Mężczyźni na warsztatach Fundacji Masculinum i w Twoim gabinecie skarżą się, że kobiety ich nie szanują, że ich psychicznie kastrują. Co to jest psychiczna kastracja?

Psychiczna kastracja polega na pozbawianiu czegoś, odbieraniu możliwości. Może zacząć się na bardzo wczesnym etapie życia w relacji z matką. U mężczyzn i chłopców bardzo ważna jest tzw. popędowa agresja. To inaczej sprawczość, energia i sięganie po coś, czego chcesz. Kastracja może być wyręczaniem syna, robieniem za niego rzeczy, które on sam chce zrobić: karmieniem chłopca łyżeczką czy wkładaniem mu rajtuzów, które mu się nie podobają. Istnieje wiele drobnych sytuacji, kiedy matka blokuje wybory chłopca i podejmuje decyzje za niego.

A kiedy chłopak zaczyna dorastać?

Kiedy chłopak zaczyna się interesować seksualnością, ojciec często wycofuje się i nie potrafi przeprowadzić syna przez ten trudny czas. Zostawia pole matce, ona radzi sobie, jak umie. Chłopak ma pierwsze erekcje, polucje, zaczyna się oglądać za dziewczynami, matka go zawstydza i wyśmiewa. Kiedy nakryje syna na masturbacji, mówi, że to nie wypada. To typowa seksualna kastracja. Chłopak nie rozumie, co się z nim dzieje, hormony szaleją, pojawiają się niekontrolowane myśli, wstyd. Nie mając wsparcia w ojcu, jest zagubiony. Czuje, że z jego seksualnością jest coś nie tak. Ta frustracja może się za mężczyzną ciągnąć latami w postaci kompleksów i wycofania w tej sferze. Chłopak dorasta. Ma partnerkę i zastanawia się, czy to jest kobieta na całe życie. Jak dokonać mądrego wyboru? Na warsztatach spotykam młodych mężczyzn, którzy przychodzą z pytaniem: „Czy mam już całą swoją seksualność ukierunkować na tę jedną, jedyną kobietę, czy może powinienem jeszcze trochę pobrykać?”. To często synowie kontrolujących matek. Obawiają się, że spod kontroli jednej kobiety wpadną pod kontrolę drugiej, i pytają, czy powinni już teraz zdecydować się na jedną kobietę do końca życia.

Co można doradzić mężczyźnie u progu poważnego związku?

To ważny moment dla faceta. Czas integracji dwóch organów – penisa i serca. U młodego mężczyzny potrzeby seksu i uczuciowości nie muszą iść w parze. Chłopak bez problemu pójdzie do łóżka z dziewczyną, do której nic nie czuje. Wystarczy, że mu się podoba. Młodzi mężczyźni często są otoczeni kobietami. Mama, babcie, ciocie, dziewczyny... Żeńska energia krąży. A mężczyzna potrzebuje wokół siebie innych mężczyzn i samotności. Musi sprawdzać się w różnych sytuacjach. Dobrze mieć ojca, który mądrze wtedy doradzi. Jeden z moich pacjentów poszedł z dorastającym synem do parku. A tam dziewczyny w miniówkach, dekolty, uśmiechy... Młody zachwycony, a ojciec mu na to: „Synu, zanim się z którąś z tych dziewczyn zwiążesz, popatrz na ich biusty. Podotykaj takiej, podotykaj innej. Przekonaj się, jakie podobają ci się najbardziej. Będziesz wiedział, co naprawdę lubisz”. Nie ma w tym nic złego. To nie jest opowieść o biustach, to komunikat: „Ciesz się młodością, seksualnością, poznawaj. Nie wiąż się z pierwszą dziewczyną, która zwróci na ciebie uwagę”. To jest wsparcie dla młodego faceta.

Facet się przyjrzy i już wie, jakiej kobiety chce. Spotyka kobietę swoich marzeń. Kiedy powinien zachować czujność? Jakie mogą być symptomy nadchodzących problemów?

Kiedy pytam mężczyzn, czego oczekują od związków z kobietami i jakie są ich potrzeby, okazuje się, że zazwyczaj nie wiedzą. Nie zastanawiają się. Muszę tłumaczyć, że chodzi o potrzeby, które można zrealizować w związku z bliską kobietą. I – uwaga! – kiedy już zaczynają mówić, prawie nigdy nie mówią, że ich potrzebą jest seks. Zwykle słyszę o akceptacji, zrozumieniu, cieple. Ale to trochę pozycja dziecka w stosunku do dorosłej kobiety. Kobieta nie ma cię akceptować, ale uznawać. Widzieć twoją odmienność i cię nie zmieniać. A gdzie zachować czujność? Najpierw trzeba się skupić na własnych potrzebach. Czas na poznanie siebie to także czas na poznanie swoich oczekiwań względem kobiety i związku. Każda kobieta jest inna, a mężczyzna powinien wiedzieć, jakie cechy są dla niego ważne i jakie wartości w życiu niezbędne. Nazwałbym ten czas formatowaniem wewnętrznego dysku. Można facetowi na początku drogi doradzić: poznaj siebie. Zobacz, czego potrzebujesz, dokąd zmierzasz, a potem sprawdź, czy kobieta, którą wybierasz, chce iść w tym samym kierunku. Doświadczenia z różnymi kobietami pozwalają mężczyźnie zrozumieć, jak radzi sobie w relacjach.