Dopasowanie do sylwetki czy długość rękawów nigdy nie powinny być jedynymi kryteriami, jakie powinniśmy rozpatrywać przy wyborze koszuli. Również kołnierzyk trzeba zaliczyć do elementów, na które trzeba bacznie zwrócić uwagę. W koszulach męskich możemy znaleźć w sumie niemałą liczbę rodzajów kołnierzyków, ale też nie trzeba się na wszystkich skupiać. Tak naprawdę wyróżniamy pięć najpopularniejszych typów, które bez problemu spotkamy w sklepach.

Zanim jeszcze przejdziemy do opisów, to warto wspomnieć o jednej istotnej rzeczy związanej z kołnierzykami. Chodzi o wyłogi, czyli końce kołnierzyka. Ich długość i sposób rozstawienia określają właśnie jego rodzaj. Końcówki kołnierzyka zawsze muszą być lekko przykryte lub przynajmniej stykać się z klapami marynarki lub innym okryciem wierzchnim.

Rodzaje kołnierzyków: kołnierzyk klasyczny

Kołnierzyk klasyczny, tak zwany Kent, charakteryzuje się ostrymi, blisko rozstawionymi wyłogami. Można powiedzieć, że jest to najbardziej uniwersalna opcja dla panów. To z racji tego, że koszula z takim kołnierzykiem nada się zarówno przy okazjach formalnych, jak i przy bardziej casualowych. Mężczyźni lubią generalnie taką użyteczność, więc Kent tym bardziej ma sens. Co więcej, taki kołnierzyk pasuje do różnych kształtów twarzy – a szczególnie do osób o okrągłej twarzy, bowiem optycznie ją wyszczupla. Uważać za to muszą panowie z wąską twarzą – taki kołnierzyk może ją tylko jeszcze bardziej wydłużyć. Najlepiej nosić taką koszulę z krawatem.

Rodzaje kołnierzyków: kołnierzyk włoski

Kołnierzyk włoski nosi także nazwę cutaway i ma dość szeroko rozstawione wyłogi. Jest szczególnie popularny na południu Europy, co zresztą tłumaczy jego nazwa. To najbardziej formalny rodzaj kołnierzyka, więc stanowi bardzo dobry wybór na ważne wydarzenia jak uroczystą premierę, ślub czy biznesowe spotkanie. Choć pasuje do właściwie wszystkich męskich twarzy, to wymaga od nas szczególnej uwagi przy rodzaju węzła krawata. Do szerokiej twarzy wybieramy szeroki węzeł, zaś do wąskiej prosty. Jeśli jednak ktoś nie chce nosić krawata, to nie musi się martwić – koszula z tym kołnierzykiem spokojnie obroni się bez tego dodatku.

Rodzaje kołnierzyków: kołnierzyk łamany

Koszulę z takim kołnierzykiem zakładamy na najbardziej wytworne wydarzenia, bowiem jest nieodłącznym elementem stylizacji ze smokingiem lub frakiem. Połączenie go z garniturem uznawane jest za modowy błąd. Zakładamy do niego tylko i wyłącznie muszkę. Warto też dodać, że koszule z kołnierzykiem łamanym występują tylko w kolorze białym.

Rodzaje kołnierzyków: kołnierzyk z guzikami

Ten rodzaj kołnierzyka z wszytymi guzikami uznaje się za nieformalny, stąd pojawia się głównie w koszulach, które nosi się na co dzień. Zwany też button down sprawdzi się w zestawach business casual oraz smart casual. Z racji jego charakteru nie ma potrzeby zakładać krawata, ale jeśli ktoś poczuje taką potrzebę, to może postawić na krawat wełniany. Elegantsze modele na naszej szyi nie będą się dobrze prezentować.

Rodzaje kołnierzyków: stójka

Ostatnim głównym typem jest stójka, czyli kołnierzyk bez wyłogów. Oczywistością jest to, że do tego rodzaju koszuli nie zakładamy krawata. Również marynarka w połączeniu ze stójką nie wygląda dobrze, więc zdecydowanie odradzamy. Już lepiej łączyć ze swetrami – generalnie celuje się w bardziej casualową stylizację. Koszula z tym kołnierzykiem pasuje do wszystkich typów twarzy, ale najkorzystniej prezentują się panowie szczupli. Jednak należy zwrócić uwagę na długość samej stójki – im krótsza szyja, tym krótsza musi być też stójka.

ELLE MAN POLECA: KLASYKI MĘSKIEJ SZAFY: Rodzaje muszek, fularów i muszników. Które na jaką okazję?

ZOBACZ: Typy męskiej budowy: sprawdź, jakim typem sylwetki jesteś: gruszka, ołówek, jabłko czy trójkąt?

CZYTAJ: Męska czapka z daszkiem – z czym ją łączyć, by wyglądać modnie i stylowo?