Brytyjski sprzedawca zegarków Watchfinder & Co. co jakiś czas tworzy pomocne tutoriale dla wszystkich osób, które myślą o zakupie Rolexa czy Omegi z drugiej ręki. Okazuje się, że odróżnienie podróbek od oryginałów nie jest takie proste. A przecież nikt nie chciałby się naciąć w ten sposób, dając za replikę Rolexa Cosmograpah Daytona o ref. 116500LN kilkadziesiąt tysięcy złotych.

ZOBACZ TEŻ: Cristiano Ronaldo posiada najdroższego Rolexa na świecie. Zegarek idealnie pasuje do sportowca

Podróbka powyższego Rolexa, której używa Watchfinder w wideo sama w sobie nie jest tania, bo kosztuje ok. 1000 funtów, ale jeśli weźmie się pod uwagę jej kunszt wykonania, można niemal nie dostrzec, dlaczego prawdziwa Cosmograph Daytona jest wyceniona 10 razy więcej. W przypadku tych wysokiej klasy replik nawet mechanizm nie jest bezpieczny. „To nie jest mechanizm, który ma przypominać kaliber 4130. To jest szczegółowo wykonana replika 4130” – słyszymy w wideo. Niuanse są mikroskopijne. Wiele różnic nie można zobaczyć gołym okiem. Jedynym sposobem jest postawienie prawdziwego zegarka obok fałszywego. Zresztą zobaczcie poniżej:

Ta sama sprawa tyczy się z modelem Omega Seamster o ref. 210.30.42.20.06.001. Jak wyjaśniono w filmie, mimo że ten Seamaster pojawił się na rynku stosunkowo niedawno, to rynek specjalizujący się w podróbkach wypuścił już bardzo dokładną replikę kultowego szwajcarskiego divera. Wzięto pod uwagę masę szczegółów – od ciemnoniebieskiej ceramicznej tarczy z drobnym białym nadrukiem po niebieskie szkieletowe wskazówki. Ba, każda śruba, kamień i sprężyna mechanizmu Omega 8800 została odtworzona, co sprawia, że ​​zegarek jest niemożliwie trudny do odróżnienia od oryginału.

Jednak Watchfinder & Co. wyjaśnia, że ​​istnieją sposoby na odnalezienie różnic między zegarkami, aczkolwiek potrzeba szczegółowej inspekcji. Można poznać chociażby po grubości obudowy zegarka – oryginał jest rzecz jasna chudszy. Nie znajdziemy w fałszywce rzecz chociażby Co-Axiala. Poniżej możecie zobaczyć, jak jeszcze zauważyć różnice:

Ostatecznie najlepszym sposobem na rozwianie wszelkich obaw związanych z zakupem podrobionych produktów jest nabycie oryginału od zaufanego sprzedawcy. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na nowy egzemplarz, więc warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, jeśli trafimy na jakąś „okazję”.