Kokos - właściwości zdrowotne i działanie

Kokos to orzech, którego właściwości zdrowotne są doceniane nie tylko przez jego amatorów, lecz także przez naukowców. Nic dziwnego - miąższ kokosa, czyli biała i mięsista wyściółka twardej skorupy orzecha, jest bogaty w błonnik, potas, magnez i fosfor, a także w kwas foliowy. Jednak największą wartość zdrowotną przypisuje się zawartym w miąższu kokosa nasyconym kwasom tłuszczowym. Nie są to jednak te same nasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się w większości produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli trójglicerydy długołańcuchowe (LCT), przyczyniające się do podwyższenia poziomu cholesterolu i rozwoju miażdżycy. Nasycone kwasy tłuszczowe zawarte w kokosie to trójglicerydy średniołańcuchowe (MCT), które są metabolizowane w zupełnie inny sposób. W związku z tym, że ich cząsteczki są mniejsze, proces ich metabolizmu jest szybszy. Nie wymaga bowiem obecności enzymów, które biorą udział w metabolizmie tłuszczów LCT, czyli lipazy i żółci. Kwasy MCT omijają komórki tłuszczowe i z przewodu pokarmowego wchłaniają się bezpośrednio do żyły wrotnej. Dzięki temu nie są odkładane jako materiał zapasowy, lecz stanowią szybko dostępne źródło energii.

Kokos jemy najczęściej w formie miąższu owocu lub oleju kokosowego, który dodajemy do wielu potraw i deserów, a nawet stosujemy jako kosmetyk. Od jakiegoś czasu na polskim rynku dostępne są jednak także wody kokosowe, dzięki którym egzotyczny owoc przyswoimy w formie płynnej - praktycznej i smacznej.

Kokos w formie wody kokosowej

Woda z wnętrza kokosa jest niezwykle wartościowym składnikiem. Pozyskuje się ją z młodych owoców bezpośrednio zerwanych z palmy, dzięki czemu płyn zawiera w sobie moc składników mineralnych pobranych z korzeni drzewa, a jego skład jest niemal identyczny jak osocze ludzkiej krwi. Podczas wielu walk toczonych w rejonie Pacyfiku żołnierzom przeprowadzano transfuzje wprost z zielonego kokosa. Do dziś w niektórych krajach trzeciego świata rozwiązanie to jest dalej praktykowane.

Jedną z wód kokosowych dostępnych na naszym rynku jest woda Coconaut, która zawiera m.in. witaminy z grupy B, witaminę C, aminokwasy egzogenne, enzymy, kwas laurynowy i naturalne cukry. Dzięki nim napój z wnętrza kokosa wspiera budowę masy mięśniowej, wzmacnia układ krwionośny i nerwowy, przyśpiesza gojenie się ran oraz wspomaga detoks organizmu. Zawarte w nim enzymy bioaktywne wspomagają metabolizm i uzupełniają niedobory w organizmie, dzięki czemu nasze ciało lepiej funkcjonuje. Woda kokosowa Coconaut nie posiada w składzie laktozy, czy glutenu, co sprawia, że jest odpowiednia dla alergików. Dodatkowo, zawarte w wodzie kokosowej cukry nie podnoszą poziomu glukozy we krwi, brak w niej również sztucznych substancji chemicznych i konserwantów.

Zalety i właściwości wody kokosowej

Napój od Coconaut posiada delikatny smak i nie zawiera cukru. Doskonale nawadnia, dodaje energii, regeneruje, wzmacnia odporność, usprawnia trawienie i zwiększa aktywność. Coconaut to alternatywa dla bardzo słodkich i kalorycznych soków wieloowocowych dla osób dbających o swoje zdrowie. Sprawdza się jako naturalny izotonik, dodatek do koktajli czy drinków. Coconaut powstaje w Wietnamie, gdzie odbywa się cały proces produkcji. To tam wybiera się najwyższej jakości młode kokosy, ciosa się je, a płyn rozlewa do puszek i butelek. W tak gotowej formie produkt trafia bezpośrednio do Polski. Do wyboru macie wodę kokosową z gazem lub bez. Który smak dla Was?