Gentleman. Podręcznik dla klas wyższych - o czym jest?

O tym, jak powinien wyglądać, zachowywać się i nosić prawdziwy gentleman dowiemy się z najnowszej książki „Gentleman. Podręcznik dla klas wyższych”. Ta licząca niemal 500 stron wykładnia ubioru i obycia dla aspirujących mężczyzn to przepastny zbiór esejów na temat męskiej mody, ubranych elegancko w formę leksykonu w starym, dobry stylu. W drugim – uaktualnionym i znacznie poszerzonym – wydaniu książki „Gentleman” czytamy m.in. dlaczego Churchill nosił różową bieliznę, czy Donald Trump podkleja swe krawaty taśmą, dlaczego Ninę Andrycz pochowano w futrze, a Marlena Dietrich nosiła spodnie zapięte na męską stronę. Nie wiecie? Odpowiedzi na te dość nietypowe pytania będą jednocześnie wskazówkami dla tych, którzy chcą uchodzić za elegantów i gentlemanów.

CZYTAJ TEŻ: Ci panowie to nie tylko dobre pióro. Oto najbardziej stylowi pisarze w historii

W książce poznajemy m.in. opis manewrów z użyciem broni jądrowej na poligonie w Tocku, dowiadujemy się, co to jest Prince Albert piercing, na co pozwoliła Benowi Gurionowi królowa brytyjska, w jakim stroju trzeba iść do szefa na rozmowę o podwyżce, czym w przypadku brylantów różni się „rybie oko” od „główki gwoździa”, dlaczego za pokazywanie znaku Solidarności z odstawionym kciukiem można dostać trzy lata więzienia, jak wyglądały przyjęcia dla proletariackiej elity na jachcie Sea Cloud oraz jakim kolorem atramentu podpisuje się szef MI6.

Gentleman. Podręcznik dla klas wyższych - nie tylko o stylu

„Gentleman. Podręcznik dla klas wyższych” odsłania też kulisy powstania herbu Jana Pawła II oraz tajniki herbu uniwersytetu Yale, wyjaśnia, skąd się wzięło esesmańskie godło na polskich karetkach pogotowia i jakich spinek do mankietów wymaga regulamin US Army. Podpowiada również, jak czytać katalog Sotheby’s, dlaczego Mosiężny Szczur jest tak ceniony wśród inżynierów, co to jest wiankowe, i na czym polega uszczerbienie herbu za pijaństwo.

Książka będzie prawdziwym rarytasem dla koneserów wyszukanych trunków, którzy przy jej okazji mają okazję poznać wina mające nutę zużytych opon, dowiedzieć się, ile – zgodnie z rozporządzeniem ministra Kalinowskiego – okruchów korka może znaleźć się w butelce, kto musi pić wódkę w temperaturze 30°C, dlaczego w Finlandii drink na cześć marszałka Mannerheima pije się z meniskiem górnym oraz kiedy sake pije się w skrzynkach. Na elleman.pl też piszemy o najróżniejszych rodzajach trunków, choć do tej pory nigdy aż tak szczegółowo!

Zagadnień, które powinien poznać i odkryć prawdziwy gentelman jest w podręczniku jednak znacznie więcej. W końcu książka liczy dobre 464 stron! Całość poradnika została wzbogacona zbiorem pieczołowicie wyselekcjonowanych przez autora fotografii. Także dzięki nim publikacja Adama Granville’a, zaprojektowana przez profesora Władysława Plutę, to po książka niezwykła. Z resztą nam, gentlemanom, nie wypadałoby napisać o niej inaczej…