1. Uwzględnij potrzeby każdego

Wakacje, szczególnie te wyjazdowe, to często czas na realizację naszych pasji i hobby. Syn chce pojeździć na quadach, córka moczyć się w wodzie, żona najchętniej odwiedziłaby muzeum, a ty wolisz poszwendać się po lokalnych bazarach. Każdy bez wyjątku ma inne potrzeby i bez wzięcia ich pod uwagę, wakacje nie będą udane, bo ktoś z rodziny - słusznie - poczuje się odrzucony i nieważny. Kluczem do sukcesu jest poinformowanie o swoich planach, a następnie wynegocjowanie ich realizacji tak, aby każdy w odpowiednim stopniu dostał to, co chciał. Może dziś bazary i muzea, ale za to jutro cały dzień na plaży? Może teraz restauracja wybrana pod syna, ale kolejne już pod rodziców?

ZOBACZ: Jak być dobrym ojcem? Pisze Mateusz Grzesiak

2. Nie licz na zmianę

Kojarzysz to irytujące zachowanie twojej żony, która ciągle zapomina, o co ją prosisz a potem mówi ci, że o to wcale jej nie pytałeś? Albo własne wybuchy złości, gdy coś nie pójdzie po twojej myśli? Tak więc mam dla ciebie następującą wiadomość - nic z tych rzeczy się nie zmieni w czasie wakacji i możesz od razu założyć, że wasze negatywne zachowania czy cechy pozostaną w nienaruszonym stanie. Nawyki zmienia się długotrwałą pracą, a nie jednorazowym wyjazdem - weź więc pod uwagę źródła turbulencji między wami i uwzględnij je wcześniej. Jeśli wiesz, że twoja partnerka nie jest zorganizowana, to taka też będzie podczas wyjazdu. Wyluzuj, odpuść, rób swoje, nie ma sensu ani dobrych skutków w chęci zmiany kogoś podczas urlopu. Postaw na konsyliacyjną komunikację, a nie walkę czy zgrzyty. 

3. Rób inne rzeczy

Ponieważ nie jesteś w środowisku pracy, masz więcej czasu. Wyjechaliście gdzie indziej, więc nie macie dostępu do znanych bodźców - jedzenia, ludzi, aktywności. To sposobność na oderwanie się, ale wykorzystana zostanie tylko pod warunkiem robienia czegoś innego. Próbowania potraw w lokalnych restauracjach. Chodzenia do nowych miejsc. Podejmowania aktywności, których wcześniej nie eksplorowałeś. Poświęcenia czasu na zabawę z dziećmi albo na większe zadbanie o swoje potrzeby. Dzięki temu faktycznie będzie inaczej, a zafrapowanie novum pozwoli na kolekcjonowanie fajnych wakacyjnych doświadczeń.

CZYTAJ: Jak przeżyć utratę pracy?

4. Planuj w granicach rozsądku

Znasz te historie o „całkowitej spontaniczności”, „zapomnieniu o wszystkim”, „zobaczymy, jak będzie”? Działają tylko na krótką chwilę. Plaża, szczególnie jeśli nic poza nią się nie robicie, może zacząć nudzić, a brak jakiejkolwiek organizacji prowadzi do chaosu i konfliktów. Z drugiej strony chcesz też odpocząć od swojego codziennego, wypełnionego po czubek głowy planami kontrolowanego w pełni życia? Zachowaj umiar. Warto wiedzieć, co będziecie robili, ale nie stać się kimś, kto zalicza zabytki jeden po drugim tylko po to, by mieć poczucie „wartościowego i pełnego spędzania czasu”. Pamiętaj też o zapasie czasu - na pewno nie wszystko pójdzie tak, jak planowaliście, zatem nie upieraj się na realizowania agendy wyjazdu na sto procent.

5. Zbliżcie się do siebie

Niestety o relacje z bliskimi zwykle dba się tak, jak o zdrowie - bierze je pod uwagę dopiero wtedy, gdy dzieje się coś złego. Wtedy jednak jest już późno i trzeba minimalizować złe emocje, ciche dni, urażone ego. Wykorzystajcie zatem ten czas na to, by budować was jako rodzinę, szczególnie jeśli czas epidemii koronawirusa wywołał wiele napięć, sprzeczek i zgrzytów.  Przytulajcie się więcej. Ubierajcie ładnie w niektóre wieczory specjalnie dla siebie nawzajem. Spędzajcie czas śmiejąc i rozmawiając ze sobą. Dzielcie przeżyciami i tym, co myślicie. Odłóżcie na bok udowadnianie racji, skupianie tylko na sobie samym, izolowanie od innych. Używajcie telefonu do robienia zdjęć częściej niż do sprawdzania poczty. Macie rzadko spotykaną okazję do prawdziwego bycia razem z pełnym dobrodziejstwem inwentarza i budowania waszych relacji. Tak łatwo o nich zapomnieć w kieracie pracy i obowiązków. Wspólne wakacje mogą być okazją do tego, żeby pogłębić więzy rodzinne. I wrócić z nich nie jako zbiór jednostek, ale jako prawdziwie zgrany team!

ZOBACZ: 9 zasad udanego związku: Zapomnij o łóżkowych schematach

CZYTAJ TEŻ? Jak przeżyć rozstanie? Wyjaśnia Mateusz Grzesiak

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Moda plażowa dla mężczyzn: szorty, koszulki, kąpielówki, klapki. Czego nie może zabraknąć w twojej beach bag?​​​​​​​