Wymieniona przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej jako jedno ze 111 klasycznych ubrań, koszulka w marynarskie paski może być noszona zarówno w domu, jak i pod garniturem. Jej początki sięgają do 1858 roku. To właśnie w tym roku białe, bawełniane koszulki z niebieskimi paskami stały się częścią munduru francuskiej marynarki wojennej. Pod koniec XIX wieku zaczęli je nosić także żeglarze.

Już w XX wieku Coco Chanel włączyła paski do swoich kolekcji inspirowanych żeglarstwem. W tego typu koszulkach i bluzkach (w różnych wariacjach) chodzili później m.in. James Dean, Andy Warhol czy Kurt Cobain. Jak powiedział szef marki Saint James: „Ten ubiór jest poza modą. Jest ponadczasowy”. To także klasyk, który można nosić na przynajmniej trzy bardzo dobre sposoby. Oto one:

Koszulka w paski – styl casualowy

Koszulka lub bluzka w paski, sama w sobie swobodna z charakteru, może być wykorzystana w szerokiej gamie codziennych strojów. Ciekawym wyborem jest połączenie dżinsów z wykończeniem selvedge i botkami, ale można też postawić na granatowe chinosy i buty sportowe. Takie konfiguracje są na tyle uniwersalne, że możemy je nosić w różnych porach roku. Z kolei w cieplejsze dni koszulka w paski z krótkim rękawem idealnie zgra się z białymi szortami, mokasynami lub loafersami. Tutaj możliwości jest cała masa.

Koszulka w paski – smart-casual

Jak już pisaliśmy wyżej, koszulkę w marynarskie paski nosiły prawdziwe ikony XX wieku. Wśród nich znajdziemy także Cary’ego Granta. Jest on ogólnie dobrym punktem odniesienia, bowiem w filmie Alfreda Hitchcocka „Złodziej w hotelu” (1955) zaprezentował inspirującą stylizację – swoją granatową koszulkę z białymi paskami wzbogacił czerwoną chustką. Efekt jest kapitalny.

Współcześni projektanci wykorzystują koszulkę w paski jako element warstwowy. Przykładowo brytyjski projektant Christopher Bailey umieścił go pod oversizową koszulą z krótkim rękawem i połączył z chinosami. I faktycznie – ukrywanie go pod innym ubraniem jest dobrym pomysłem, bo pozwala stworzyć ciekawy, kontrastujący efekt wizualny. Zdjęcie powyżej jest dobrym tego przykładem.  

Koszulka w paski – z marynarką lub w zestawie kolorystycznym

Ten look to naszym zdaniem absolutna bomba. Marynarskie paski ukryte pod lekkim blezerem i chinosami lub granatowym garniturem w fantastyczny sposób przełamują konwencję i przy okazji przedstawiają nas w pozycji osoby świadomej swojego stylu. Jest to z jednej strony dość wyluzowana kombinacja, a z drugiej nad wyraz elegancko się prezentująca. A tego typu efekty są jak najbardziej pożądane w modzie.