Jak szybko i skutecznie nauczyć się języka obcego? Zdaniem Foreign Service Institute, potrzeba minimum 600 godzin nauki wybranego języka obcego (z arabskim czy mandaryńskim nie będzie tak łatwo), by osiągnąć w nim tzw. płynność językową. By to zrobić, należy korzystać z najlepszych strategii. I takie właśnie zostaną tutaj przedstawione. Nie jest tajemnicą, że opłaca uczyć się języków obcych - poligloci mają wyższe IQ i są bardziej elastyczni w międzynarodowym otoczeniu. Chcesz zyskać i te kompetencje? Zabierz się zatem za francuski, niemiecki czy hiszpański już teraz. Najważniejsze, żebyś zrobił to z głową i z pomysłem. Dr Mateusz Grzesiak podpowiada, jak się do tego zabrać.

1. Ucz się najpopularniejszego słownictwa

Statystyki mówią wyraźnie - w angielskim jest między 0,5 - 2 milionów wyrazów, wykształcony Anglik zna z nich 25 tysięcy, a używa w 80% niecałego tysiąca. To znaczy, że przekleństwa usłyszysz zagranicą na ulicy częściej niż słowo „pszczoła” (ile razu użyłeś go w tym roku po polsku?). Znajdź w Internecie listę 1000 najpopularniejszych słówek i to od niej zacznij. Ucz się optymalnie, bo potrzebujesz niewiele by zakomunikować wiele.

2. Korzystaj z gotowych wyrażeń

Matryce to gotowe wzorce lingwistyczne, z których od razu możesz korzystać. Dzięki temu w sytuacjach takich jak restauracja, hotel, impreza, wizyta u lekarza czy autoprezentacja -  gdy przyjdzie Ci coś powiedzieć, komunikacja nastąpi automatycznie i bez konieczności zastanawiania się. Bo właśnie myślenie o tym, co powiedzieć, powoduje tzw. blokadę językową i wywołuje niepokój i zażenowanie. Recepcjonista nie zapyta Cię, co sądzisz o zanieczyszczeniu powietrza w Laosie, ale na pewno poprosi o dane osobowe. 

3. Nie bądź perfekcjonistą

Kiedy Polak jedzie za granicę, nie otwiera ust, bo zastanawia się, jakiego czasu użyć, żeby stworzyć poprawną konstrukcję. A przecież w życiowej komunikacji najważniejsza jest nie poprawność, a efektywność. Nie możesz uznać, że zaczniesz mówić dopiero, kiedy nauczysz się języka. Przy takim podejściu nigdy nie nauczyłbyś się chodzić! Nie bój się popełniania błędów - wraz z praktyką znikną same! Mów tak, byś był zrozumiały i słuchaj tak, by rozumieć. Akcent nie ma znaczenia, a gramatykę najlepiej poznasz ucząc się jej automatycznie przy okazji mówienia czy czytania.

4. Zanurz się w języku

Bardzo ważne jest stworzyć środowisko, w którym mózg będzie „uczył się sam” języka. Dlatego zmień na nowy język menu w telefonie i komputerze, słuchaj przez parę godzin dziennie wybranej stacji radiowej. Ćwicz z podcastami – tych całe mnóstwo znajdziesz w sieci. Poznaj znajomych z kraju, w którym mówi się językiem który opanowujesz. Najpierw zaczniesz zauważa podobieństwa - wiele języków to po prosu trochę inny polski. Czytaj wiadomości w obcym języku, a jadąc samochodem zawsze miej włączone jakieś audio z treściami w danym języku.

5. Poznaj kognaty

Ile rozumiesz z poniższego tekstu? 

Eso es una presentación muy efectiva de grandes posibilidades que existen para ti, el estudiante de español, que en este momento sin problemas se comunica con el profesor de idiomas, Mateusz Grzesiak. Este proceso de estudiar español para obtener efectos espectaculares, fantásticos e impresionantes en el futuro, es muy interesante. Gramatica de español no es problematica, no es complicada.

Pewnie zdecydowaną większość. Jak to możliwe? Przecież nie znasz hiszpańskiego... Nie do końca można się zgodzić, znasz i to sporo, ale o tym nie wiesz - hiszpański i polski są zbudowane na łacińskich strukturach, więc znajdziesz w obu językach wiele podobieństw. Zamiast mówić „współpraca”, powiedz „kooperacja”, a zrozumie Cię Anglik (cooperation), Hiszpan (cooperacion), Włoch, Francuz, itp. Znajdź kognaty w swoim języku i poprzez nie anglikuj/hiszpanuj/uniemcawiaj swój polski!

Powodzenia! Dr Mateusz Grzesiak, który wykładał w 7 językach.

Dr Mateusz Grzesiak jest autorem książki "Fast Languages. Szybka nauka języków", w której podpowiada, jak szybko i skutecznie opanować języki obce. Nie od dziś wiadomo, że umiejętność komunikowania się z obcokrajowcami w ich ojczystej mowie przydaje się w wielu aspektach. W pracy daje przewagę konkurencyjną. Pomaga zdobyć serca i umysły słuchaczy, gdy mówi się do nich w ich ojczystym języku. Pozwala podróżować i nie zależeć w tym od innych, poznawać ludzi i naprawdę ich rozumieć. Bez znajomości języka trudno o głębokie poznanie danej kultury. Grzesiak utrzymuje, że odkrył uniwersalne schematy i na ich podstawie opracował metodologię superszybkiego i skutecznego uczenia się języków obcych. Nazwał ją Fast Languages, ponieważ każdy, kto zastosuje się do jej wytycznych, jest w stanie w niecały miesiąc opanować angielski czy hiszpański w stopniu komunikatywnym. A potem - niemiecki, portugalski, włoski, francuski i kolejne.