Garnitury możemy podzielić ze względu na marynarki i ich guziki, fason oraz liczbę elementów. To sprawia, że osoby niezaznajomione do końca z tematem mogą być lekko zagubione, gdy staną przed wyborem kupienia garnituru. Wiedząc coś na temat rodzajów garniturów możemy w szybszy i łatwiejszy sposób dojść do tego, czego potrzebujemy. Zacznijmy od pierwszego rozróżnienia, czyli liczby guzików w marynarce.

Rodzaje garniturów: marynarki

Tu podział jest bardzo prosty. Wyróżniamy garnitur jednorzędowy oraz dwurzędowy. W przypadku, gdy marynarka jest zapinana na dwa, trzy lub więcej guzików w jednym rzędzie, to mamy rzecz jasna do czynienia z jednorzędówką. To zdecydowanie strój codzienny, który jednak pozwala nam osiągnąć odpowiednią elegancję. Doskonale nadaje się do pracy, ale oczywiście należy pamiętać, żeby strój był dobrze dopasowany. Nie wolno też zapominać, że ostatni guzik marynarki musi być rozpięty.

Garnitur dwurzędowy nie cieszy się może taką popularnością jak jednorzędowa wersja, ale jeśli szukasz bardziej formalnego stroju na bardziej uroczyste zdarzenia, to zestaw z marynarką z dwoma rzędami guzików może być świetnym rozwiązaniem. Na pewno jest idealnym pomostem między trzyczęściowym garniturem a prostym, dwuguzikowym. Jedna bardzo ważna zasada – garnitur dwurzędowy powinien być zawsze zapięty jak stoimy. W przypadku siedzenia sytuacja jest trochę bardziej specyficzna, bo znajdą się zwolennicy obu rozwiązań, ale my pozostajemy przy tym, by również była zapięta.

Rodzaje garniturów: fason

Przy garniturach mamy także podział na fason. Rozróżnianie w ten sposób garniturów to akurat dość nowa rzecz, ale jest bardzo istotna. Po pierwsze, mamy krój slim fit, który jest bardziej dopasowany do sylwetki. Czym się wyróżnia? Posiada taliowaną marynarkę oraz raczej wąskie spodnie, które przeważnie zwężają się w dolnej części nogawki. Tego typu garnitur szczególnie dobrze sprawdza się na szczupłych i wysokich mężczyznach.

Jest jeszcze fason regular fit, który jest luźniejszy od powyższego typu. Charakteryzuje się tym, że marynarka nie jest taliowana, zaś spodnie mają proste nogawki, które nie zwężają się na dole. Regular fit najczęściej poleca się mężczyznom, którzy mają pewne niedoskonałości w sylwetce, ale z tym też należy uważać, bo można np. uczynić się masywniejszym niż się jest w rzeczywistości. Mówiąc najogólniej, regular fit jest dobry, gdy ktoś nie przepada za dopasowanymi ubraniami i czuje się pewniej w nieco szerszym fasonie.

Rodzaje garniturów: elementy

Garnitury podzielić można również ze względu na liczbę elementów. Mamy garnitur dwuczęściowy oraz trzyczęściowy. Pierwszy z nich mamy w sytuacji, gdy nosimy na sobie spodnie oraz marynarkę. Taki garnitur jest bardzo uniwersalny, bowiem założymy go zarówno do pracy, jak i na wesele czy ważne wydarzenie. Tutaj jedynie kwestia koloru musi być odpowiednio rozwiązana, żeby nie popełnić małej gafy.

Garnitur trzyczęściowy składa się ze spodni, marynarki oraz kamizelki. Jest to propozycja o wyższym stopniu elegancji niż dwuczęściowa wersja, więc korzysta się w niej w wyjątkowych sytuacjach. Przeważnie wszystkie części są wykonane z tego samego materiału. Jednak istnieją odstępstwa od reguły i do zestawu dodawana jest kamizelka w innym kolorze lub deseniu.

Można jeszcze wspomnieć na koniec o stopniu formalności, gdzie mamy garnitur casualowy, wieczorowy oraz letni. Pierwszy z nich to po prostu dzienny garnitur do pracy. Tutaj można poszaleć z kolorami i wzorami – np. w kratę. Wieczorowy garnitur powinien być gładki, w czarnym, grafitowym lub ciemnogranatowym kolorze i nadaje się jak sama nazwa wskazuje na nocne uroczystości. Nie ma znaczenia, czy jest to jednorzędówka czy dwurzędówka. To samo tyczy się liczby części stroju. Z kolei letni jest jaśniejszy i lżejszy od dwóch powyższych, bowiem wykonany z lnu i bawełny. To strój typowo dzienny.

ELLE MAN POLECA: Koszulki polo to hit każdego lata. Z czym je łączyć, żebyś wyglądał modnie i stylowo?

ZOBACZ: Typy męskiej budowy: sprawdź, jakim typem sylwetki jesteś: gruszka, ołówek, jabłko czy trójkąt?

CZYTAJ: Męska czapka z daszkiem – z czym ją łączyć, by wyglądać modnie i stylowo?