Aperol jest alkoholem ziołowym, który posiada charakterystyczny słodko-gorzki smak. Napój ma jasnoczerwoną barwę. Jego receptura do dziś nie jest w pełni znana, ale wiemy, że podstawowymi składnikami są goryczka, gorzka pomarańcza, rabarbar, chinowiec czy wyciąg z ziół. Alkohol po raz pierwszy zaprezentowano w 1919 roku na międzynarodowych targach w Padwie. Był owocem siedmioletniej pracy braci Luigi i Sivio Barbieri. Co ciekawe, Aperol popularność zdobył dopiero po II wojnie światowej. A z czym pić Aperol? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie poniżej.

Więcej na temat historii Aperolu przeczytasz tutaj:

To właśnie w tamtym czasie drink o nazwie Aperol Spritz stał się ulubionym napojem włoskiej młodzieży i stopniowo zaczął przedzierać się ze swoją sławą do innych części świata. Gdy w 2003 roku Campari Group nabyło Aperol, nowy producent szybko zaczął pozycjonować Aperol Spritz jako „idealny drink na okazje towarzyskie”. Campari w 2011 roku wypuściło zresztą na rynek niezależny napój, który zawiera zaledwie 8 proc. alkoholu. Ten ruch miał dać konsumentom szansę cieszenia się napojem w domu przy minimalnym wysiłku.

ZOBACZ TEŻ: Jak pić whisky? To trunek, który pozwala na sporą dowolność

Obecnie drink Aperol Spritz cieszy się dużym wzięciem na całym świecie. Według strony „Drinks Internaional” był on dziewiątym najlepiej sprzedającym się koktajlem na świecie w 2019 roku. Jednak Aperol wcale nie musimy pić tylko w takiej formie – istnieje kilka innych, równie ciekawych alternatyw drinków z Aperolem bez Prosecco.

Jak pić Aperol?

Z racji, że Aperol jest aperitifem, to sensownie jest podawać go przed posiłkiem w ramach pobudzenia apetytu i wzmożenia wydzielania soków trawiennych. Jego smak jest orzeźwiający i dobrze zrównoważony, więc możemy go pić na czysto albo z dodatkiem lodu. Nie istnieją ogólnie przyjęte zasady, jeśli chodzi o temperaturę podawania. Aperol w formie koktajlu podawany jest w schłodzonych kieliszkach do wina. W przypadku spożywania go jako aperitif warto zaopatrzyć się w kieliszki do likieru.

Jednak nie każdemu może odpowiadać picie Aperolu na czysto. Tym bardziej, że jest to napój, który dobrze wypada, gdy rozcieńczymy go sokiem pomarańczowym lub grejpfrutowym, wodą gazowaną (na pół, dodajemy plasterek pomarańczy na dno) czy lemoniadą. Niegłupim pomysłem jest połączenie takiego koktajlu z przekąskami. Możemy postawić na ryby, kanapki z łososiem lub z jajkiem, tuńczyka czy mięso drobiowe.

Jak pić Aperol – drinki: Aperol Spritz

Teraz omówmy najpopularniejszy sposób picia Aperolu, czyli w postaci drinków. Tutaj rzecz jasna rządzi wyżej wspomniany Aperol Spritz. Jak go przyrządzić? Potrzebujemy do tego 75 ml Gancia Prosecco, 75 ml Aperolu, 25 ml wody gazowanej, plasterek pomarańczy oraz kostki lodu. Do dużego kieliszka (najlepiej do białego wina) wrzucamy lód (do pełna), a potem wlewamy Prosecco, Aperol i wodę gazowaną. Na koniec wkładamy do kieliszka plasterek pomarańczy. Składniki możemy wymieszać cienkim mieszadłem. Najlepiej jest, by woda wlewana do drinka była mocno gazowana, stąd używamy nieotwieranej wcześnie butelki. Jak widać zrobienie Aperol Spritz jest bardzo proste. Wystarczy mieć pod ręką jedynie odpowiednie składniki.

Jak pić Aperol – drinki: Aperol Betty

Drugim ciekawym drinkiem i jeszcze prostszym w przyrządzeniu jest Aperol Betty. Potrzebujemy 60 ml Aperolu, 60 ml soku pomarańczowego, 40 ml soku grejpfrutowego i lodu. Napoje wlewamy do shakera i mieszamy. Kieliszek wypełniamy lodem do mniej więcej połowy. Następnie wlewamy do niego koktajl. Na sam koniec możemy uzupełnić drink wodą gazowaną.

Jak pić Aperol – drinki: Tropical Aperol

Jest to swoista wariacja na temat mohito, jednak głównym bohaterem tego drinka jest oczywiście dobrze nam znany Aperol. Aby go przygotować, potrzebujemy 40 ml rumu, 20 ml Aperolu, 15 ml syropu cukrowego, 20 ml soku z limonki, kilka liści mięty, kostki lodu oraz wodę gazowaną. Przygotowanie jest podobne do mohito: najpierw należy zetrzeć muddlerem miętę, sok z limonki i syrop cukrowy, a następnie dodać resztę składników i wymieszać. Smacznego!

Jak pić Aperol – drinki: Paper Plane

Na koniec jeszcze koktajl o nazwie „Paper Plane”. Przepis wygląda następująco: 30 ml Aperolu, 30 ml bourbonu, 30 ml likieru Amaro Nonino, 20 ml soku z cytryny i lodu. Wszystkie składniki wlewamy do shakera wypełnionego lodem i energicznie wstrząsamy. Następnie całość przelewamy do odpowiednio schłodzonego kieliszka. Można dodać skórkę z pomarańczy jako dekorację. Ten drink jest już trochę trudniejszy do wykonania z racji tego, że trzeba zakupić likier Amaro Nonino (są wersje, gdzie podmienia się go Jagermeisterem), ale rzecz jest warta zachodu. Ale jeśli nie chcemy aż tak kombinować, to możemy postawić na Aperol Spritz lub Betty. Klasyki to zawsze klasyki!

Sprawdź też inne przepisy na drinki z Aperolem, przygotowane przez Matteo Brunetti:

Bitterol – alternatywa dla Aperolu

Jeśli decydujemy się na zorganizowanie imprezy, na której drinki z Aperolem będą grały główną rolę i będziemy potrzebowali sporej ilości tego napoju, to staniemy przed dylematem – postawić na oryginał, czy może jego tańszy zamiennik? Alternatywą dla Aperolu może być napój o nazwie Bitterol, który pojawia się co jakiś czas w ofercie jednego z marketów. Jest on wyraźnie tańszy od oryginału (ponad trzykrotnie!), ale jego smak niestety nieco się od Aperolu różni. Czy to duża przeszkoda? Cóż, na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. My sugerujemy wierność oryginałowi!