Jurek Owsiak zrezygnował dziś z szefowania Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Owsiak podjął taką decyzję po tym, jak okazało się, że dziś koło południa zmarł Paweł Adamowicz. Prezydent Gdańska został w niedzielę wieczorem kilkakrotnie dźgniety nożem na scenie podczas wośpowego Światełka do Nieba. Mimo 5-godzinnej operacji, Adamowicz zmarł. Wkrótce po ogłoszeniu przykrej wiadomości, Owsiak wystąpił w TVN 24. Podczas swojego wejścia na żywo ogłosił, że rezygnuje z szefowania WOŚP:

- To tragiczna sytuacja związana z WOŚP i taka już pozostanie. Życie zostało stracone podczas najpiękniejszego dnia, jakim jest finał. Osobiście składam rezygnację z funkcji szefa fundacji, czyli z prezesa zarządu WOŚP. - powiedział Jurek Owsiak na konferencji prasowej.

Jurek Owsiak rezygnuje z szefowania WOŚP

Były już szef WOŚP stwierdził, że jego decyzja jest spowodowana tym, że za śmierć prezydenta Gdańska publicznie została oskarżona zarówno fundacja oraz sam Owsiak:

- Spotkałem się z opiniami, że to nasza wina, że nie żyje człowiek, że nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. To na mnie spadła ta odpowiedzialność.

Owsiak wspominał też ostatnie lata działania WOŚP, podczas których sam wielokrotnie stawał się ofiarą pomówień, oskarżeń i hejtu:

- Ta nienawiść w moją stronę, w stronę fundacji, grzeje od 25 lat. Od 25 lat staczam boje z ludźmi, którzy mi grożą. Niestety, polski wymiar sprawiedliwości i policja nie dają sobie z tym rady.

Jurek Owsiak o finale WOŚP w Gdańsku

W opinii Jurka Owsiaka w ostatnim czasie "nienawiść, która jest w ludziach, eksplodowała w sposób maksymalny”:

- Trudno winić organizatorów, to się zdarzyło na przepięknej imprezie. Każdy, kto na nią wchodzi, może mieć tam różną rolę, mógł tam wejść ktoś z 2-metrową szablą, bo coś będzie pokazywał. Trudno mówić jednoznacznie o złym zabezpieczeniu, bo ten finał nie odbywał się w Syrii ani w Afganistanie. On się odbywa też w przedszkolach. Wyobrażacie sobie, że w każdym przedszkolu będzie antyterrorysta, będzie kontrolował wszystkich? – powiedział Owsiak widocznie poruszony informacją o śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. 

Jurek Owsiak wspomina Pawła Adamowicza

Jurek Owsiak podczas konferencji wspominał też zaangażowanie Pawła Adamowicz w działanie fundacji WOŚP:

- Pan prezydent zbierał pieniądze razem z nami, był razem z nami i będzie z nami do końca świata i jeden dzień dłużej. Wspierajcie fundację, bądźcie razem z nami, teraz te pieniądze będziemy liczyli i za moment będziemy je rozliczali, kupując bardzo potrzebny sprzęt. I w tym fundacja nie spocznie nigdy.

W tym tragicznym dla Polski czasie czasie mamy nadzieję, że tak faktycznie będzie...