Jeżeli kiedykolwiek się zastanawialiście, czy otwarcie wina bez korkociągu jest możliwe, to odpowiedź brzmi – tak. Pewnie niejeden z nas znalazł się w sytuacji, w której nie mieliśmy przy sobie otwieracza do wina. Mogło to być na jakieś domówce czy w plenerze. Zdarza się też, że zapomnimy wyposażyć naszą kuchnię w korkociąg. Co wtedy robić?

Najważniejsze jest to, aby wybrany przez nas sposób na otwarcie wina był bezpieczny dla nas i dla trunku. Generalnie przyjęło się, by nie robić tego w okolicach dywanów i innych rzeczy, bowiem wylane wino może je bezpowrotnie zniszczyć. Najlepiej jest, gdy odbywa się to na podłożu, z którego łatwo można usunąć ewentualną plamę. I jeśli akurat taka sytuacja ma miejsce na imprezie, to pod żadnym pozorem nie otwierajmy wina przy innych osobach!

Jak otworzyć wino bez korkociągu? Inny przedmiot

Zastąpienie korkociągu innym przedmiotem jest jednym z najprostszych i najmniej ryzykownych sposobów na otwarcie wina. Tutaj sprawdzi się wiele rzeczy – może to być śrubokręt, nożyczki, cienki nóż czy metalowy wieszak na ubrania. Należy delikatnie wkręcać ostrze jednego z tych przedmiotów w środek korka i spróbować go wyciągnąć w sposób przypominający korzystanie z korkociągu.

Jak otworzyć wino bez korkociągu? Wepchnięcie

Kto wie, czy to nie najczęściej stosowany sposób na dostanie się do wina. Aby jednak wepchnięcie korka się powiodło, należy znaleźć długi i sztywny przedmiot. Im dłuższy, tym lepiej sobie poradzimy z tym zadaniem. Może to być widelec, nóż, szpikulec czy wspomniany wyżej śrubokręt. Ta metoda może być trochę uciążliwa, ale bez wątpienia jest bardzo skuteczna.

Jak otworzyć wino bez korkociągu? Kombinerki i gwóźdź

Większość mężczyzn posiada w domu skrzynkę z narzędziami. Znajdują się tam rzeczy, które mogą okazać się pomocne przy otwieraniu wina bez korkociągu. Zatem weźcie wkręt średniej wielkości, wbijcie go lekko w korek, wkręćcie i następnie wyciągnijcie młotkiem albo kombinerkami. To przy zachowaniu pewnej zręczności dość bezpieczna metoda.

Jak otworzyć wino bez korkociągu? Wysunięcie

Kolejną sztuczką jest podgrzanie szyjki butelki. Możemy zrobić to za pomocą zapalniczki lub palnika. Pod wpływem wysokiej temperatury korek sam powinien wyskoczyć. Jednak czasem może się zdarzyć, że wyskoczy on z zawartością butelki, więc warto mieć na uwadze tego typu ryzyko. Tę metodę raczej zaliczamy do niebezpiecznych, więc jeśli już to próbujcie ją stosować w plenerze. W przypadku domu najrozsądniej rzecz jasna zrobić to nad zlewem.

Jak otworzyć wino bez korkociągu? But

To kolejna dość niebezpieczna metoda, która może być opcjonalna w plenerze, bowiem nie wyobrażamy sobie, że ktoś mógłby stosować ją w domu (w szczególności, gdy są u nas goście!). Wkładamy wino do buta (dnem do cholewki) i uderzamy podeszwą o coś twardego i solidnego (drzewo/ściana/mur) aż do momentu, gdy korek wysunie się z butelki.

Jak otworzyć wino bez korkociągu? Książka

A to metoda podobna do poprzedniej, lecz tutaj zamiast buta wykorzystujemy książkę. Tak, dobrze przeczytaliście. Książka musi być oprawiona w twardą okładkę. Przykładamy ją do ściany i uderzamy dnem butelki o książkę. Dzięki temu może nam się udać wybić korek na tyle, by wyciągnąć go ręką. Tak jak w przypadku buta, musimy robić to z pewnym wyczuciem, bowiem zbyt mocne uderzenie może skończyć się rozbiciem butelki w naszych rękach.