Kiedy nosić czarny garnitur?

Większość facetów rezerwuje swoje najlepsze garnitury na wesela, biurowe przyjęcia świąteczne i na… pogrzeby. W każdym razie zaproszenie zwykle daje największą wskazówkę, czy czarny garnitur jest odpowiedni. Jeśli zostaniesz poproszony o założenie stroju formalnego, czarny kolor jest idealny – szczególnie jeśli jest to zima. W cieplejszych miesiącach jaśniejsze kolory, takie jak szary lub beżowy, są bardziej odpowiednie i zapewnią ci chłód.

Jaka koszula do czarnego garnituru?

Biała koszula to oczywisty wybór, jeśli chodzi o dopasowanie koloru do czarnego garnituru. Jest to proste i klasyczne rozwiązanie, ale wcale nie musi być jedyne. Jaśniejsze kolory stanowią doskonałe tło dla czarnego garnituru – kremowa lub jasnoszara koszula z ciemniejszym krawatem może nadać bardziej miękki wygląd niż jasna biel. Można też uderzyć w inne style, o których wspominamy poniżej.

Jak nosić czarny garnitur? Monochromatycznie

Powtórzmy to, co napisaliśmy wyżej – czarny garnitur i biała koszula to dobrana para. Nic nie przyciąga uwagi tak jak dobrze dopasowany garnitur, który przy okazji podkreśli naszą sylwetkę. Czarno-biały schemat kolorystyczny jest akurat tak prosty, że najważniejszą pracę musisz wykonać właśnie na dopasowaniu. Musisz mieć pewność, że twój wygląd, a szczególnie spodnie, będzie w granicach slim fit. Buty zawsze dobieraj czarne. Jeśli okazja pozwoli, by zrezygnować z Oxfordów, to dobrze jest skorzystać z usług minimalistycznych sneakersów w czarnym kolorze.

Jak nosić czarny garnitur? Wszystko na czarno

Jest powód, dla którego chociażby Jay-Z ma obsesję na punkcie czarnych ciuchów. Wyglądają nie tylko elegancko i drogo, ale przy okazji sprawiają, że człowiek wygląda na szczuplejszego. Uderzając w  ten sam kolor koszuli i garnituru praktycznie nie da się pomylić. Trzeba tylko pamiętać o jednej małej rzeczy. Trzeba zadbać o to, by było wyraźne rozróżnienie między elementami stroju, czyli między koszulą i garniturem musi być kontrast w fakturze. To zestawienie przeważnie działa lepiej bez krawata, ale jeśli go chcesz ubrać, to trzymaj się czarnego koloru.

Można jednak zrobić jeszcze inny ruch. Zamiast koszuli i krawata ubieramy golf lub czarną koszulkę. To obniży formalność naszego stroju, dzięki czemu spokojnie będzie można wyjść tak do pracy lub na miasto. Nie musimy wspominać, że pasek czy buty też muszą być czarne.

Jak nosić czarny garnitur? Kontrastowo

To może na pierwszy rzut oka wyglądać dziwnie, ale w rzeczywistości jest dobrym sposobem, aby krawiectwo było nieco bardziej ekscytujące. Czarna marynarka z parą jaśniejszych eleganckich spodni to wygląd, który nie jest wcale aż tak daleko od czarnego kompletu, ale wypada znacznie mniej formalnie, zwłaszcza jeśli jest noszony z koszulą z otwartym kołnierzem, loafersami czy zamszowymi butami.

Najlepiej trzymać się neutralnych kolorów spodni, takich jak niebieski, szary lub granatowy. Wybierz parę niezbyt zbliżoną kolorystycznie do marynarki, ale jednocześnie niezbyt kontrastową stylowo. Czyli nie ma mowy o jakichś zbyt jaskrawych spodniach, np. czerwonych.  

Z kolei marynarka i spodnie dżinsowe są przeważnie przepisem na stylizacyjną katastrofę, ale jedynym wyjątkiem jest czarna marynarka z czarnym lub ciemnoszarym denimem. Spodnie powinny być proste lub slim; pod żadnym pozorem nie mogą być skinny. Ten zestaw najlepiej nosić z golfem.

Jak nosić czarny garnitur? Koszula z nadrukiem

Formalna koszula z nadrukiem może być świetnym pomysłem dla stosunkowo stonowanego czarnego garnituru. Jak to w ogóle może działać? Upewnij się, że sam nadruk (jakaś grafika czy coś geometrycznego) ma w sobie jakieś elementy czerni. W ten sposób połączenie będzie płynne. Podstawową zasadą noszenia tego typu koszuli z garniturem jest to, aby mogła wybijać się na pierwszy plan. Tym samym rezygnujemy z krawata, pozostawiając koszulę rozpiętą i kilka guzików rozpiętych, aby mocniej uderzyć w casualowy charakter. Ten look jest modny i nowoczesny.

Jak nosić czarny garnitur? Pełny casual

Garnitur z t-shirtem i sneakersami to uniwersalny, a przy tym zabójczo efektywny wygląd. Ubierając się w ten sposób na co dzień wysyła się komunikat, że mamy odpowiednie pojęcie na temat męskiego stylu. Najlepiej wybrać przycięte, wąskie spodnie, aby mocniej uwypuklić nasze buty (mogą być białe, czarne lub szare, generalnie spokojniejsze kolory). T-shirt powinien być jak najprostszy. Jeśli już mamy jakieś logo lub nadruki, to nie powinny wychodzić poza monochromatyczny charakter, czyli np. czarny t-shirt z białą grafiką.

ELLE MAN POLECA: Bluzy oversize: jak je stylizować i nosić? Z czym łączyć? Jakie kupić? [PRZEWODNIK ELLE MAN]

ZOBACZ: Biała koszula to podstawa każdej męskiej szafy. Jak ją nosić biznesowo i na co dzień?

CZYTAJ: Męska czapka z daszkiem – z czym ją łączyć, by wyglądać modnie i stylowo?