Tylko dzięki właściwemu zaparzeniu kawy, napój zachowa swoje pobudzające właściwości i niepowtarzalny smak. W związku z tym pojawiają się pytania: jaki polecany ekspres do kawy kupić? Lepiej sprawdzi się model ze spieniaczem czy bez? Ile barów powinien mieć porządny ekspres?

Jaki ekspres do kawy będzie najlepszy do domu?

Odpowiedzi na to pytanie powinniśmy szukać w naszych upodobaniach. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama urządzeń do przygotowywania kawy - od całkowicie zautomatyzowanych, w których wystarczy wcisnąć przycisk po bardziej tradycyjne, wymagające manualnej obsługi, ale pozwalające na więcej eksperymentów. 

Wybierając ekspres do kawy, możesz zapoznać się z rankingami i sięgnąć po polecane modele, które mają dobre opinie. Przed zakupem warto jednak zapoznać się z poszczególnymi rodzajami ekspresów, by wybrać ten najbardziej dopasowany do twoich potrzeb. Przykładowo, jeśli rano nigdy nie masz czasu, ale chciałbyś napić się kawy, wybierz ekspres, który nie wymaga dłużej obsługi. Jeśli jednak w twoim domu mieszka kilku kawoszy, idealnie sprawdzi się ekspres przelewowy lub ciśnieniowy. Dla prawidziwych koneserów czarnego trunku najlepszym wyborem będzie natomiast urządzenie kolbowe z ręcznym spieniaczem.

Ekspres do kawy z młynkiem

Ekspres ciśnieniowy z wbudowanym młynkiem to bardzo zautomatyzowane urządzenie. Często ekspresy tego typu pojawiają się w dużych biurach, ponieważ są proste w obsłudze, łatwe w czyszczeniu i szybkie w przygotowywaniu kawy. Dużą zaletą ekspresów ciśnieniowych jest ich prostota - dzięki prostemu interfejsowi, jesteś w stanie wybrać ilość mleka (lub jego brak), rodzaj kawy oraz jej moc.

Bardzo przydatną funkcją ekspresów do kawy jest wbudowany młynek, który mieli kawę bezpośrednio przed przygotowaniem. Dzięki temu otrzymywana kawa jest bardzo aromatyczna i zachowuje pełnię swoich pobudzających właściwości. Automat tego typu zapewnia też dużą różnorodność.

Kolejną z zalet ekspresu do kawy z młynkiem jest jego oszczędność - zarówno czasu, jak i pieniędzy. Dzięki znajdującym się w nim pojemnikom na ziarna kawy, wodę oraz mleko możliwe jest zrobienie kilku kaw z rzędu. Ekspres tego typu po zakończeniu pracy przechodzi w tryb energooszczędny, nie podgrzewając niepotrzebnie wody. Istotną cechą tego urządzenia jest też proces automatycznego czyszczenia. Dzięki tej funkcji utrzymanie w czystości dysz kawowych oraz elementów wewnętrznych nie stanowi większego problemu.

Oczywiście automatyczny ekspres do kawy ma również swoje wady. Jedną z nich jest cena - urządzenia te kosztują od tysiąca do nawet pięciu tysięcy złotych. Ponadto, ekspres do kawy z młynkiem wymaga regularnych konserwacji i zakupu specjalnych, rekomendowanych przez producenta środków czyszczących oraz filtrów do wody.

Przelewowy ekspres do kawy

Przelewowy ekspres do kawy będzie dobrym wyborem dla wszystkich osób, którzy potrzebują dużej dawki kofeiny o każdej porze dnia. Umożliwia on przygotowanie kilku porcji kawy podczas jednego parzenia, a także utrzymania jej w odpowiedniej temperaturze przez kilka godzin.

Ten typ urządzenia do parzenia kawy najczęściej nie jest wyposażony w spieniacz mleka i młynek. Zmielone ziarna należy umieścić w pojemniku na kawę, oddzielonym od zbiornika na wodę za pomocą filtra stałego (siatkowego) lub jednorazowego (papierowego). W skład wyposażenia przelewowego ekspresu do kawy wchodzi również dzbanek (metalowy lub ze szkła żaroodpornego), a także podkładka grzewcza.

Główną zaletą przelewowego ekspresu do kawy jest jego cena. Urządzenia te kosztują od 50-500 złotych i są bardzo tanie w eksploatacji. Dla fanów mocnej kawy istotny może być fakt, że napój przygotowywany w urządzeniu tego typu zawiera o wiele więcej kofeiny niż w przypadku ekspresu ciśnieniowego. Ekspresy tego typu są, według opinii internautów, bezawaryjne. Swoją niezawodność i wysokie miejsce w rankingach zawdzięczają nieskomplikowanej budowie i łatwemu działaniu.

Wadą ekspresu przelewowego jest z pewnością fakt, że trudno jest w nim przygotować jedną porcję kawy. W związku z tym nie sprawdzi się on w przypadku singla. Możliwości tego urządzenia są dość ograniczone - aby zaparzyć w nim kawę, należy kupić kawę mieloną lub zmielić ją samodzielnie w młynku.  

Ekspres do kawy na kapsułki

Ekspresy do kawy, który obsługują kapsułki lub saszetki sprawdzą się w domu każdej zabieganej osoby. Są one wyjątkowo proste w obsłudze i czyszczeniu oraz zajmują niewiele miejsca. Ponadto, wiele z polecanych modeli ekspresów kapsułkowych ma bardzo oryginalny wygląd, który idealnie wpasuje się w nowoczesną kuchnię.

Ekspres do kawy na kapsułki to rodzaj automatu, zazwyczaj produkowany bez spieniacza i bez pojemnika na kawę. Zamiast zmielonych ziaren w urządzeniu tym umieszczane są specjalne kapsułki, zaprojektowane przez producenta do konkretnego modelu urządzenia. Samo przygotowanie napoju trwa około minuty - czas ten dotyczy zarówno kawy czarnej.

Jeśli jesteś fanem kawy białej, masz dwie możliwości - zakup urządzenia ze spieniaczem do mleka lub kupno kapsułek, zawierających w sobie mleko w proszku. Druga opcja jest zdecydowanie bardziej popularna, jednak istnieje również grupa osób, która uznaje kawę wyłącznie z prawdziwym mlekiem. W urządzeniach tego typu ważną rolę pełni ciśnienie - odpowiedni aromat oraz moc napoju zależne są od tego, ile barów ma ekspres. Standardowo urządzenia ze średniej półki są wyposażone moc około 15-20 barów.

Samo urządzenie kosztuje stosunkowo niewiele, jednak cena porcji kawy z kapsułki w porównaniu do pozostałych ekspresów jest dość wysoka. Pomimo tego, ekspresy na kapsułki posiadają swoich fanów i plasują się wysoko w rankingach urządzeń do przygotowywania kawy. Ich zalety cenią szczególnie osoby zabiegane, lubiące prostotę i różnorodność smaków (istnieje możliwość zakupu kapsułek z kawą smakową).

Kolbowy ekspres do kawy

Kolbowe ekspresy do kawy to maszyny, które najczęściej są wykorzystywane w gastronomii. Jednak ekspresy kolbowe dzielą się na domowe oraz profesjonalne i oferują wiele rozwiązań, które docenią szczególnie wytrawni kawosze.

Urządzenia tego typu składają się z kolby, zbiornika na wodę z grzałką (tzw. bojleru) oraz dyszy służącej do spieniania mleka. Przygotowywanie kawy przy użyciu ekspresu kolbowego wymaga pewnego doświadczenia oraz cierpliwości, jednak jej smak i aromat rekompesują ten trud. Nie jest to automat, jak w przypadku choćby ekspresu kapsułkowego - parzenie kawy odbywa się głównie w sposób manualny i wymaga precyzji.

Najważniejszym elementem ekspresu tego typu jest kolba (najczęściej metalowa), w której znajduje się sitko. W zależności od budowy z jednej kolby możliwe jest przygotowanie jednej lub dwóch kaw jednocześnie. Przygotowanie kawy rozpoczyna się wsypaniem odpowiedniej ilości zmielonych ziaren do kolby, a następnie ich dokładnym ułożeniem i ubiciem.

Jest to bardzo ważna czynność - jeśli ziarna nie zostaną odpowiednio zbite, przygotowywany napój znacząco straci na swojej jakości. Po każdym zaparzeniu kawy należy wyjąć kolbę z ekspresu i usunąć fusy, a następnie dokładnie przepłukać sitko. Przygotowanie kawy białej lub cappuccino, wymaga spienienia mleka w oddzielnym pojemniku. W tym przypadku trzeba zakupić również specjalistyczny termometr i dzbanek do mleka. Podczas procesu spieniania trzeba umieścić termometr w mleku i pilnować, aby temperatura nie przekroczyła 60 stopni Celsjusza. Dzbanek ze spienianym mlekiem powinien być ustawiony względem dyszy pod takim kątem, aby mleko utworzyło wewnątrz wir. Tylko wtedy odpowiednio się spieni. Po zakończeniu tego procesu warto stuknąć kilkakrotnie dzbankiem o blat, aby pozbyć się ewentualnych, niechcianych pęcherzyków powietrza. Decydując się na taki ekspres zapewne zależy nam, aby ulubiona biała kawa smakowała niczym z najlepszej kawiarni.

Ekspresy kolbowe, zwane też półautomatycznymi lub manualnymi polecane są przede wszystkim kawoszom - czyli osobom, dla których najważniejszy jest odpowiedni smak i aromat kawy. Przygotowywanie napojów przy użyciu tego urządzenia jest bardziej czasochłonne niż w przypadku automatycznych ekspresów, co może być postrzegane jako wada. Cena zakupu ekspresu kolbowego do użytku domowego to od 200 do 1000 złotych. W przypadku urządzeń profesjonalnych koszt kupna urządzenia to od 2000 do nawet 15000 zł.