Kiedy czeka cię rozmowa kwalifikacyjna, ostatnią rzeczą, o którą chcesz się martwić, jest to, czy jesteś odpowiednio ubrany. Owszem, obecne zasady ubioru stają się coraz mniej ważne w biurze, ale nie oznacza to, że na spotkaniu o pracę możemy wyglądać jak byśmy szli na plażę lub do sklepu po bułki. Dobrze jest znać podstawowe zasady dotyczące ubierania, które zapewnią najlepszy wygląd podczas jakże ważnej chwili.

Musimy podkreślić rzecz oczywistą – pierwsze wrażenie jest szalenie istotne. Za chwilę spotkasz osobę mogącą zaoferować ci pracę, dzięki której zapłacisz rachunki i zapewnisz sobie dach nad głową. Oznacza to, że musisz na tę chwilę zapomnieć o butach sportowych, które lubisz nosić na co dzień oraz zainwestować w deskę do prasowania. Nie ma zmiłuj – elegancja w odpowiednich sytuacjach jest na wagę złota.

Jak się ubrać na rozmowę o pracę – finanse, uczelnia

Jeśli chcesz zdobyć pracę w sektorze finansowym, na stanowisku rządowym, na uczelni czy nawet w szkole, proponujemy niezawodne rozwiązanie, czyli garnitur z krawatem. Gdy garnitur jest dopasowany do perfekcji i perfekcyjnie wyprasowany, to przynajmniej stwarzamy wrażenie kogoś, kto ma pojęcie na temat tego, jak powinno się wyglądać w oficjalnych sytuacjach. Co więcej, jeśli jesteś zdenerwowany, to nieskazitelny strój pozwoli subtelnie przykryć ten fakt. Będziesz się czuł pewniej, wiedząc, że garnitur leży jak trzeba i nie przykuwa uwagi pomarszczeniami.

Jak się ubrać na rozmowę o pracę – branża kreatywna

Jeśli szukasz pracy w branży kreatywnej (na przykład na stanowisku grafika lub dziennikarza modowego), zasady są nieco bardziej swobodne. Garnitur slim fit w połączeniu z t-shirtem zamiast koszuli powinien załatwić sprawę. Kim Jones, dyrektor kreatywny Diora, sugeruje, abyś nie był zbyt krzykliwy w swoim ubiorze i nie sprawiał wrażenia, jakbyś za bardzo się starał. „Jeśli idziesz na rozmowę o pracę w banku, załóż garnitur, ale jeśli robisz coś kreatywnego, ubierz to, co zamierzasz nosić podczas pracy” – twierdzi. I ma zupełną rację. Więc nie trzeba nawet wyciągać garnituru. Można postawić na chinosy i koszulę czy sweter.

Jak się ubrać na rozmowę o pracę – jaki kolor?

Wspomnieliśmy wyżej, że nie zawsze trzeba ubierać garnitur na rozmowę kwalifikacyjną. Ale kiedy musisz to zrobić, to zadbaj o to, by wszystko grało jak należy. O ile nie starasz się o posadę u przedsiębiorcy pogrzebowego, nie noś czarnego garnituru. Granatowy lub szary nadają się idealnie. Jednorzędowa marynarka na dwa guziki, dobrze wypolerowane czarne skórzane buty (oksfordy!), nowa, idealnie wyprasowana biała koszula i wełniany krawat w ciemnym kolorze, takim jak granat lub burgund, jest zawsze zwycięską kombinacją. Nie zapomnij też dobrać kolor skarpetek do koloru spodni (może być taki sam albo nieco ciemniejszy od spodni).

Jeśli nie masz pewności, czy powinieneś nosić garnitur, możesz poszukać w internecie materiałów przedstawiających ludzi z biura firmy, by sprawdzić, co mają na sobie ci lepiej ubrani. Oczywiście jeśli uda ci się coś znaleźć. Jeśli nie, to pozostań przy uniwersalnym rozwiązaniu, bez żadnych udziwnień.

Jak się ubrać na rozmowę o pracę – czego nie zakładać?

Reasumując, granatowy garnitur będzie najbezpieczniejszym pomysłem. Tylko panowie z branży kreatywnej nie muszą się przejmować, czy potrzebny im garnitur i krawat. Ale nawet oni muszą KONIECZNIE pamiętać o jednej rzeczy – na rozmowę o pracę nie ubieramy spodni jeansowych. Bez względu na to, jak swobodne podejście do dress code’u ma twoje przyszłe biuro, jeans jest zbyt ryzykownym posunięciem na tym etapie. Później problemu raczej nie będzie, ale na samej rozmowie taki pomysł może wypaść negatywnie.