Dlaczego związki się rozpadają?

Rozpadający się związek stanowi poważne wyzwanie dla partnerów - zwłaszcza, jeśli przynajmniej jedna ze stron nadal pragnie utrzymać relację z ukochaną osobą. Związki rozpadają się z różnych przyczyn. Niedopasowanie charakterów, różnice osobowościowe, odmienny światopogląd, inny stosunek do rodzicielstwa - powodów rozstania może być naprawdę bardzo wiele.

Rozpad związku często zwiastuje oschłość w relacjach i zanik emocjonalnego przywiązania do partnera. Towarzyszyć temu mogą inne niepokojące zjawiska jak ciągłe kłótnie, brak zaufania, trudności we wzajemnej komunikacji czy nawet zdrada.

Rutyna w związku i brak zaangażowania w pielęgnowanie wzajemnych relacji również stanowią zagrożenie dla wielu par i małżeństw. Niezdrowe relacje między partnerami - oparte m.in. na niskim poczuciu własnej wartości, manipulacjach czy psychicznej oraz fizycznej przemocy - także stanowią wyzwanie, przed którym staje coraz więcej par. Toksyczny związek bywa dla wielu osób poważnym utrapieniem, a rezygnacja z tkwienia niezdrowej relacji stanowi niekiedy jedyne wyjście z trudnej sytuacji. 

Jak uratować związek przed rozpadem?

Jak uratować związek z dziewczyną? W jaki sposób budować relację po zażegnaniu sytuacji kryzysowej? Przede wszystkim potrzeba jest szczera, otwarta rozmowa z partnerką. Chodzi o to, abyście przedyskutowali trudności, które towarzyszą waszemu związkowi i porozmawiali o swoich uczuciach. Spróbujcie zdiagnozować problemy i poszukać dla nich rozwiązań. Jeśli zależy ci na uratowaniu związku, bądź przy tym gotów na pewne ustępstwa i szukanie kompromisu z partnerką. Słuchaj tego, co ma ci do powiedzenia i bierz odpowiedzialność za własne zachowanie. 

Na co dzień staraj się okazywać miłość swojej partnerce i pracuj nad komunikacją. Ważne jest, aby reagować na bieżące problemy i nie zostawiać ich "na później". Wiele związków rozpada się bowiem wskutek pozornie niewielkich, lecz systematycznych zaniedbań, które po jakimś czasie doprowadzają do zaniku więzi między partnerami. Nie zawsze tego rodzaju zaniedbania są wynikiem złej woli partnera. Mogą one mieć np. podłoże psychiczne (stres, depresja itd.) czy być związane z intymnymi kwestiami seksualnymi. Warto wówczas otwarcie o tym rozmawiać z drugą osobą i być może skorzystać z pomocy terapeuty lub seksuologa. Pomoc psychologa w związku może okazać się bardzo cenna i umocnić relację między partnerami.  

Jak uratować związek po zdradzie?

Wątpliwości w związku mogą sprzyjać zdradom. Brak przekonania co do partnera bywa jednym z powodów, dla którego druga osoba decyduje się na tzw. skok w bok. Odbudowanie związku po zdradzie jest bardzo trudne. Wymaga nie tylko szczerości partnerów względem siebie, ale także chęci kontynuowania związku i przebaczenia drugiej stronie. 

Psychologowie zwracają uwagę, że każda zdrada - nawet jeśli nie towarzyszy jej emocjonalne przywiązanie - jest czymś szkodliwym dla stałego związku i może mieć poważne konsekwencje we wspólnym życiu. Jeśli jednak zależy nam na ratowaniu związku po zdradzie, powinniśmy nastawić się na pracę nad odbudowaniem wzajemnych relacji.

Jakie były powody zdrady? Dlaczego druga osoba zdecydowała się na taki, a nie inny krok? Odpowiedź na te pytania pozwoli lepiej zrozumieć motywacje, którymi kierowała się nasza partnerka. Kluczem do uratowania związku po zdradzie jest w tym wypadku wzajemna szczerość i brak tajemnic. Niewykluczone, że jej zdrada była odpowiedzią na naszą zdradę - wówczas dobrze jest szczerze porozmawiać o powodach swoich zachowań i oczekiwaniach względem partnerki, aby na przyszłość uniknąć rozczarowań i zażegnać niebezpieczeństwo kolejnej zdrady. 

Jak uratować związek po rozstaniu?

Czy można uratować związek po rozstaniu? Doświadczenia wielu par pokazują, że jest to jak najbardziej możliwe. Wiele zależy od okoliczności rozstania oraz czasu, jaki upłynął od chwili, gdy wasze drogi się rozeszły. Jeśli chcesz uratować związek po rozstaniu, musisz się jednak liczyć z tym, aby uszanować wolę partnerki i dać jej czas na przemyślenia. Nie warto naciskać ani być nachalnym, gdyż w ten sposób tylko możemy pogorszyć szansę na odbudowanie związku.

Przerwa w związku może mieć korzystny wpływ na partnerów. Pozwoli im uporządkować myśli oraz emocje, a także na nowo określić priorytety w swoim życiu. Niewykluczone, że po pewnym czasie ona sama się odezwie i będzie chciała w jakiś sposób utrzymywać z nami kontakt. Sami również możemy spróbować nawiązać relację, byle nie robić tego w sposób nienachalny. Jeśli ona będzie chciała z nami rozmawiać, a być może także spotykać się, będzie to dobry moment, aby spróbować w delikatny sposób odbudować wzajemne zaufanie do siebie.

Jak uratować związek, gdy druga strona nie chce próbować?

Co zrobić w sytuacji, gdy zależy nam na odbudowaniu związku, a druga strona nie chce się angażować? Z pewnością nie warto naciskać na partnerkę ani uciekać się do manipulacji (np. szantażu emocjonalnego), gdyż takie rozwiązania świadczą o nas bardzo źle i dostarczają tylko argumentów za rozstaniem.

Czy jest zatem możliwość, aby uratować związek mimo braku chęci drugiej strony do kontynuowania relacji? Choć sytuacja jest bardzo trudna, możliwe jest jeszcze uratowanie związku. Nie należy jednak sobie zbyt wiele obiecywać. Potrzeba uszanować wolę drugiej osoby i dać jej czas na przemyślenia. Niewykluczone, że decyzja o rozstaniu została podjęta pod wpływem silnych emocji i po pewnym czasie druga strona będzie chciała wznowić z nami relacje. Czas rozstania warto natomiast poświecić na przemyślenia i pracę nad samym sobą, wyciągając przy tym konstruktywne wnioski z przebiegu dotychczasowego związku.