków. Takiej formie degustacji pozostają dziś jednak wierni jedynie koneserzy. Koniak staje się bowiem alkoholem, który można podawać na wiele różnych sposobów, w tym głównie w formie mocniejszych lub lżejszych drinków. Zebraliśmy dla Ciebie 9 pomysłów na drinki na bazie koniaku. Może któryś z nich okaże się być idelanym wyborem na sylwestrową noc? Zobacz nasze propozycje: 

Koniak – przepisy na drinki: Sidecar

Składniki: 40 ml koniaku, 20 ml Grand Marnier, 20 ml soku z limonki

Przepis: Wszystkie składniki wymieszaj intensywnie w shakerze wypełnionym lodem. Gotowy koktajl przelej do schłodzonej koktajlówki. Udekoruj skórką z pomarańczy lub cytryny.

Koniak – przepisy na drinki: Old Fashioned

Składniki: 40 ml koniaku, 1 kostka cukru, bitters śliwkowy, skórka z pomarańczy, suszona śliwka

Przepis: Do szklanki typu Old Fashioned włożyć kostkę cukru, którą następnie oblej odrobiną wody oraz bittersem śliwkowym. Całość rozetrzyj drewnianym muddlerem. Dodaj kostki lodu i nalać koniak. Całość intensywnie wymieszaj. Udekoruj suszoną śliwką i aromatyzuj skórką z pomarańczy.

Koniak – przepisy na drinki: Royal Renaissance

Składniki: 60 ml koniaku, wytrawny szampan, 1 łyżeczka cukru trzcinowego, 1/2 plastra ananasa, 1/2 plastra pomarańczy, 1/2 plastra cytryny

Przepis: Owoce, wraz z koniakiem i cukrem trzcinowym Umieść na dnie shakera. Wstrząśnij mocno, a następnie przelej do wysokiej szklanki wypełnionej kruszonym lodem. Gotowy koktajl przyozdób owocami.

Koniak – przepisy na drinki: Pear Mix

Składniki: 50 ml koniaku, 15 ml gruszkowej brandy, 1/2 gruszki, 2 plastry cytryny

Przepis: Na dnie shakera umieść połowę owocu gruszki oraz plastry cytryny. Dodaj kruszonego lodu, a następnie wlej koniak i gruszkową brandy. Koktajl podaj z przybraniem z plasterków gruszki.

Koniak – przepisy na drinki: Mint Julep

Składniki: świeże listki mięty, 1 łyżeczka cukru, 1 łyżeczka wody, kruszony lód, 50 ml koniaku, 1 plasterek cytryny

Przepis: Listki mięty gnieć w dłoniach, wrzuć do szklanki wraz z cukrem i wodą, mieszaj do rozpuszczenia cukru. Następnie dodaj lód i koniak, możesz ozdobić plasterkiem cytryny.

Koniak – przepisy na drinki: Codiac & Gin Ale

Składniki: 10 ml koniaku, 30 ml Gin Ale, ćwiartki cytryny lub limonki

Przepis: Do niskiej szklanki wypełnionej lodem dodaj koniak i amaretto. Zamieszaj. Dodaj cząstki limonki lub cytryny.

Koniak – przepisy na drinki: French Mohito

Składniki: 40 ml koniaku, 1/2 limonki, 10 ml syropu cukrowego, 10 listków mięty pieprzowej, top up – woda gazowana

Przepis: Do szklanki wrzucić pokrojoną w ćwiartki połówkę limonki , dodać syrop cukrowy i całość dokładnie ugnieść. Rozetrzeć liście mięty w dłoniach i wrzucić je do szklanki. Wlać koniak i uzupełnić szklankę wodą gazowaną i kruszonym lodem.

Koniak – przepisy na drinki: BlackBerry

Składniki: 40 ml koniaku, 15 ml soku z limonki, 20 ml syropu pistacjowego, 10 ml białko, 5-6 świeżych jeżyn, bitters grapefruit

Przepis: Napełnić shaker bostoński lodem. Dodać wszystkie składniki. Wstrząsnąć i przelać do szklanki typu whisky wypełnionej lodem. Udekorować.

Koniak – przepisy na drinki: Spicy Mango

Składniki: 40 ml koniaku, 1/2 limonki, 15 ml syropu Spicy Mango Monin, 6-8 ziarenek różowego pieprzu, gałązka rozmarynu, skórka z pomarańczy lub cytryny

Przepis: Pokrojoną w ćwiartkę limonkę wrzucić do szkła, dodać pieprz i syrop mango, całość wygnieść drewnianym muddlerem. Szkło zasypać kruszonym lodem i nalać porcję koniaku. Całość intensywnie wymieszać. Dodać pokruszony lód i udekorować gałązką rozmarynu oraz różowym pieprzem.

ELLE MAN POLECA: Wiśniówka: jaka powinna być? Najlepsza nalewka z wiśni na alkoholu [PRZEPISY]

CZYTAJ: Jak pić sherry? To warto wiedzieć o jednym z najsłynniejszych hiszpańskich win

ZOBACZ TEŻ: Jak pić brandy? Można zarówno tradycyjnie, jak i mniej konwencjonalnie