Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu Fine Dining Week jest odkrywanie polskiego oblicza współczesnego fine diningu, czyli sztuki restauracyjnej najwyższej próby. Twórczo łączy on tradycję z nowoczesnością oraz promuje najlepsze polskie, sezonowe składniki. Festiwal przybliży gościom bogactwo rozkwitającej polskiej sceny finediningowej i filozofię smaku utytułowanych szefów kuchni osiągających światowy poziom kulinarny. Jest też realną pomocą dla walczących o przetrwanie niezależnych restauracji.

Wśród festiwalowych restauracji jak zwykle znajdziemy kwiat polskiego rynku gastronomicznego, w tym m.in. takie lokale jak warszawskie Belvedere Łazienki Królewskie, inAzia w hotelu Sheraton Grand Warsaw, Kieliszki na Próżnej, Marconi  w Hotelu Bristol, Zoni, a także debiutujące Pam Pam czy U Fukiera. W Fine Dining Week wezmą udział także restauracje spoza stolicy: krakowska Four, łódzka Powidok, poznańska Obfitość, trójmiejska Biały Królik, wrocławska Fuego Restaurant & Bar czy gliwicka Plado.

Podczas nadchodzącego festiwalu nie zabraknie także doświadczeń jedynych w swoim rodzaju. Jednym z nich będzie przygotowana specjalnie na tę edycję kolacja Fine Dining Experience na dachu hotelu Westin z widokiem na Warszawę. 

To właśnie w ramach takiej kolacji goście festiwalu będą mogli spróbować jedynych w swoim rodzaju dań kuchni fusion. Goście, którzy zdecydują się na zarezerwowanie posiłku właśnie na dachu hotelu Westin, będą mogli wybierać sposób dwóch 6-daniowych zestawów: mięsno-rybnego lub wegańskiego. W ramach tego pierwszego spróbują oni m.in. tataru z marynowanych pomidorów, pieczonego fileta z halibuta z pikantną panierką oraz lekko pikantnej zupy z mleka kokosowego z małżami Św. Jakuba. Weganie mogą liczyć zaś na takie cymesy jak tatar z leśnych grzybów z awokado, salsą verde i oliwą limonkową, krem ze słonecznika bulwiastego z oliwą z pestek dyni i gnocchi ze świeżą miętą z letnimi warzywami, kurkami i sałatką ze świeżych ziół. No i obowiązkowo deser: sferyczny mus ze słonego serka i zielonego jabłuszka lub mus z gorzkiej czekolady i tofu. Każda para gości w prezencie otrzyma także butelkę Martini Prosecco.

Kolacja na dachu hotelu Westin jak i cały tegoroczny Fine Dining Week odbywa się w duchu filozofii #RespectFood stworzonej przez najlepszego na świecie szefa kuchni i restauratora Massimo Botturę, który odwiedził festiwal w zeszłym roku. RestaurantClub jako organizator festiwalu kontynuuję tę misję w ramach trwającej kampanii #SzanujJedzenie. Dzięki wcześniejszemu wyborowi menu przy dokonywaniu rezerwacji, jedzenie w restauracjach prawie w ogóle się nie marnuje (znając listę gości zamawiają tyle składników, ile trzeba). I my to szanujemy!