Nie będzie żadnej przesady w stwierdzeniu, że granatowy garnitur to jeden z tych elementów, który każdy mężczyzna powinien posiadać w swojej garderobie. Uniwersalność tego stroju jest nie do przecenienia – sprawdzi się doskonale nie tylko na ważnych, oficjalnych uroczystościach, ale także na mniej formalnych okazjach. Granat ma też do siebie, że jest kolorem budzącym zaufanie, więc garnitur w tym kolorze na pewno będzie trafnym rozwiązaniem dla biznesmenów.

Koszula do granatowego garnituru – jaki kolor?

Dobrze, skoro już mamy granatowy garnitur, musimy skupić się na tym, by odpowiednio dobrać do niego koszulę. Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie kupienie koszuli w kolorze białym lub jasnoniebieskim. Nie da się ukryć, że połączenie bieli z granatem jest niezawodnym i eleganckim połączeniem. A z kolei zestawienie niebieskiego z niebieskim to prosty, ale skuteczny sposób na ładne, kolorystyczne dopasowanie stylizacji.

Na tym jednak się nie kończy, bowiem do granatowego garnituru pasować będzie również szarość w wydaniu jaśniejszym (gołębia) oraz ciemniejszym (grafit). Jednak mała rada – ciemniejszej szarości koszuli raczej powinni unikać panowie z jasnymi włosami. Zdecydowanie korzystniej sprawdza się ona na mężczyznach o ciemniejszych włosach i karnacji. Można też jeszcze spróbować rozwiązania z różową koszulą. Oczywiście tylko wtedy, gdy komuś nie przeszkadza ten kolor i lubi kombinować. Ale najrozsądniej postawić na klasykę, czyli biel i błękit.

Koszula do garnituru – po czym poznać dobrą jakość?

Kolor już mamy, stąd teraz kwestia jakości koszuli. Jak ją rozpoznać? Choć wyznaczników jest wiele, to jednak najprościej zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Pierwszą z nich i najważniejszą jest materiał. Tutaj zdecydowanie powinniśmy stawiać na koszule wykonane z 100 proc. bawełny. Czemu? Nie dość, że bawełna jest trwała, mięsista i delikatna w dotyku, to jeszcze zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i komfort termiczny. Dobrze sprawdzają się też koszule wykonane z 80 proc. bawełny i 20 proc. poliestru (choć tu może wystąpić nadmierne pocenie się z racji sztucznego dodatku).

Drugim wyznacznikiem jest gęstość ściegów. Te wysokiej klasy mają od 6 do 9 ściegów na 1 cm szwu. Z kolei tańsze i słabszej jakości mają ich 4 lub 5. W jaki sposób można to sprawdzić? Najlepiej na stebnówce kołnierzyka. Warto też wspomnieć na koniec, że koszula ze spinkami jest bardziej elegancka niż ta z guzikami.

Koszula do garnituru – moda na styl biznesowy

Granatowy garnitur to bez wątpienia esencja stylu biznesowego. Nie dość, że ten strój nigdy nie wyjdzie z mody, to jeszcze w ogólnym rozrachunku ostatnimi laty wpisuje się w styl, który cieszy się sporym powodzeniem na wybiegach. W końcu uniformy nawiązujące do stylu biznesowego czy „back to office” od lat promuje Ralph Lauren. Silvia Venturini Fendi przy współpracy z Karlem Lagerfeldem uczyniła je motywem przewodnim kolekcji, w której koszule ukryte były pod swetrami w serek i zestawione z granatowymi marynarkami. Ale jeśli ktoś chce trzymać się klasyki, to wystarczy mu biała lub niebieska koszula. Często najlepiej postawić na proste, ale jak najbardziej sprawdzone środki. W końcu na co dzień wybieramy się do pracy, a nie na Pitti Uomo.