Jazda na rowerze to ten rodzaj aktywności, która prędzej czy później pojawia się w życiu większości z nas. Dla jednych to historia z dzieciństwa, która naturalnie przekształciła się w pasję i sport. Dla innych to po prostu towarzysz codziennych podróży i najprzyjemniejszy środek komunikacji, bez którego nie wyobrażamy sobie już dojazdów do szkoły i pracy. Niektórzy nie rozstają się z nim od dzieciństwa, inni wracają po latach, a jeszcze inni trafiają na rower w późniejszym wieku, szukając sposobu na relaks i zadbanie o formę.

Dla tych, którzy z rowerami nigdy się nie rozstawali, zakup nowego pojazdu jest znacznie prostszy. Śledzą rynek, znają swoje potrzeby, mają swoje „rowery marzeń”. Co jednak w sytuacji, w której rowerami nigdy za bardzo się nie interesowaliśmy i zastanawiamy się, jak dokonać właściwego wyboru? Wówczas przy zakupie jednośladu warto kierować się kilkoma wytycznymi.

Zakup roweru - określ, czego potrzebujesz

Na początek powinniśmy spróbować zdefiniować to, jakiego roweru właściwie potrzebujemy. Wbrew pozorom, nawet jeśli nie mamy określonego typu, to też jest jakiś wybór, do którego jesteśmy w stanie dopasować rower idealny. Ważne, aby chociaż spróbować zastanowić się nad tym, do czego w głównej mierze będzie służyć nam pojazd.

Jeśli myślimy nad kupnem roweru do codziennych dojazdów do pracy, naturalnym wyborem będą modele miejskie, urban albo rowery trekkingowe. W przypadku tych pierwszych, największy akcent postawiono na komfort jazdy – sprawdzą się one przede wszystkim w mieście, na krótszych trasach. Jeśli poszukujemy roweru z bagażnikami, funkcjonalnego na co dzień, ale i pozwalającego na pokonanie dłuższych tras w weekendy, najlepszym pomysłem będą rowery trekkingowe.

Zakup roweru - zaplanuj, którędy będziesz jeździł

W przypadku roweru, który ma służyć przede wszystkim do rekreacji, należy określić, gdzie najczęściej będziemy na nim jeździć. Jeśli większość tras prowadzi po drogach asfaltowych lub drogach polnych, ale nie na dzikim terenie, świetnym pomysłem jest szybki i wygodny rower crossowy lub gravelovy. Łączy on zalety rowerów górskich i trekkingowych przy zachowaniu niskiej masy i wygodnej pozycji za kierownicą. Jak zatem uczy doświadczenie, okazuje się on najczęściej idealnym wyborem dla zdecydowanej większości rowerzystów, którzy szukają po prostu roweru. Ot tak - do jazdy.

Rower górski, szosowy czy wariacje takie jak trail lub enduro to już nieco bardziej wysublimowane wątki. Wymagają one jasnej deklaracji, co chcemy robić. Jeśli uważamy, że chcemy sprawdzić się w kolarstwie górskim, możemy zacząć od modeli o bardziej rekreacyjnej geometrii. Mają one terenowe opony, amortyzację i napędy takie, jak typowe rowery MTB, jednak zachowano w nich bardziej wyprostowaną pozycję za kierownicą.

Zakup roweru - określ swój budżet

Po identyfikacji właściwego modelu, należy określić budżet. Oczywiście, jest to kwestia bardzo indywidualna i subiektywna. Starajmy się jednak zachować zdrowy rozsądek. Poczytajmy w Internecie, popytajmy znajomych, ustalmy, jakiej klasy komponenty wystarczą do naszego poziomu jazdy. Nie kupujmy od razu tego, co najdroższe, nie wiedząc, czy naprawdę chcemy się w dany sport „wkręcić”. Nie kupujmy też tego, co najtańsze, bo kiepskiej jakości rower jest w stanie zniechęcić do tego pięknego sportu każdego nowicjusza. Złoty środek – oto najlepsza zasada.

Zakup roweru - nie spiesz się i bądź wybredny

Idealny rower ma być naszym przyjacielem i najlepszym towarzyszem w zadaniu, jakie przed nim postawimy. Niezależnie od tego, czy ma służyć do sportu, rekreacji czy codziennej komunikacji, musi być wygodny, niezawodny i jak najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. - Kiedy już określiliśmy typ roweru i znamy możliwości naszego budżetu, poświęćmy nieco czasu na porównanie różnych modeli. Sprawdźmy, jak się nam na nich jeździ, przymierzmy się do różnych rozmiarów ram, ponieważ odpowiedni dobór rozmiaru roweru w dużej mierze przełoży się na nasz komfort i czerpanie przyjemności z jazdy. – radzi Kornel Osicki, menedżer grupy kolarskiej Kross Racing Team oraz trener kadry narodowej kolarzy górskich.

Wybierając swój perszy lub kolejny już rower, nie patrzmy zatem tylko na suche fakty i dane na papierze. Najlepszy dla rower to bowiem nie ten, który ma na pokładzie przerzutkę X, ale ten, na którym po prostu chce nam się jeździć, a kolarstwo (nawet to amatorskie) przy dobrze dobranym rowerze może stać się nie tylko czynnością czysto rekreacyjną, ale prawdziwym sposobem na życie!