Doświadczenie restauracyjne z dostawą do domu to sposób na urozmaicenie domowej kuchni czasów przymusowej izolacji. Zamówienia na wynos lub z odbiorem to także póki co jedyne, co może pomóc restauracjom przetrwać. Stąd pomysł na Delivery Week, pierwszy „wynosowy” festiwal w palecie wydarzeń z cyklu Restaurant Week. Goście tego „wydarzenia” specjalnej cenie 35 zł zamówić mogą domowe doświadczenie restauracyjne na kolejny dzień lub wszystkie następne. Każdy zestaw składający się z 2 autorskich dań przygotowanych przez szefów kuchni to prawdziwie restauracyjne smaki "podane do domu". I to jedynie za 35 złotych. Do wyboru: z bezkontaktową dostawą lub odbiorem własnym.

Delivery Week - idea

Z racji na panującą obecnie w Polsce sytuację epidemiczną festiwal będzie trwał do odwołania. Delivery Week to inicjatywna, do której póki co dołączyło kilkadziesiąt restauracji w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, Szczecinie, Białymstoku, Krakowie i na Śląsku. Wkrótce pojawią się w jej ramach także lokale z kolejnych miast. Skąd pomysł na takie działanie?

- Autorski posiłek z restauracji to świetne urozmaicenie przymusowego pobytu w domu, ale też pomoc walczącym o przetrwanie restauracjom - mówią organizatorzy Festiwalu Paweł Światczyński i Maciek Żakowski. - Dla niezależnych, rodzinnych przedsiębiorstw to niebywale trudny czas, ważą się ich losy. Po przełożeniu wiosennej edycji Restaurant Week wszystkie nasze moce postanowiliśmy wykorzystać, by pomóc restauracjom. Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu naszych festiwalowych Gości to się uda!

Delivery Week - co i gdzie zamówisz?

Do wyboru są zarówno restauracyjne dania kuchni polskiej, jak i innych. Goście mogą zamawiać dania wegetariańskie, rybne, wegańskie i mięsne. Podobnie, jak podczas Restaurant Week, zamówienia można składać online najpóźniej dzień wcześniej. Tym razem do godziny 23.00 na następny dzień i kolejne. Na stronie deliveryweek.pl wybierasz i opłacasz liczbę zestawów festiwalowych oraz termin i godzinę dostawy (między 12.00 a 21.30). 

Delivery Week - bezkontaktowa dostawa

Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo Gości. I to ono jest priorytetem dla pomysłodawców i inicjatorów Delivery Weeka. Dlatego proces przygotowania i dostawy dań poddany został ostrym zaleceniom sanitarno-epidemiologicznym. Według zaleceń, jedzenie ma być przygotowywane w maskach i rękawiczkach higienicznych, strefy dostaw nie mogą się przenikać, a dostawcy muszą często regularnie ręce i pojazdy. Odbiór własny lub dostawa odbywają się bezkontaktowo. 

Festiwal pozostaje wierny filozofii #SzanujJedzenie. Znając wcześniej dokładną liczbę Gości i ich menu, restauracje marnują minimalną ilość jedzenia. Do przygotowania dań zamawiają bowiem dokładnie tyle składników, ile potrzebują.

Delivery Week - wesprzyj lokalne restauracje

Organizatorem Delivery Week jest największe w Polsce wydarzenie kulinarne - Restaurant Week. Festiwal został powołany, aby pomóc przetrwać restauracjom trudny czas kwarantanny. Do współpracy zaproszeni zostali festiwalowi Partnerzy i Ambasadorzy, którzy od lat chętnie promują niezależną rodzimą scenę restauracyjną. Festiwal potrwa do odwołania.