Rynek gier wideo podlega niezwykle prężnemu rozwojowi. W 2019 roku osiągnął globalną wartość na poziomie 149 mld dolarów, co stanowiło 7-procentowy wzrost względem roku poprzedniego. Gaming i e-sport to dziś niezwykle dochodowy przemysł, nie należy zatem dziwić się, że w ten rynek inwestują nie tylko studia software'owe, ale i producenci hardware'u. Profesjonalni e-sportowcy najchętniej korzystają z potężnych pecetów, jednak nie brakuje też zagorzałych miłośników gamingu, którzy doceniają mobilne możliwości komputerów przenośnych. Właśnie dla nich dedykowane są najlepsze laptopy dla graczy. 

Jaki laptop do gier warto kupić?

Laptop do grania powinien charakteryzować się przede wszystkim wysoką wydajnością. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdy komputer z potężnymi podzespołami nadaje się do grania w najbardziej wymagające tytuły. Na nic zda się moc obliczeniowa, gdy system chłodzenia (pięta achillesowa laptopów) nie będzie w stanie poradzić sobie z generowanym ciepłem.

Nie można nie wspomnieć o dysku twardym i pamięci ram. Wbudowany nośnik danych powinien odznaczać się ponadprzeciętną szybkością działania, by wszystkie pliki mogły ładować się błyskawicznie. Pamięć RAM powinna być na tyle pojemna, by mogła obsłużyć nie tylko samą grę, ale także wszystkie procesy towarzyszące rozgrywce.

Kolejna rzecz to matryca. Wysoka rozdzielczość i dokładne pokrycie palety barw to jeszcze nie wszystko. Dla płynności rozgrywki największe znaczenie ma częstotliwość odświeżania obrazu. Z punktu widzenia gracza istotna jest możliwość precyzyjnego kontrolowania rozgrywki. Klawiatura laptopa do gier powinna odznaczać się odpowiednią czułością, a znajdujące się na pokładzie porty muszą umożliwiać podpięcie niezbędnych urządzeń peryferyjnych.

Trzeba przyznać, że trudno o laptop domowy lub biurowy, który spełni wszystkie te wymagania. Właśnie dlatego powstały laptopy gamingowe, które w segmencie komputerów przenośnych zajmują zaszczytną półkę high-end. Tego typu sprzęty wyróżniają się też typowo gamerską stylistyką. Ciekawie zaprojektowana obudowa plus wielokolorowe podświetlenie LED - to wszystko tworzy niepowtarzalny klimat. Nie są co prawda najmniejsze i najsmuklejsze, ale nie można mieć wszystkiego.

Procesor do laptopa do gier

Najlepszy laptop do grania kusi mieć na pokładzie ultra-wydajny procesor, w tym temacie nie ma mowy o kompromisach. Absolutne minimum to jednostka czterordzeniowa. Częstotliwość taktowania nie powinna być niższa niż 2000 MHz w trybie podstawowym i 4000 Mhz w trybie turbo boost. Z góry należy skreślić wszelkie jednostki energooszczędne. O ile dobrze sprawdzą się w ogólnych zastosowaniach i przy okazji będą "łaskawe" dla akumulatora zasilającego komputer, to w gamingu nie mają racji bytu. Gracze powinni postawić na najbardziej wydajne układy (Intel oznacza je jako H, HQ i K, a AMD jako Ryzen). 

Większość osób z pewnością skieruje swoją uwagę na produkty sygnowane przez Intela. To dobry wybór, zwłaszcza jeżeli mówimy o linii Core. Trzeba jednak pamiętać, że model i5 nada się jedynie do rozgrywki na niższych ustawieniach grafiki. Jeżeli chcemy cieszyć się płynnością i detalami, powinniśmy postawić na procesor i7 lub nawet  i9. 

Po co graczom taka mocna jednostka? To proste - żeby mogła obsłużyć potężną kartę graficzną.

Karta graficzna w laptopie do gier

Na pokładzie każdego laptopa znajdziemy zintegrowany z procesorem układ graficzny. Taka jednostka dobrze sprawdzi się w codziennych zastosowaniach (jak choćby w oglądaniu plików wideo i przeglądaniu sieci), ale nie będzie w stanie obsłużyć nawet średnio-zaawansowanych gier. Laptop do grania po prostu musi być wyposażony w dedykowaną kartę graficzną.

Największym uznaniem wśród wszystkich producentów układów graficznych cieszy się NVIDIA. W portfolio uznanego potentata znajdziemy karty dostosowane do wymogów wszystkich graczy. Jeżeli jednak chcemy cieszyć się najnowszymi tytułami, absolutne minimum to układ Geforce GTX 1050. Przyglądając się parametrom karty graficznej, warto zwrócić uwagę na obsługę technologii AMD FreeSyc i NVIDIA G-Sync. Takie rozwiązanie umożliwia eliminację opóźnień w przesyle obrazu po podłączeniu laptopa do zewnętrznego monitora.  

Dysk i pamięć RAM w laptopie gamingowym

Szybkość to podstawowy wyznacznik dobrego laptopa do gier, a nie może być mowy o błyskawicznym działaniu w przypadku komputerów wyposażonych w dysk HDD. Gracze powinni postawić na modele z dyskiem SSD, który gwarantuje szybki start gry i natychmiastowe wczytanie zapisanego postępu. Nie należy oszczędzać też na pojemności. 256 GB trzeba traktować jako absolutne minimum, tym bardziej, że coraz więcej producentów komputerów rezygnuje z montażu czytników optycznych.

W kwestii pamięci RAM zasada jest prosta - im więcej, tym lepiej. 8 GB to zdecydowanie za mało, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę wymogi aktualnej wersji systemu Windows. Aby urządzenie mogło funkcjonować w sposób płynny i wydajny, nie należy schodzić poniżej 16 GB RAM.

Równie istotny jest typ pamięci operacyjnej. Gamerzy przedstawiają specyficzne potrzeby w kwestii wydajności komputera, więc nie warto skupiać się na niczym wolniejszym niż DDR4 o częstotliwości taktowania 2133 MHz.

System chłodzenia w laptopie do gier

Wydajny laptop do gry generuje potężne ilości ciepła, które trzeba ujarzmić. Przegrzane podzespoły wyraźnie zwalniają (mowa tu o tzw. throttlingu), co w gamingu odczujemy błyskawicznie. Skuteczny układ chłodzenia zagwarantuje stabilną pracę procesora i karty graficznej (pozwalając na pełne wykorzystanie ich możliwości podczas całej rozgrywki), obniży temperaturę obudowy komputera (co ma niebagatelne znaczenie dla komfortu rozgrywki) i zagwarantuje względnie cichą pracę urządzenia.

Każdy producent stosuje indywidualne rozwiązania w tym zakresie. Niektórzy stawiają na zwiększenie liczby wentylatorów, inni instalują specjalne komory lub płytki pochłaniające i odprowadzające ciepło. Każde z tych rozwiązań zajmuje więcej miejsca niż tradycyjny układ chłodzenia, stąd właśnie wynikają gabaryty obudowy laptopów gamingowych. Obszerna obudowa zapobiega też kumulacji ciepła więc w tym przypadku nie należy rozpatrywać tego w kategoriach wady.  

Ekran w laptopie do gier

Odpowiedni wyświetlacz to kolejna istotna cecha dobrego laptopa do gier. Matryca powinna legitymować się rozdzielczością, która pozwoli na wierną reprodukcję wszystkich szczegółów danego tytułu. Trzeba jednak pamiętać o ważnej kwestii - wysoka szczegółowość przekłada się na większą "wagę" danych, które komputer musi przetworzyć. Rozdzielczość matrycy musi zatem być dostosowana do wydajności laptopa. Najpotężniejsze modele bez problemu radzą sobie z jakością 4K. Dla nieco tańszych urządzeń właściwa będzie rozdzielczość Full HD.

Tak samo istotna (o ile nie istotniejsza) jest częstotliwość odświeżania ekranu. Standardem jest 60 Hz i właśnie taka wartość jest odpowiednia dla niezbyt dynamicznych tytułów. Jeżeli jednak liczymy na przyjemną rozgrywkę w grach, w których dużo się dzieje (np. w wyścigach lub strzelankach) warto skupić się na modelach wyposażonych w ekrany o częstotliwości 120 lub 144 Hz.

Co jeszcze jest ważne? Przekątna ekranu. Największe laptopy do gamingu oferują przekątną na poziomie 17,3 cala. To dobre rozwiązanie, gdy zamierzamy grać wyłącznie w domu. Jeżeli jednak komputer ma być bardziej mobilny, lepiej sprawdzą się modele o przekątnej 15,6 cala. Mniejsze nie zapewnią odpowiedniego komfortu podczas rozgrywki. Aby uniknąć refleksów świetlnych i niepożądanego zjawiska odbijania otoczenia, warto postawić na komputery z matową matrycą. 

Klawiatura w laptopie dla gracza

W wielu grach to właśnie klawiatura jest podstawowym kontrolerem. Mając na uwadze komfort rozgrywki, producenci stosują specjalnie wyprofilowane klawisze, ale nie jest to jedyna cecha, która odróżnia ten element od klawiatury w tradycyjnych laptopach. Gracze szczególnie cenią sobie klawiatury mechaniczne i właśnie takie znajdują się na pokładzie dobrych laptopów do grania. To rozwiązanie cechuje się wysoką trwałością i niebywałą precyzją obsługi.

Ważna jest możliwość programowania poszczególnych klawiszy. Pozwala to na przypisanie makra do określonego przycisku, czyli skrótu do najczęściej używanych kombinacji. Co jeszcze? Podświetlenie. Możliwość regulacji jego intensywności jest niezwykle przydatna. Funkcjonalnym udogodnieniem jest opcja przypisywania różnych kolorów poszczególnym strefom. Taka funkcja jest nieoceniona w dynamicznej rozgrywce. 

Złącza w laptopie gamingowym

Najlepsze laptopy dla graczy muszą oferować zestaw wszystkich niezbędnych złączy. Dobra konfiguracja powinna uwzględniać następujące gniazda:

  • wejście słuchawkowe - do podłączenia słuchawek z mikrofonem,
  • HDMI - daje możliwość podłączenia laptopa do zewnętrznego ekranu lub do projektora,
  • USB 3.0 - najbardziej uniwersalne złącze obsługujące praktycznie wszystkie peryferia, w tym klawiatury, myszki, słuchawki, podstawki chłodzące i zewnętrzne nośniki pamięci,
  • USB-C - nowszy standard z symetryczną wtyczką, który pozwala na podłączenie smartfona lub dysku zewnętrznego,
  • Thunderbolt 3 - złącze USB-C wykorzystujące najszybszy standard przesyłu danych,
  • czytnik kart pamięci - daje możliwość przenoszenia plików zapisanych na zewnętrznych nośnikach.

Ile kosztuje dobry laptop do gier?

Parametry laptopa do gier wynikają z zastosowania najlepszych podzespołów i wielu autorskich rozwiązań, a to musi przekładać się na cenę tego typu urządzeń. 

Najtańsze laptopy gamingowe są wyceniane na 3-3,5 tys. zł. Nie są to jednak sprzęty dla profesjonalnych graczy, a dla osób grających w mniej wymagające tytuły. Tego typu urządzenia mają jednak wiele udogodnień, które znacząco uprzyjemniają rozgrywkę. W cenie do 5 tys. zł można kupić sprzęt o lepszej wydajności. Wciąż jednak nie będzie to propozycja dla tzw. hard userów. Cennik najlepszych laptopów gamingowych otwiera kwota 10 tys. zł. Za absolutnie topowe modele zapłacić nawet dwa razy więcej.

ZOBACZ: Który zegarek sportowy wybrać? Powinieneś zwrócić uwagę na trzy konkretne cechy

CZYTAJ TEŻ: Wybierasz się na wakacje w góry? Sprawdź, co powinieneś zabrać ze sobą

ELLE MAN POLECA: Biegiem na szczyt. Jaki sprzęt przyda się do biegania po górach?