Monitor gamingowy na pierwszy rzut oka nie różni się od ekranów używanych w codziennych pracach na komputerze. To tylko pozory. Miłośnicy gamingu przedstawiają specyficzne potrzeby w kwestii harware'u, zatem używany przez nich sprzęt musi spełniać ściśle określone założenia. Dotyczy to także ekranów. Jaki monitor gamingowy warto wybrać? Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji?
Dobry monitor do gier to jeden z podstawowych elementów zestawu gamingowego. Rozgrywka ma przede wszystkim sprawiać radość, a im lepsza jest jakość reprodukowanego obrazu i im płynniej wyświetlana jest grafika, tym większą frajdę daje gra. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego sprzętu jest tak bardzo istotny. Poniżej omawiamy pięć cech dobrego monitora dla graczy.
Monitor gamingowy: matryca
Zacznijmy od matrycy. To właśnie ten element w największej mierze definiuje parametry sprzętu. Gracze zwracają się przede wszystkim w kierunku matryc TN, IPS i VA. Co cechuje poszczególne rodzaje?
Monitory z matrycą TN charakteryzują się niską ceną i wyjątkowo krótkim czasem reakcji (znaczenie tego parametru omówimy w dalszej części tekstu). Mają jednak istotną wadę - kąty widzenia wypadają dość słabo. Modele wyposażone w matrycę IPS dobrze odwzorowują kolory (barwy nie są przesadnie nasycone, dzięki czemu gracz odbiera je jako naturalne). Kąty widzenia są w tym przypadku niemal perfekcyjne. Takie monitory są jednak dość drogie i nie oferują tak dobrego czasu reakcji, jak ich odpowiedniki z matrycą TN. Udanym kompromisem są monitory z matrycą VA. Tego typu urządzenia zapewniają lepsze odwzorowanie kolorów i szersze kąty widzenia niż monitory TN. Monitory IPS wypadają lepiej pod tym względem, ale VA legitymują się krótszym czasem reakcji.
![]()
Monitor gamingowy: rozdzielczość
Monitory dla graczy powinny zapewniać wysoką rozdzielczość, ale czy wyższa zawsze oznacza lepsza? Nie. Ten parametr powinien korespondować z możliwościami układu graficznego komputera, jak i z samą przekątną ekranu monitora.
Dobre karty graficzne bez problemu obsługują rozdzielczość Full HD i właśnie taki parametr jest optymalny w przypadku modeli 22-, 23- i 24-calowych. Jeżeli jednak gracz marzy o ekranie 27-calowym lub większym, powinien rozważyć zakup monitora 4K, zwłaszcza że taka rozdzielczość staje się już standardem w nowoczesnych tytułach. Trzeba jednak pamiętać, że za możliwościami ekranu musi nadążyć układ graficzny. W przeciwnym wypadku nie uda się uruchomić gry w najwyższych ustawieniach graficznych, a potencjał ekranu pozostanie niewykorzystany.
Monitor gamingowy: częstotliwość odświeżania
Najlepsze monitory do gier muszą charakteryzować się wysoką częstotliwością odświeżania obrazu. Ten parametr dotyczy liczby klatek, które ekran jest w stanie wyświetlić w ciągu 1 sekundy. Wysoka częstotliwość odświeżania zapewnia płynną rozgrywkę i eliminuje niekorzystny efekt „smużenia".
![]()
Standardem dla monitorów jest 60 Hz i właśnie taką częstotliwość oferują najtańsze modele gamingowe. Te jednak nie nadają się dla najbardziej wymagających graczy. Dużo lepsze wrażenia z rozgrywki zapewniają monitory dla graczy 144 Hz (chociaż 120 Hz też radzą sobie całkiem nieźle). Na najwyższej półce znajdują się modele high-endowe, które mogą pochwalić się odświeżaniem na poziomie 240 Hz.
Monitor gamingowy: czas reakcji
Przejdźmy teraz do wspomnianego wcześniej czasu reakcji. Ten parametr dotyczy opóźnienia obrazu, czyli czasu zmiany kolorystycznej wartości poszczególnych pikseli. Żeby móc lepiej to zobrazować, posłużmy się uproszczoną definicją - czas reakcji to milisekundy, które dzielą reakcję postaci na ekranie od polecenia wydanego przez gracza (np. poprzez wciśnięcie klawisza).
Wniosek jest prosty - im niższy jest czas reakcji monitora, tym lepiej sprawdzi się on w gamingu. Dla osoby grającej tylko okazjonalnie może się wydawać, że różnica na poziomie 1-2 ms nie ma najmniejszego znaczenia, e-sportowcy wiedzą jednak, że taki czas może przeważyć szalę zwycięstwa, zwłaszcza w tytułach dynamicznych. Dobry monitor dla gracza powinien zapewniać czas reakcji na poziomie maksimum 3 ms. Wysokiej klasy ekrany z matrycą TN bez problemu schodzą do 1 ms.
Monitor gamingowy: złącza i dodatkowe funkcje
Nie tylko komputer dla gracza, ale także monitor gamingowy powinien być wyposażony w szereg niezbędnych złączy. Złącza DVI oraz D-SUB powoli wychodzą już z użycia, obecnie monitory Full HD mają na pokładzie gniazdo HDMI, a modele 4K - DisplayPort. We współczesnych modelach to absolutny standard, który umożliwia połączenie ekranu z układem graficznym.
![]()
Za praktyczne udogodnienie należy uznać port USB, który daje możliwość podłączenia peryferiów bezpośrednio do monitora. Docenić należy też obecność złączy USB-C i Thunderbolt 3 odpowiadających za komunikację z urządzeniami mobilnymi.
Z funkcji dodatkowych warto wymienić obsługę technologii G-Sync lub FreeSync. Te rozwiązania odpowiadają za synchronizację generowanych przez układ graficzny klatek z częstotliwością odświeżania ekranu. Przekłada się to na niezwykle płynny obraz, w którym próżno doszukiwać się szarpnięć i smużenia.
ZOBACZ: Który zegarek sportowy wybrać? Powinieneś zwrócić uwagę na trzy konkretne cechy
CZYTAJ TEŻ: Wybierasz się na wakacje w góry? Sprawdź, co powinieneś zabrać ze sobą
ELLE MAN POLECA: Biegiem na szczyt. Jaki sprzęt przyda się do biegania po górach?