Rum ma swoją barwną historię. Jego właściwości zachwalał wielki pisarz lord George Gordon Byron (znany też jako lord Byron) w swoim arcydziele „Don Juanie”: „Nic nie koi ducha tak jak rum i prawdziwa wiara”. Dawniej był to trunek rabusiów, piratów, szmuglerów oraz handlarzy niewolników i przez stulecia stanowił znaczący towar będący przedmiotem przemytu. Zatem pod kątem kulturowym jest to rzecz doskonale znana większości ludzi. Jednak niekoniecznie aż tak popularna w naszym kraju jak inne alkohole.

W odróżnieniu od innych napojów spirytusowych, takich jak koniak i whisky, rum nie ma określonej metody produkcji – zależy ona w dużej mierze od miejsca jego wytwarzana. Liczba krajów, które produkują ten alkohol robi wrażenie – jest ich ponad 80. Samych kategorii rumu jest niemało, ale da się wyodrębnić te najważniejsze.

Rodzaje rumu:

Biały (lub czysty) rum, który posiada łagodny smak, najczęściej wykorzystywany jest do przygotowywania drinków (Mojito, Cuba Libre). Popularne białe rumy to Bacardi Superior i El Dorado 3.

Złoty rum o bursztynowej lub złotej barwie. Zależenie od rodzaju beczek, w których dojrzewał, może mieć smak cytrusów, migdałów, karmelu, kokosa czy wanilii. Ten rodzaj rumu jest dobry do drinków o mocniejszym smaku. Ma więcej aromatu niż biały. Przykłady to Brugal X/V czy Havana Club 7 anos.

Ciemny rum lub czarny – za takie trunki uznaje się rumy o barwie od jasnozłotej bursztynowej do czarnej. Ma mocny smak i aromat. Przykłady to Barcelo Dorado czy Captain Morgan Black.

Premium – taki rum to przypadek podobny do koniaku i szkockiej, czyli rodzaj alkoholu, który pochodzi od ekskluzywnej marki. Premium to rum o długim leżakowaniu i szczególnej produkcji. Przeważnie ma limitowane edycje. Przykładem jest Appleton Estate 21.

Overproof Rum – rum o dużej zawartości alkoholu (powyżej 40 proc, zwykle jest to 60 proc., ale może też wynosić 80 proc.). Ma ostry smak. Przykłady to Bacardi 151 i Stroh 60.

Przyprawiony – rum o dużej ilości przypraw. W USA nazywa się Spiced Rum, zaś w Europie rum spirit drink.

Rum aromatyzowany – rum o wielu różnych smakach i ciemnym mahoniowym zabarwieniu. Rumy te to różnego rodzaju wariacje producentów, którzy zaczęli je aromatyzować przyprawami korzennymi i owocami, takimi jak malina, mango, pomarańcza, czy orzech kokosowy. Trzeba wspomnieć też, że bardzo dużo rumów aromatyzowanych nie może się nazywać rumem, gdyż nie spełniają warunku minimalnego procentu (37,5 proc w Unii Europejskiej) lub mają przekroczony udział przypraw, barwników w rumie.

Jak pić rum?

Nie będzie żadnym zaskoczeniem stwierdzenie, że sposób picia rumu jest zależny od jego rodzaju. Nie są to jednak jakieś skomplikowane zasady. Rum biały, złoty i czarny doskonale sprawdzi się w drinkach w rodzaju Mojito, Cuba Libre, Pina Colada czy mrożonym Daiquiri. Można je też pić z dodatkiem lodu lub w formie szotów.

Nie zmienia to faktu, że rumy te są bez wątpienia dobrym produktem do eksperymentowania w koktajlach. Stąd równie dobrze można użyć czarny rum jako substytut dla whiskey w Manhattanie czy Old Fashioned. Działa doskonale. Można nawet zrobić to jeszcze prościej – rum, sok z cytryny lub limonki, jakiś sok (może być ananasowy), zmieszać wszystko razem, ewentualnie posłodzić i tyle.

Rum aromatyzowany najsensowniej jest pić z lodem. W przypadku premium wskazane jest pić w małych ilościach z niewielkiego kieliszka. Tak jak jest w przypadku whisky, rum, który dłużej leżakował, zazwyczaj może pochwalić się dużo lepszą jakością smaku. Dlatego te rodzaje, które leżakowały 8-10 lat należy pić na czysto lub na lodzie (pomijając rumy z Martyniki czy serii Habitation Velier). W innych przypadkach można mieszać w drinkach.