Karl Lagerfeld - ostatni cesarz mody

Karl Lagerfeld mawiał o sobie: Jestem jak karykatura samego siebie i podoba mi się to. To jest jak maska. Dla mnie karnawał w Wenecji trwa cały rok.  Kojarzony był z ciemnymi okularami, czarnym garniturem i włosami związanymi w kucyk. Bo jeśli można kogoś nazwać ikoną w świecie mody, to tylko jego i Annę Wintour. Wraz z jego odejściem kończy się pewna epoka. Epoka indywidualizmu. Lagerfeld urodził się w Hamburgu w 1933 roku. W wieku dwudziestu lat wyemigrował razem z matką do Paryża. Tam ukończył szkołę Lycée Montaigne. Specjalizował się w rysunku i historii. Swoje pierwsze kroki stawiał u Pierre’a Balmaina w 1955. Trzy lata później rozpoczął współpracę z Jeanne Patou i domem mody Chloé. W międzyczasie projektował dla Krizii, Ballantyne, Cadette, Charlesa Jourdana czy Mario Valentino. Z jego projektów korzystały także teatry i opery.

Karl Lagerfeld - wizjoner z zawodu

Można go śmiało nazwać wizjonerem. Nie było dotychczas projektanta, który tak skrupulatnie trzymałby się swojej wizji i na niej polegał. Od 1967 roku współpracował z Fendi, a w 1983 został dyrektorem artystycznym Chanel, w którego historii zapisał się na stałe. Przez 36 lat projektował dla francuskiego domu mody rzeczy spektakularne, niezapomniane i kultowe. To on sprawił, że Chanel odżyło, a marka stała się pionierem wśród producentów dóbr luksusowych. Chanel nienawidziłaby tego, co robię z jej marką - mówił. Mimo to pozostawał wierny swojej idei i dalej realizował swoją misję wypuszczając następne kolekcje. Robił to wszystko z poszanowaniem dla estetyki jaką wyznawała Coco.

Karl Lagerfeld: Powinienem nazywać się Labelfeld

Karl Lagerfeld był jedną z osób, którym praca nie uwłaczała. Wręcz przeciwnie: chwytał się wszystkiego czego mógł i zamieniał to w złoto. Sam nazywał siebie Labelfeld. Współpracował z Louis Vuitton, Carrefourem, katalogiem Quelle. Stworzył pierwszą kolekcję dla H&M i rozpoczął tym serię kolaboracji ze szwedzką marką, która trwa do dzisiaj. Wydał kolekcję produktów kredek Faber–Castell sygnowanych swoim nazwiskiem. Na swoim koncie ma także współpracę z domem towarowym Macy’s, producentem zegarków Fossil, kasków motocyklowych Les Ateliers Ruby, kosmetyków Shu Uemura oraz helikopterów Augusta Westland.

Następczyni w imperium Chanel

Już teraz wiadomo, że Virginie Viard zostanie następczynią legendarnego projektanta i przejmie stery nad domem mody Chanel w roli dyrektor kreatywnej. Viard współpracowała z Lagerfeldem przez ponad 30 lat i wspólnie z nim tworzyła kolekcje. Była nazywana jego prawą ręką. Przypuszczenia potwierdziło jej wyjście i ukłon podczas ostatniego pokazu kolekcji haute couture w Paryżu.

- Od zawsze wiedziałem, jak będzie wyglądało moje życie, jakiego rodzaju legendą się stanę - powiedział w jednym z wywiadów. Co do tego, że Karl Lagerfeld faktycznie stał się legendą, nikt już nie ma dziś wątpliwości.