Za fotografie do najnowszej edycji kalendarza Pirelli odpowiada Paolo Roversi, znany ze swojej pracy z użyciem analogowego wielkoformatowego aparatu. Zamiast gwiazd modelingu do zrealizowanej przez niego sesji pt. „Looking For Juliet” zaproszono sławne kobiety ze świata filmu i muzyki. Przy robieniu zdjęć włoski fotograf inspirował się słynnym dramatem Williama Shakespeare’a, szukając „Julii, która istnieje w każdej kobiecie”.

W 47. edycji tego projektu pojawiły się m.in. Claire Foy, Mia Goth, Chris Lee, Indya Moore, Rosalia, Stella Roversi, Yara Shahidi, Kristen Stewart i Emma Watson. Przed obiektywem Roversiego stworzyły one własne interpretacje bohaterki wymyślonej przez angielskiego mistrza. Powstały dwa portrety każdej z kobiet. Pierwszy, czarno-biały, ukazuje bohaterki w swoich normalnych ubraniach. Na drugiej fotografii, utrzymanej w stonowanej kolorystyce, są już w przebraniu. W obu przypadkach efekt jest zadziwiający.

Zdjęcia wykonano w Weronie, mieście związanym z Julią, jak i w Paryżu, gdzie fotograf mieszka od 40 lat. Na 132 stronach kalendarza znajdziemy 58 zdjęć z bohaterami, jak i pokazującymi Weronę. 

Kalendarz Pirelli – historia

Przypomnijmy, że kalendarz ukazuje się od 1964 roku. Początkowo był to tylko firmowy kalendarz włoskiej filii firmy Pirelli. Z czasem stał się renomowanym wydawnictwem, którego sława po części związana była z jego wyjątkowością. Nie był on powszechnie dostępny i przekazywany tylko wybranym osobistościom i klientom firmy Pirelli. Pierwszy egzemplarz kalendarza tradycyjnie jest przekazywany królowej Elżbiecie II.

W 1974 ze względu na kryzys paliwowy zaprzestano wydawania kalendarza, ale po dziesięciu latach zaczął się ukazywać na nowo. Autorami kolejnych zdjęć byli chociażby Richard Avedon, Peter Lindberg, Bruce Weber, Herb Ritts, Annie Leibovitz, Nick Knight, Patrick Demarchelier, Mert and Marcus, Terry Richardson, Mario Sorrenti czy Mario Testino.