Khabib Nurmagomedov: kariera

Khabib Nurmagomedov jest związany ze sportami walki już od najmłodszych lat. Jako dziecko trenował zapasy, jednak w tej dyscyplinie nie odnosił większych sukcesów. Później, wzorem swojego ojca, zaczął ćwiczyć judo. Zanim wszedł do oktagonu, największe sukcesy odnosił w sambo bojowym. W tej dyscyplinie praktycznie seryjnie wygrywał w najważniejszych krajowych zawodach i dwa razy sięgał po mistrzostwo świata.

W MMA zadebiutował jako 19-latek. W swoim pierwszym pojedynku, który stoczył w ramach zawodów organizowanych w Połtawie, zmusił do poddania Azera Wiusała Bajramowa. Miesiąc później wystartował w moskiewskiej gali organizowanej na zasadach turnieju i jednego wieczora pokonał trzech rywali. W listopadzie 2009 roku wygrał z Szachbułatem Szamchałajewem w pojedynku zakontraktowanym w ramach M-1 Selection. To otworzyło przed nim drzwi do dwóch największych rosyjskich federacji MMA - M-1 Global i ProFC.

W listopadzie 2011 roku dołączył do największej federacji mieszanych sztuk walk na świecie - UFC. W swojej debiutanckiej walce mierzył się z Kamalem Shalorusem. W ostatniej rundzie zmusił przeciwnika do poddania pojedynku. 19 kwietnia 2014 roku pokonał na punkty Rafaela dos Anjosa. To zwycięstwo dało mu możliwość sięgnięcia po mistrzowski pas kategorii lekkiej. Niestety, tę szansę przekreśliły kontuzje i problemy ze zbijaniem wagi.

16 kwietnia 2016 roku ponownie stanął w oktagonie i pokonał Darrella Horchera. 7 kwietnia 2018 roku miał stanąć do walki z tymczasowym mistrzem świata Tony'm Fergusonem. Kilka dni przed walka ogłoszono jednak kontuzję Amerykanina. W oktagonie miał zastąpić go Max Holloway, ale również ta walka nie doszła do skutku - Holloway nie został dopuszczony do pojedynku ze względów medycznych. Ostatecznie rywalem Nurmagomedova został Al Iaquinta, którego łatwo pokonał na punkty, zdobywając tym samym mistrzostwo w kategorii lekkiej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Khabib Nurmagomedov (@khabib_nurmagomedov) Paź 28, 2020 o 7:49 PDT

6 października 2018 roku bronił tytułu w walce z Conorem McGregorem, którego zmusił do poddania w 4. rundzie. 24 października 2020 roku, po wygranym pojedynku z Justinem Gaethje, ogłosił koniec sportowej kariery.

Khabib Nurmagomedov: zarobki

MMA staje się coraz popularniejszym sportem, jednak fighterzy reprezentujący tę dyscyplinę nie mogą jeszcze liczyć na tak wysokie gaże, jakie zgarniają choćby bokserzy ze światowej czołówki. Nie znaczy to jednak, że zawodnicy mieszanych sztuk walk zarabiają mało, nic z tych rzeczy.

W 2020 roku Khabib Nurmagomedov trafiła na przygotowaną przez magazyn "Forbes" listę najpopularniejszych sportowców w Rosji. Przy okazji ujawniono też zarobki Orła. W okresie od maja 2019 roku do maja 2020 roku, rosyjski fighter miał zarobić aż 16,5 mln dolarów. Na tę kwotę składają się nie tylko wynagrodzenia za walki, ale także dochody z tytułu umów sponsorskich. Nurmagomedov prowadzi też wykłady. Za jedną sesję podobno pobiera aż 78 tysięcy dolarów.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Khabib Nurmagomedov (@khabib_nurmagomedov) Paź 26, 2020 o 11:08 PDT

Khabib Nurmagomedov: życie prywatne i żona

Khabib Nurmagomedov to gwiazda światowego formatu, jednak Dagestańskiemu Orłowi daleko jest do typowego celebryty. Khabib nie angażuje swojej rodziny do swojego życia medialnego i jak sam twierdzi, nigdy tego nie zrobi. Rosyjski fighter jest zdania, że jego obowiązkiem jest chronienie bliskich przed mediami. W 2017 roku, podczas gali UFC 219, Nurmagomedov powiedział, że z mediami nie zawsze można żyć w zgodzie i nie chce, żeby ludzie przez cały czas śledzili jego rodzinę (w mediach). Dodał, że sam jest już zmęczony swoją sławą i nie chce obarczać tym ciężarem swoich najbliższych.

Co wiemy na temat bliskich wojownika z Rosji? Khabib Nurmagomedov ożenił się z Patimatą w czerwcu 2013 roku. 1 czerwca 2015 roku przyszła na świat ich córka. Rodzina Nurmagomedovów powiększyła się 30 grudnia 2017. Wówczas żona Khabiba urodziła syna. Ich drugi syn przyszedł na świat 22 grudnia 2019 roku.

W 2020 roku zmarł Abdulmanap Nurmagomedov - ojciec Khabiba i jego trener. Na przełomie marca i kwietnia u mężczyzny wykryto zapalenie płuc jednak wówczas odmówił poddania się testowi na zakażenie COVID-19. W maju jego stan pogorszył się. Został wprowadzony w śpiączkę farmakologiczną i wykonany wówczas test potwierdził infekcję koronawirusem. 

Khabib Nurmagomedov: Instagram, Twitter

Khabib Nurmagomedov ma liczne grono fanów na całym świecie, co potwierdzają liczby w jego mediach społecznościowych. Instagramowy profil uznanego zawodnika MMA obserwuje aż 25,2 mln osób. Na Twitterze posty Rosjanina śledzi 1,3 mln obserwujących.

W swoich social mediach Nurmagomedov chętnie dzieli się zdjęciami z treningów, często też wyraża swoje poglądy polityczne i przedstawia swoje codzienne zajęcia, ale zdjęć rodziny nie zamieszcza.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Khabib Nurmagomedov (@khabib_nurmagomedov) Paź 1, 2020 o 1:39 PDT

Khabib Nurmagomedov: ciekawostki

  • Zamiłowanie do sportów walki Khabib Nurmagomedov odziedziczył po swoim ojcu Abdulmanapie, który był utalentowanym judoką.
  • Nie każdy to wie, ale Khabib Nurmagomedov odnosił spore sukcesy także w innych dyscyplinach niż MMA. Utalentowany zawodnik zdobył dwa złote medale w sambo, pierwszy w 2009 roku w Kijowie, a drugi - 12 miesięcy później w Moskwie.
  • Nurmagomedov najczęściej zmusza swoich przeciwników do poddania walki. W swoich pojedynkach często korzysta z kimury, duszenia trójkątnego, duszenia zza pleców i dźwigni na ramię.
  • Khabib Nurmagomedov ma ogromny problem ze zbijaniem wagi. Kilkukrotnie zdarzało się, że wykraczał poza granice limitu wyznaczonego dla kategorii lekkiej.  
  • Walka z Tony'm Fergusonem, planowana na galę UFC 209, została odwołana ze względu na problemy zdrowotne Nurmagomedova. Dagestański Orzeł wylądował w szpitalu, bo zbyt agresywnie starał się zredukować masę.
  • Khabib Nurmagomedov zakończył sportową karierę dla swojej matki. "Nie chcę łamać złożonej obietnicy" - wyjaśniał po pojedynku stoczonym z Justinem Gaethje.
  • Khabib Nurmagomedov cieszy się statusem najlepszego zawodnika UFC bez podziału na kategorie wagowe. Wygrał każdą z 29 stoczonych walk.