Wermut: historia

Uważa się, że konsumpcja win wzmocnionych z ziołami lub przyprawami korzeniami rozpoczęła się w Chinach (1250–1000 p.n.e). Dodatkowe składniki zostały dodane do wina, aby uczynić go napojem leczniczym. Gdzieś w tamtym czasie popularnym dodatkiem stał się piołun, co opierało się na przekonaniu, że jest skuteczny w leczeniu chorób żołądka i zakażenia pasożytniczego.

Wina wzmacniane zawierające piołun jako główny składnik pojawiły się w Niemczech około XVI wieku. Mniej więcej w tym czasie włoski kupiec D'Alessio rozpoczął w Piemoncie produkcję podobnego produktu jako wina piołunowego. Jego wersja zawierała inne składniki roślinne oprócz piołunu. Wkrótce potem we wschodniej i południowo-wschodniej Francji pojawiły się konkurencyjne firmy, które oferowały własną zastrzeżoną mieszankę ziół i przypraw. Już w połowie XVII wieku napój ten był spożywany w Anglii pod nazwą „vermouth”, co jest francuską wymową niemieckiego słowa wermut oznaczające piołun.

Z biegiem czasu ustabilizowały się dwie różne wersje wermutu, jedna biała, wytrawna i gorzka, a druga czerwona i słodsza. Kupiec Antonio Benedetto Carpano wprowadził pierwszy słodki wermut w 1786 roku w Turynie we Włoszech. Napój podobno szybko stał się popularny na dworze królewskim w Turynie. W 1813 roku we Francji wyprodukowano pierwszy jasny, wytrawny wermut. Jego twórcą był Joseph Noilly.

Stosowanie wermutu jako napoju leczniczego zanikło już pod koniec XVIII wieku, ale jego użycie jako aperitifu wzrosło we Włoszech i we Francji. Z kolei pojawiające się pod koniec XIX wieku koktajle znalazły nowe zastosowanie dla wermutu. Barmani odkryli, że jest to idealny składnik dla wielu koktajli, w tym dla Manhattanu i prekursorów Martini.

Wermut szczególną popularność zyskał w latach pięćdziesiątych XX wieku za sprawą Martini. Lokowanie produktu i uznanie ze strony Ernesta Hemingwaya oraz Humphreya Bogarta pomogły wzmocnić profil marki, wermutu i samego koktajlu. Oczywiście najbardziej udanym reklamodawcą Martini okazał się James Bond.

Wermuty dzielimy ze względu na barwę (czerwone [rosso] i białe [bianco]), a także na ilość cukru (gorzkie [amaro], wytrawne [secco], słodkie [dolce]. Do najpopularniejszych wermutów należą Martini, Chambry, Dubonnet i Noilly Prat.

Wermut: jak pić?

Nie ma szczególnej filozofii w piciu wermutów. Często podawane są jako aperitif, co ma zwiększyć nasz apetyt przed posiłkiem. To rzecz jasna zasługa piołunu, który dobrze wpływa na trawienie. W przypadku spożywania różnych odmian warto to zrobić bez żadnych dodatków. Wino powinno być podawane schłodzone, najlepiej w szklance od whisky lub w kieliszku. Można dodać kostki lodu. Dobrym pomysłem jest też dodanie kawałka cytryny. Ale picie go na czysto jest wystarczająco dobrym rozwiązaniem.

Wermut: drinki

Jak już wyżej wspomnieliśmy, wermut pije się także w formie koktajlu. Tutaj opcji mamy wiele, bowiem wermuty są składnikiem takich drinków jak np. Negroni, Manhattan i Martini.

Manhattan

Manhattan to drink, który raczej nikomu nie powinien przysporzyć trudności w przygotowywaniu. Aby go zrobić, potrzebujemy 40 ml whisky (może być bourbon), 25 ml słodkiego wermutu, kropli angostury oraz kilku kostek lodu. Do wysokiej szklanki wlewamy whisky i wermut. Dodajemy trzy lub cztery krople angostury i wszystko mieszamy. W następnej kolejności przygotowujemy dobrze schłodzony kieliszek do martini (można umieścić w nim wcześniej kostki lodu lub wstawić go do lodówki) i wlewamy do niego drink.

Martini

Od razu trzeba zaznaczyć, że klasyczne Martini jest zawsze mieszane. Co więcej, zawsze składa się z ginu i wermutu. Podaje się je z nieparzystą ilością oliwek. Przepis na średnio wytrawną wersję Martini wygląda tak: 90 ml ginu, 30 ml wytrawnego wermutu, oliwki.

W tym przypadku alkohol powinien być rzecz jasna schłodzony, w temperaturze od 10 do 15 stopni. Do kieliszka dorzucamy kilka kostek lodu, zalewamy go wodą i zostawiamy. W shakerze lub szklance mieszamy alkohole. Należy pamiętać, że nie wstrząsamy ich, bo niepotrzebnie to rozwadnia trunki. Po skończeniu wylewamy wodę i lód z kieliszka, a następnie przelewamy do niego gotowy drink. W ramach dekoracyjnych dodajemy oliwki. Powinno się je zostawić w kieliszku do czasu, gdy jego zawartość zostanie opróżniona.

Negroni

Negroni jest łatwy do zrobienia i składa się z popularnych składników, dlatego warto zwrócić uwagę na ich jakość. Składniki to 1/3 ginu, 1/3 bitter campari, 1/3 czerwonego wermutu, 1 plaster skórki z pomarańczy. Mieszamy wszystkie składniki i podajemy w szklance Old Fashioned wypełnionej lodem i skórką z pomarańczy.

ELLE MAN POLECA: Jak pić Metaxę w drinkach i nie tylko? Sprawa z greckim trunkiem jest bardzo prosta!

ZOBACZ: Proste, kolorowe i domowe drinki z wódką czystą i smakową [PRZEPISY]

CZYTAJ: Piwo, wino, wódka, whisky: ile mają kalorii? Które alkohole są najbardziej kaloryczne?