Początki golfa sięgają XV wieku. Ten strój początkowo pełnił funkcję bielizny – wykonany z grubej dzianiny miał chronić przed zimnem. Używany był chętnie przez robotników i żołnierzy, noszących go pod mundurem. Powszechnie zaczął być stosowany od lat 60. XIX wieku. Później był modny w latach 20. czy 60. XX wieku. Obecnie cieszy się niesłabnącą popularności i słusznie traktuje się go jako niezbędny element męskiej garderoby. Jak go nosić? Poniżej 5 sposobów:

W stylu retro

Lata siedemdziesiąte XX wieku od dobrych lat są ponownie modne w modzie męskiej, czego przykładem są kolekcje Gucci lub Celine. Golf jest jednym z elementów, który najbardziej kojarzy się z tamtą dekadą, więc dość łatwo można uzyskać za jego sprawą efekt retro w naszej stylizacji. Aby to zrobić, wybierz dzianinę o średniej grubości i wsuń ją w spodnie. Całość wykończ kurtką z kołnierzem z owczego futra. Mała uwaga – nie sięgaj tylko po dzwony. Ten element może pozostać w przeszłości – twoje spodnie powinny mieć proste lub wąskie nogawki.

Skórzana kurtka

Golf nosili już m.in. Michael Caine, odtwórcy Jamesa Bonda czy Steve McQueen, więc można śmiało powiedzieć, że jest to odpowiednio męski element garderoby. Aby jeszcze bardziej wzmocnić tę męskość, nałóż na średni lub gruby golf skórzaną kurtkę i wykończ dopasowanymi spodniami. Dzięki temu uzyskasz wygląd, który będzie nadawał się zarówno do biura z bardziej casualowym dress codem, jak i na weekendowe wyjścia z domu.

Płaszcz

Czasami styl i praktyczność tak bardzo nie idą ze sobą w parze, że znalezienie czegoś, co wygląda przyzwoicie i jest naprawdę łatwe do noszenia, wydaje się dość trudnym zadaniem. Jednak noszenie golfu z płaszczem to doskonały sposób na walkę z niskimi temperaturami w wielkim stylu. Można pójść przynajmniej w dwie strony – elegancką i bardziej smart casualową. Przy pierwszej dorzuca się wełniane spodnie i oksfordy lub derby (ewentualnie sztyblety). Przy drugiej chinosy i sneakersy (najlepiej w neutralnym kolorze) pozwolą na solidny i mniej formalny strój codzienny.

Garnitur

Golf prawdopodobnie najlepiej sprawdza się, gdy jest zestawiany z garniturem – pozwala uwolnić mężczyzn od potrzeby zakładania koszuli i krawata. Niezależnie od tego, czy chodzi o swobodny piątkowy strój, czy też przyjęcie świąteczne, lekki golf jest idealnym uzupełnieniem garnituru. Neutralne kolory, które kontrastują z odcieniem garnituru, są bezpiecznym i sprawdzonym pomysłem, więc oprzyj się na czerni, błękicie i ziemistych odcieniach, zanim spróbujesz czegoś bardziej odważnego.

Warstwy

Jak już wspomnieliśmy na początku, największą zaletą golfa jest jego wszechstronność. Można go łączyć z joggerami i butami roboczymi, zestawiać z kamizelką lub koszulą wierzchnią. Ba, nawet koszula w kratę i kurtka jeansowa wyglądają bardzo dobrze. Jesień i zima dają nam wiele możliwości w kwestii nakładania na siebie różnych warstw. Golf może stanowić znakomitą bazę do takich praktyk. To już twoja wyobraźnia jest jedynym ograniczeniem.