Historia Old Fashioned sięga wczesnych dni ery koktajli. Pierwszy przepis, który może przypominać klasyczną recepturę powstał w 1806 roku i nakazywał on zmieszać: alkohol, odrobinę cukru, małą ilość wody i bitters. Jednak w koktajlowych annałach za oficjalną datę powstania tego wspaniałego drinka uznaje się rok 1881, kiedy to w amerykańskim klubie Pendennis Club w Louisville powstała receptura koktajlu na cześć znanego producenta bourbonu, pułkownika J.E. Peppera. Z nazwą koktajlu też wiąże się ciekawostka. Z czasem barmani zaczęli używać syropu cukrowego zamiast cukru, by uniknąć czasochłonnego rozpuszczania kostki w szklance. Jednak ludzie, którzy pamiętali i lubili jego pierwotną formę często prosili osobę serwującą: "Can you make it old fashioned way?". Bardzo szybko nazwa przylgnęła do ponadczasowego koktajlu.

Old Fashioned: czego potrzebujesz?

Old Fashioned jest też rzadkim przykładem koktajlu, który pomimo wielu ewolucji, wciąż znajduje się na topie. Barmani z całego świata mają swoje własne sekretne przepisy na ten koktajl, jednak większość z nich jest zmodyfikowaną wedle swojej wyobraźni wersję podstawy. Do przygotowania klasycznego Old Fashioned będziesz potrzebował kilku zaledwie składników.

Old Fashioned: składniki

  • 50 ml bourbona np. Wild Turkey 101 lub żytniej whisky
  • 10 ml syropu cukrowego 
  • kilka kropli bittersa 
  • zest ze skórki pomarańczy

Old Fashioned: przepis na koktajl

Przygotuj szklankę z grubym dnem (w barmańskim słowniku nazywa się tumbler). W warunkach domowych najlepiej będzie przygotować drink bezpośrednio w szklance, w której zamierzmy go wypić. Lód dodany na początku mieszania składników posłuży też do ochłodzenia szklanki. Pamiętaj – niepisana zasada Old Fashioned głosi, że im większe kostki lodu, tym lepiej nadają się do tego koktajlu. Zamawiając go u profesjonalnego barmana często dostaniesz go podanego na jednej, ogromnej kostce. 

Następnie wlej do szklanki trunek. Idealnie nada się do tego bourbon „Wild Turkey 101”, który charakteryzuje się doskonale zrównoważonym smakiem karmelu, umiarkowanej słodkiej czekolady z nutami wanilii oraz dymu, bez gryzącego charakteru. Dodaj syrop cukrowy, który mile podkręci słodkie smaki koktajlu i wytrawny bitters np. Angustura. W zupełności wystarczy jej kilka kropel. Całość trzeba dokładnie wymieszać. Na koniec został nam ostatni krok – zest ze skróki pomarańczy. Barmani radzą, by przetrzeć nim wewnętrzną krawędź szklanki. W ten sposób uwolnisz olejki eteryczne, które wzbogacą zarówno aromat, jak i smak. Klasyczne Old Fashioned gotowe. Smacznego!