Zastanawialiście się kiedyś, czemu wszystkie samochody na rynku jeszcze do niedawna dzielono na segmenty? Zaledwie kilka lat temu wszystkie samochody pojawiające się na rynku były od razu klasyfikowane i dodawane do klasy A, B czy C. Wiele wskazuje na to, że ten zabieg miał ułatwić kierowcom dobór odpowiedniego auta do swoich potrzeb. Wystarczył jeden rzut oka na specyfikację i od razu wiedziałeś, czego się spodziewać. 

Jednak z czasem pojawił się problem. Coraz większa liczba kierowców zaczęła poszukiwać aut, które balansują pomiędzy narzuconymi kategoriami. Idealnym przykładem są powstałe w poprzedniej dekadzie crossovery, czyli niewielkie auta z wysokim zawieszeniem, które miały wypełnić lukę pomiędzy niewielkimi autami miejskimi, a modelami terenowymi. To właśnie trend łączenia kategorii zapoczątkował upadek tej klasyfikacji. Na rynku pojawiało się coraz więcej modeli, które ciężko było przyporządkować, a kierowcy oczekiwali jeszcze śmielszych projektów. 

Czy w takim razie da się połączyć potrzeby miłośników SUVów, wiernych fanów ekologicznych napędów i kierowców przywiązanych do najwyższych standardów wykończenia? Najnowszy model marki SKODA jest poważnym kandydatem do wypełnienia tego zadania. Oto SKODA ENYAQ iV.

Ekologia przede wszystkim

Choć jeszcze kilkanaście lat temu mogły wydawać się nierealną alternatywą, dzisiaj samochody elektryczne świetnie radzą sobie na motoryzacyjnym rynku i stanowią coraz większą część rynku. Wedle zapowiedzi ekspertów już w niedalekiej przyszłości „elektryki" będą podstawowym rodzajem silników montowanych we wszystkich samochodach. 

Podstawową zaletą tego rodzaju napędów jest niewielki wpływ na środowisko. Przy dzisiejszym rozwoju odnawialnych źródeł energii samochody elektryczne mogą okazać się zbawieniem dla obciążonego spalinami środowiska, a koszt napełnienia „baku", czyli w tym wypadku akumulatorów o ogromnej pojemności może być zdecydowanie mniejszy niż w przypadku klasycznych silników spalinowych. 

Jednak dla wielu kierowców mniejszy wpływ na środowisko nie jest wystarczającym powodem, by zainteresować się kupnem samochodu elektrycznego. Dla nich też mamy dobre wiadomości. „Elektryki" to nie tylko mniejsze obciążenie środowiska, ale też wymierne korzyści dla kierowcy. Po pierwsze w wielu miastach istnieje konkretny szereg przywilejów, z których mogą korzystać właściciele aut z takim napędem. Z drugiej strony wiele państw Unii Europejskiej wspomaga zakup takich modeli znaczącymi dotacjami. W przypadku Polski jest to program „MÓJ ELEKTRYK", który znacząco obniża wymierne koszty kupna samochodu elektrycznego. 

Czas na trochę konkretów. Decydując się na nową SKODĘ ENYAQ iV z napędem elektrycznym możemy wybierać pomiędzy dwiema pojemnościami akumulatora i trzema poziomami mocy silnika od 179 do 265 KM. Dostępny jest także napęd na tylną oś lub na cztery koła, który sprosta wszelkim wymaganiom i sposobom użytkowania. Dzięki zasięgowi do 534 km w cyklu WLTP ENYAQ iV to idealny towarzysz codziennego życia. Kierowcom przywiązanym do ekologii z pewnością spodoba się też fakt, że w rubryce emisja CO2 marka w obu wypadkach może wpisać 0,00. 

Przestrzeni w samochodzie nigdy za wiele

Powiedzenie miłośników SUVów brzmi: lepiej mieć samochód odrobinę za duży niż centymetr za mały. Właśnie dlatego, tak cenią sobie oni przestrzeń wewnątrz auta. Nie chodzi tu tylko o pojemność stricte bagażową, ale też swobodę ruchów w przestrzeni dla pasażerów. Tu także SKODA ENYAQ staje na wysokości zadania. Zobaczcie sami.

ENYAQ iV ma 4649 mm długości, 1879 mm szerokości i 1616 mm wysokości. Rozstaw osi wynoszący 2765 mm i brak tunelu środkowego zapewniają niezwykłą przestronność i dużo miejsca na nogi z tyłu. Uwagę zwraca tez bagażnik o pojemność 585 l, który z pewnością poradzi sobie z pomieszczeniem rodzinnego bagażu na naprawdę długie wakacje.

Pozostając na chwilę przy wymiarach modelu, nie da się nie wspomnieć o jego stylistyce. Inżynierowie projektujący model ENYAQ iV postawili na emocjonujące i dynamiczne wzornictwo. Nowy SUV może poszczycić się idealnymi proporcjami i wyjątkową przestronnością. Co ciekawe, w środku jest tyle miejsca co w ŠKODZIE KODIAQ, chociaż samochód jest krótszy nawet niż model ŠKODA OCTAVIA. 

W podróży liczy się komfort i dodatki

Czas postawić sprawę jasno – jakość wykończenia ma znaczenie. Wiemy, że dla wielu kierowców samochód jest maszyną, która ma pomóc nam przemieścić się pomiędzy punktem A i B, ale dla nas to coś więcej. Naszym zdaniem samochód powinien być zaprojektowany tak, by prosta przejażdżka do sklepu była przyjemnością, a nie obowiązkiem, a do tego potrzebne są dodatki i wykończenie najwyższej jakości. 

Wraz z pierwszym modelem opartym na modułowej platformie do pojazdów elektrycznych MEB ŠKODA przedstawia zupełnie nową strukturę wyboru wyposażenia. W modelu ENYAQ iV premierowo pojawiają się opcje Design Selections, a każdy z nowych stylów oferuje gustowne wnętrze o wysokim komforcie. Wszystkie opcje, zainspirowane przez nowoczesne wnętrza, wykorzystują materiały naturalne, pochodzące z recyklingu lub przetworzone zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. 

W ramach Design Selections projektanci marki ŠKODA stworzyli różne opcje wystroju wnętrza oparte na nowoczesnych przestrzeniach życiowych. Różnią się one, na przykład, tapicerką, elementami ozdobnymi, deską rozdzielczą, użytymi materiałami oraz wyglądem dywaników, konsoli środkowej i oświetlenia wnętrza. Opcja Loft, w standardzie od wersji ENYAQ 60 iV, bazuje na nowoczesnych, prostych mieszkaniach młodych rodzin. Przykładem jest dwupoziomowa deska rozdzielcza, którą wykończono w dwóch kolorach. Inne opcje Design Selections dostępne są w wyposażeniu dodatkowym. Lodge reprezentuje zrównoważony charakter i innowację, Lounge to jakość i ekskluzywność, a Suite i ecoSuite oferują klasyczne luksusowe detale. 

Czas na podjęcie decyzji

Wydaje nam się, że nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że projektanci i inżynierowie SKODY stworzyli model, który jako jeden z pierwszy może połączyć oczekiwania najróżniejszych kierowców. Coś dla siebie znajdą tutaj nie tylko miłośnicy ochrony środowiska, ale też fani większych przestrzeni i prowadzący przywiązani do detali i szczegółów. Czy w takim razie nowa SKODA ENYAQ iV ma szansę stać się modelem przełomowym? Będziemy pilnie obserwować rozwój tego modelu.