Rakiję otrzymuje się w wyniku destylacji przefermentowanych owoców. Jej najbardziej popularną odmianą jest śliwowica, czyli trunek wytwarzany ze śliwek. Jednak rakiję robi się również m.in. z jabłek, winogron, moreli, gruszek oraz pigwy. Śliwowica to wraz z grozdowicą (rakija z winogron) najpopularniejsza odmiana, którą pije się w Bułgarii. Normalnie rakija jest bezbarwna, chyba że dodano do niej zioła lub inne dodatki. Niektóre rodzaje rakii są trzymane w drewnianych beczkach (dębowych lub morwowych) w celu nabrania dodatkowego aromatu i złotego koloru.

Wbrew temu, co się myśli, rakija nie jest bimbrem. Jak doskonale wiadomo, bimber to alkohol produkowany w warunkach domowych z przeróżnych surowców – zboża, ziemniaków czy nawet cukru. Choć rakiję też się wytwarza w domu, to jednak wykorzystuje się do tego owoce. Z tego powodu można ją uznać za bardziej szlachetny napój alkoholowy.

Rakija: historia

Historia tego trunku sięga XIV wieku. Blisko dekadę temu bułgarscy archeolodzy odkryli średniowieczną inskrypcję, która stanowi dowód, że rakiję destylowano dwa wieki wcześniej niż sądzono (do tamtego czasu przyjmowano, że alkohol zaczęto produkować na Bałkanach w XVI wieku). Co więcej, potwierdziło to, że Bułgarzy byli pierwszym narodem, który opanował sztukę robienia rakii. Odkrycia dokonano podczas wykopalisk na stanowisku archeologicznym na wzgórzu Trapezica w Wielkim Tyrnowie. Inskrypcję odnaleziono na kubku.

Rakija: rodzaje

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, rakiję wytwarza się z różnych owoców. Oprócz śliwowicy i grozdowicy mamy także jeszcze:

  • dżibrowicę (wytłok z winogron)
  • kajsijewę (z moreli)
  • kruszewę (z gruszek)
  • jabyłkową (z jabłek)
  • djulewę (z pigwy)
  • smokinowę (z figi)

Są też rakije z dodatkiem róży (gjułowa), ziół (biłkowa), orzechów (orechcze), miodu (grejany) oraz wiśni (wisznowka).

Rakija: jak pić?

Osoby, które miały do czynienia po raz pierwszy z rakiją, mogły być zaskoczone tym jak mocny jest to trunek. Z tego powodu rakii nie pijemy jak wódki w postaci shota, ani nie nalewamy sobie jej do szklanki i wychylamy na raz do samego dna. Jeszcze większym błędem jest zapijanie jej sokiem lub napojami gazowanymi. Należy ją pić powoli, sączyć małymi łykami, delektując się smakiem owoców, z którego została zrobiona. Najlepiej pić trunek w podłużnym kieliszku zwanym czokancze. Jeśli nie macie takiego kieliszka pod ręką (a zapewne nie macie), to wystarczy szklanka.

W Bułgarii rakija często pełni rolę aperitifu. Spożywać się ja powinno z sałatką, najlepiej szopską, składającą się z pomidorów, ogórków, papryki i sera sirene. Można też robić to z meze, czyli słowiańskim tapas. Istotne jest też to, że rakii nie pijemy będąc głodnym. Żaden alkohol nam w ten sposób nie służy, ale w przypadku tego trunku działanie jest szczególnie mocne.

ELLE MAN POLECA: Jak pić Metaxę w drinkach i nie tylko? Sprawa z greckim trunkiem jest bardzo prosta!

ZOBACZ: Proste, kolorowe i domowe drinki z wódką czystą i smakową [PRZEPISY]

CZYTAJ: Piwo, wino, wódka, whisky: ile mają kalorii? Które alkohole są najbardziej kaloryczne?