Jak przeżyć święta?

W idealnym świecie święta to najpiękniejszy czas w roku, wszyscy są mili, nie jesteśmy na diecie, zamknęliśmy wszystkie projekty w firmie, a dalsi krewni powstrzymują się od złośliwych komentarzy. W tym prawdziwym wygląda to niestety zupełnie inaczej. Stresujemy się na samą myśl o świętach. Bez przerwy martwimy się, czy ze wszystkim zdążymy, czy rodzina w tym roku daruje sobie krzyżowy ogień pytań, a szef nie będziemy chciał, żebyśmy zabrali pracę do domu. I jeszcze ta nieszczęsna dieta! Nawet my faceci, lubimy w tym czasie o niej zapomnieć. Trudno się dziwić, że w takiej sytuacji martwimy się o to, jak przetrwać święta. A przecież znalezienie na to dobrego sposobu gwarantuje nasz spokój psychiczny i naprawdę jakościowy i wartościowy czas z rodziną, znajomymi i przyjaciółmi. O co zatem powinniśmy w tym czasie zadbać szczególnie?

Jak przeżyć święta będąc na diecie?

Na czas świąt możemy zrezygnować z diety, albo pozwolić sobie na nieco więcej luzu. Jeśli bijemy się z myślami, jak przetrwamy na diecie przy suto zastawionym stole i to, że nie zjemy sernika mamy stanowi dla nas realny problem, wtedy naprawdę warto przemyśleć opcje rezygnacji z diety na kilka dni. Nie powinno to wyrządzić wielkich szkód, o ile znamy siebie i wiemy, że po świętach wrócimy do diety. Takie rozwiązanie niesie jednak za sobą niebezpieczeństwo, że stracimy motywacje do dalszej diety i całkiem z niej zrezygnujemy. Nie wolno sobie zatem popuszczać za bardzo...

iStock

Jest jednak też druga możliwość. Nie musimy rezygnować z diety. Przyjście z własnym jedzeniem będzie raczej faux-pas, jednak możemy przed świętami szczerze porozmawiać z rodziną o naszej diecie i delikatnie poprosić o przygotowanie kilku dań dietetycznych. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie zaoferowanie, że samemu przygotujemy takie dania i przyniesiemy je np. dzień wcześniej. Nikt nie powinien robić z tego tytuły żadnych problemów, a my unikniemy niezręcznego siedzenia przy pustym talerzu. Kto wie, może nasze dietetyczne dania zainspirują kogoś z naszych bliskich do przejścia na dietę?

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆKsiążki na Święta – co przeczytać? 10 tytułów, po które warto sięgnąć

Jak przetrwać święta bez alkoholu?

Trzeźwe święta – czy jest to w ogóle możliwe? Jak najbardziej! Mimo że stoły w okresie świątecznym są zazwyczaj suto zakrapiane, wcale nie potrzebujemy napojów wysokoprocentowych, żeby cieszyć się magią Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Problem sam się rozwiąże, jeśli kolację wigilijną lub świąteczny obiad organizujesz u siebie. Idealnym rozwiązaniem, gdy z jakiegoś powodu nie możesz pozwolić sobie na jakikolwiek trunek, będzie przygotowanie niezwykle smacznego ponczu bez dodatku alkoholu, który z pewnością zachwyci zaproszonych gości – zarówno tych małych, jak i dużych. Walory smakowe to jedno. Pamiętajmy, że tego typu napoje – w porównaniu do tych z procentami – charakteryzuje niska kaloryczność. 

WARTO WIEDZIEĆ: Piwo, wino, wódka, whisky: ile mają kalorii? Które alkohole są najbardziej kaloryczne?

Jak przeżyć święta z całą rodziną?

Rodzinne święta to nie lada wyzwanie. Mimo, że należymy do jednej rodziny, to każdy z nas jest inny, lubimy różne rzeczy, a niektórzy bardzo specyficznie podchodzą do kwestii prywatności. Jeśli obawiamy się, że ciocie, babcie lub kuzynki nie dadzą nam spokoju i przez całe święta będą zadawać mnóstwo pytań o nasze życie prywatne, to jedyne co tak naprawdę możemy zrobić to… podejść do tego ze spokojem. Brzmi banalnie ale tak właśnie jest. Nie dajmy się zwariować – święta to tylko kilka dni. Jeśli odpowiednio do tego podejdziemy, z humorem i dystansem, to nic nie będzie w stanie wyprowadzić nas z równowagi. W kryzysowej sytuacji możemy sięgnąć po lampkę wina i na kilka chwil wyjść do innego pokoju. Mimo wszystko warto wziąć na wstrzymanie – nikt z nas nie chciałby przecież spędzać świat samotnie. A może te kilka pytań od rodziny to nie taka straszna sprawa? A jeśli już cię nimi zasypią i postawią pod ścianą, zawsze możesz poćwiczyć dyplomację i odpowiadanie tak, żeby mówić, ale przy okazji nie powiedzieć niczego, co ingerowałoby w prywatne czy intymne sfery twojego życia. 

ZOBACZ TEŻ: Jak przeżyć wakacje z rodziną?

Jak przeżyć święta i się nie stresować pracą?

Nie zawsze mamy wpływ na to, czy dostaniemy dodatkową pracę na święta, czy nie. Niektóre projekty mogą wymagać naszej pracy również w dni wolne. Jednak jakie by one nie były, kilka godzin spokojnie na nas poczekają. Bez względu na wszystko, postarajmy się zostawić pracę… w pracy. Święta to niepowtarzalna okazja, żeby spędzić kilka chwil tylko ze swoją rodziną. Nie warto więc zaprzątać sobie głowy czymś, na co nie mamy wpływu. Jedyne, co możemy zrobić, to postarać się wywiązać się ze wszystkich obowiązków przed świętami i liczyć na to, że nie pojawią się nowe. A jeśli się pojawią? No cóż, trudno. Przynajmniej będziemy pracowali wieczorem w miłym towarzystwie. Pamiętaj jednak, że jeśli zlecono ci wykonanie zadań, od których nie zależy przetrwanie twojej firmy, zawsze możesz odmówić i wyjaśnić szefowi, że sprawy z nieco dalszym deadlinem mogą poczekać na czas po świętach. Wszystko jest kwestią komunikacji i waszych wspólnych umiejętności i kompetencji w tym zakresie. 

iStock

Jak przeżyć święta, aby maksymalnie się zrelaksować?

Kluczem do relaksu i odpoczynku podczas świąt zawsze są dystans i spokój. Jeśli więc zastanawiasz się,  jak przetrwać święta, to bez względu na to, czy spędzasz je samemu, czy z rodziną, odpowiedzią na twoje dylematy zawsze będzie: spokój i jeszcze raz spokój. To bon mot stary jak świat. Jednak nawet dziś nie traci na swojej aktualności. Postarajmy się zatem na czas świąt wyłączyć myślenie i nie stresujmy się czymś, co nie ma związku ze świętami. A w święta największy problem, jaki będziemy musieli rozwiązać, będzie dotyczył najprawdopodobniej sałatki, makowca, kutii czy sernika. A więc z rodzynkami czy bez?

REDAKCJA POLECA: Jak przeżyć rozstanie? Wyjaśnia Dr Mateusz Grzesiak