Rum ma swoją barwną historię. Jego właściwości zachwalał wielki pisarz lord George Gordon Byron (znany też jako lord Byron) w swoim arcydziele „Don Juanie”: „Nic nie koi ducha tak jak rum i prawdziwa wiara”. Dawniej był to trunek rabusiów, piratów, szmuglerów oraz handlarzy niewolników i przez stulecia stanowił znaczący towar będący przedmiotem przemytu. Zatem pod kątem kulturowym jest to rzecz doskonale znana większości ludzi. Jednak niekoniecznie aż tak popularna w naszym kraju jak inne alkohole.

W odróżnieniu od innych napojów spirytusowych, takich jak koniak i whisky, rum nie ma określonej metody produkcji – zależy ona w dużej mierze od miejsca jego wytwarzana. Liczba krajów, które produkują ten alkohol robi wrażenie – jest ich ponad 80. Samych kategorii rumu jest niemało, ale da się wyodrębnić te najważniejsze.

Jak pić rum? Rodzaje rumu

Biały (lub czysty) rum, który posiada łagodny smak, najczęściej wykorzystywany jest do przygotowywania drinków (Mojito, Cuba Libre). Popularne białe rumy to Bacardi Superior i El Dorado 3.

Złoty rum o bursztynowej lub złotej barwie. Zależenie od rodzaju beczek, w których dojrzewał, może mieć smak cytrusów, migdałów, karmelu, kokosa czy wanilii. Ten rodzaj rumu jest dobry do drinków o mocniejszym smaku. Ma więcej aromatu niż biały. Przykłady to Brugal X/V czy Havana Club 7 anos.

Ciemny rum lub czarny – za takie trunki uznaje się rumy o barwie od jasnozłotej bursztynowej do czarnej. Ma mocny smak i aromat. Przykłady to Barcelo Dorado czy Captain Morgan Black.

Premium – taki rum to przypadek podobny do koniaku i szkockiej, czyli rodzaj alkoholu, który pochodzi od ekskluzywnej marki. Premium to rum o długim leżakowaniu i szczególnej produkcji. Przeważnie ma limitowane edycje. Przykładem jest Appleton Estate 21.

Overproof Rum – rum o dużej zawartości alkoholu (powyżej 40 proc, zwykle jest to 60 proc., ale może też wynosić 80 proc.). Ma ostry smak. Przykłady to Bacardi 151 i Stroh 60.

Przyprawiony – rum o dużej ilości przypraw. W USA nazywa się Spiced Rum, zaś w Europie rum spirit drink.

Rum aromatyzowany – rum o wielu różnych smakach i ciemnym mahoniowym zabarwieniu. Rumy te to różnego rodzaju wariacje producentów, którzy zaczęli je aromatyzować przyprawami korzennymi i owocami, takimi jak malina, mango, pomarańcza, czy orzech kokosowy. Trzeba wspomnieć też, że bardzo dużo rumów aromatyzowanych nie może się nazywać rumem, gdyż nie spełniają warunku minimalnego procentu (37,5 proc w Unii Europejskiej) lub mają przekroczony udział przypraw, barwników w rumie.

Jak pić rum?

Nie będzie żadnym zaskoczeniem stwierdzenie, że sposób picia rumu jest zależny od jego rodzaju. Nie są to jednak jakieś skomplikowane zasady. Rum biały, złoty i czarny doskonale sprawdzi się w drinkach w rodzaju Mojito, Cuba Libre, Pina Colada czy mrożonym Daiquiri. Można je też pić z dodatkiem lodu lub w formie szotów.

Nie zmienia to faktu, że rumy te są bez wątpienia dobrym produktem do eksperymentowania w koktajlach. Stąd równie dobrze można użyć czarny rum jako substytut dla whiskey w Manhattanie czy Old Fashioned. Działa doskonale. Można nawet zrobić to jeszcze prościej – rum, sok z cytryny lub limonki, jakiś sok (może być ananasowy), zmieszać wszystko razem, ewentualnie posłodzić i tyle.

Rum aromatyzowany najsensowniej jest pić z lodem. W przypadku premium wskazane jest pić w małych ilościach z niewielkiego kieliszka. Tak jak jest w przypadku whisky, rum, który dłużej leżakował, zazwyczaj może pochwalić się dużo lepszą jakością smaku. Dlatego te rodzaje, które leżakowały 8-10 lat należy pić na czysto lub na lodzie (pomijając rumy z Martyniki czy serii Habitation Velier). W innych przypadkach można mieszać w drinkach.

Jak pić rum? Kilka przepisów 

Zacznijmy od wspomnianego wyżej Daiquiri. To prosty drink do zrobienia. Potrzebujemy białego rumu (50 ml), syropu cukrowego (20 ml) i soku z limonki (25 ml). Wszystko mieszamy w shakerze, następnie przelewamy przez sitko do szklanki z kostkami lodu. Do Mojito potrzebujemy białego rumu (40 ml), pół limonki, kilka listków mięty, 2 łyżeczki cukru oraz wodę gazowaną. Limonkę bez skórki wrzucamy do szklanki, zasypujemy ją cukrem i ugniatamy aż puści sok. Następnie dorzucamy miętę, pokruszony lód, rum i mieszamy. Na końcu dopełniamy wodą gazowaną.

Przy Cuba Libre biały rum (40 ml) mieszamy z colą (80 ml). Dodajemy plaster limonki oraz kostki lodu. Z kolei podstawowe składniki Pina Colady to biały rum (30 ml), mleczko kokosowe (30 ml), oraz sok ananasowy (90 ml). Wszystko mieszamy ze sobą w shakerze. Drink podawany jest z lodem i plastrem cytryny oraz ananasa. W droższych wersjach podaje się go w wydrążonym ananasie. Jak widać drinki trudne do zrobienia nie są.