Old fashioned: historia koktajlu

Historia Old Fashioned sięga wczesnych dni ery koktajli. Pierwszy przepis, który może przypominać klasyczną recepturę powstał w 1806 roku i nakazywał on zmieszać: alkohol, odrobinę cukru, małą ilość wody i bitters. Co ciekawe, była to odpowiedź amerykańskiej gazety „The Balance and Columbian Repository” na list czytelnika związany z zapytaniem o definicję słowa „koktajl”.

W 1862 roku w książce pod tytułem „Jerry Thomas’ Bartender Guide: How to Mix Drinks” zawarto taki oto przepis drinku o nazwie Old Fashioned Holland Gin Cocktail: „zmiażdż małą kostkę cukru w szklane do whisky zawierającej trochę wody, dodaj kostkę lodu, dwie krople Angostury, skórkę z cytryny i gin. Wymieszaj wszystko łyżką barmańską”. Chociaż drink posiada w nazwie słowa Old Fashioned i przypomina jego współczesną wersję, to jednak receptura Thomasa nie wymagała whisky.

Często za oficjalną datę powstania Old Fashioned uznaje się rok 1880 lub 1881 (różnie się podaje), kiedy to w amerykańskim klubie Pendennis Club w Louisville powstała receptura koktajlu na cześć znanego producenta bourbonu, pułkownika J.E. Peppera. Pepper szybko podzielił się przepisem w barze nowojorskiego hotelu Waldorf-Astoria, co przyczyniło się do rozprzestrzeniania się popularności koktajlu.

Jednak powyższa wersja wydaje się mało prawdopodobna, gdy weźmiemy pod uwagę nie tylko problem z ustaleniem konkretnej daty, ale fakt, że już w lutym 1880 roku „Chicago Daily Tribune” opublikowało artykuł, w którym pojawiła się pierwsza wzmianka tego napoju w drukowanej prasie. Artykuł informował o tym, że Samuel Tilden, 25. burmistrz Nowego Jorku wycofał się z wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Autor w jednym z fragmentów tekstu wspomniał, jak ludzie zareagowali na decyzję Tildena: „Na cześć tego wydarzenia pito szkocką i irlandzką whisky, zwłaszcza te drugą, a także koktajle old fashioned”. To tylko dowodzi, że Old Fashioned musiał być już znany od dłuższego czasu.

W 1895 roku przepis na Old Fashioned pojawił się w książce „Modern American Drinks” George’a Kappelera, co scementowało jego pozycję jako jednego z najpopularniejszych drinków w USA. Od tamtej pory jest to jedna z tych rzeczy, które nieodłącznie kojarzą się nam z rodzajami drinków.

Powyższe sytuacje jak na dłoni pokazują, że geneza wielu drinków jest tematem złożonym i często po prostu nie da się ustalić jednej konkretnej wersji. Old Fashioned jest świetnym tego przykładem.

Old Fashioned: skąd nazwa?

Z nazwą koktajlu też wiąże się ciekawostka. Przez pierwsze dekady swojego istnienia, drink był znany po prostu jako Whiskey Cocktail. Gdzieś tak od 1870 roku barmani zaczęli kombinować ze składnikami, dodając do przepisu różnego rodzaju likiery czy absynt. Jednak ludzie, którzy pamiętali i lubili jego pierwotną formę często prosili osobę serwującą: „Can you make it old fashioned way?”. Bardzo szybko nazwa przylgnęła do ponadczasowego koktajlu.

Old Fashioned: czego potrzebujesz?

Old Fashioned jest rzadkim przykładem koktajlu, który pomimo wielu ewolucji, wciąż znajduje się na topie. Barmani z całego świata mają swoje własne sekretne przepisy na ten koktajl, jednak większość z nich jest zmodyfikowaną wedle swojej wyobraźni wersją podstawy. Do przygotowania klasycznego Old Fashioned będziesz potrzebował kilku zaledwie składników.

Old Fashioned: składniki

  • 50 ml bourbona np. Wild Turkey 101 lub żytniej whisky
  • 10 ml syropu cukrowego 
  • kilka kropli bittersa 
  • zest ze skórki pomarańczy

Old Fashioned: przepis na koktajl

Przygotuj szklankę z grubym dnem (w barmańskim słowniku nazywa się tumbler). W warunkach domowych najlepiej będzie przygotować drink bezpośrednio w szklance, w której zamierzmy go wypić. Lód dodany na początku mieszania składników posłuży też do ochłodzenia szklanki. Pamiętaj – niepisana zasada Old Fashioned głosi, że im większe kostki lodu, tym lepiej nadają się do tego koktajlu. Zamawiając go u profesjonalnego barmana często dostaniesz go podanego na jednej, ogromnej kostce. 

Następnie wlej do szklanki trunek. Idealnie nada się do tego bourbon „Wild Turkey 101”, który charakteryzuje się doskonale zrównoważonym smakiem karmelu, umiarkowanej słodkiej czekolady z nutami wanilii oraz dymu, bez gryzącego charakteru. Dodaj syrop cukrowy, który mile podkręci słodkie smaki koktajlu i wytrawny bitters np. Angustura. W zupełności wystarczy jej kilka kropel. Całość trzeba dokładnie wymieszać. Na koniec został nam ostatni krok – zest ze skróki pomarańczy. Barmani radzą, by przetrzeć nim wewnętrzną krawędź szklanki. W ten sposób uwolnisz olejki eteryczne, które wzbogacą zarówno aromat, jak i smak. Klasyczne Old Fashioned gotowe. Smacznego!

ELLE MAN POLECA: Historia jednego drinka: Gin & tonic

ZOBACZ: Historia jednego drinka: Sex on the Beach

CZYTAJ: Historia jednego drinka: Krwawa Mary