ELLEMAN.PL POLECA: Jak lubisz rządzić? Dr Mateusz Grzesiak o formach przywództwa

Jak uniknąć błędów wychowawczych i zadbać o dobrą komunikację z dzieckiem? W sukurs przychodzi nowoczesna psychologia ze sprawdzonymi technikami oraz mechanizmami, pomagającymi w prowadzeniu na co dzień zdrowego i efektywnego dialogu z dzieckiem. Wszystkie one zamykają się w jednym, niezwykle ważnym zdaniu, wypowiedzianym przez Janusza Korczaka: „Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może – pomóż.” Jak zatem powinno się mówić, aby dzieci słuchały rodziców?

CZYTAJ TEŻ: Jak być dobrym ojcem i wychować fajne dzieci?

1. ZADBAJ O SPÓJNOŚĆ

Gdy mama mówi „tak” (pozwala na ciastko), a tata „nie” (zabrania), dziecko jest zdezorientowane. Podobnie, gdy rodzic paląc papierosa mówi o istotności zdrowia albo będąc otyłym o dobrym wyglądzie. Kieruj do dziecka komunikaty spójne - niech to, co mówisz zgadza się z tym, co robisz.

2. UWAŻAJ NA ZAPRZECZENIA

Lepiej jest powiedzieć dziecku, co powinno robić, zamiast tłumaczyć mu, w jaki sposób nie należy postępować. Skuteczniejsze będzie zatem powiedzenie „pamiętaj”, niż „nie zapomnij” czy „Odłóż tablet” zamiast „Nie baw się nim tyle”.

3. WYDAWAJ POLECENIA MOŻLIWE DO WYKONANIA

Mama mówi do dziecka w piaskownicy: „bądź grzeczne”, a ono nie wie o co chodzi. Po pierwsze, słowo „być” jest niewykonalne w praktyce - można podnieść, zamknąć, powiedzieć, ale nie można „być”. Nie pojmie również tego, co kryje się pod wieloznacznym stwierdzeniem „grzeczne”.

4. UNIKAJ WIELOZNACZNYCH METAFOR

Dziecko odbiera metafory dosłownie. Nie rozumie żartów z podwójnym dnem. Wasz przekaz powinien być zatem zgodny z faktami i możliwie jak najbardziej jasny.

5. UWZGLĘDNIJ INNE PROPORCJE MYŚLENIA DZIECKA

Dla dorosłego pająk to jedynie małe, niegroźne stworzenie. Dla dziecka może być to potwór, którego bardzo się boi. Dlatego przyjmij do komunikacji z nim jego model świata i perspektywę i w jej zakresie dokonuj zmian.

6. UŻYWAJ ZROZUMIAŁEGO JĘZYKA

Jeśli rodzic używa trudnych słów, budując skomplikowane, wielokrotnie złożone zdania (takie jak to, które czytasz), to szansa na to, że zostanie zrozumiany jest niewielka. Mów do dziecka językiem, który jest w stanie zrozumieć.

7. DZIECI MODELUJĄ ZACHOWANIA RODZICÓW

Bądź dobrym wzorem dla swoich dzieci. Wydając im polecenia, pokazuj na własnym przykładzie, jak należy dane działania wykonywać. Wówczas dziecku będzie łatwiej uczyć się nowych rzeczy, powtarzając je po Tobie.

8. MÓW JĘZYKIEM KORZYŚCI

Dziecko można motywować mówiąc do niego językiem pozytywnych konsekwencji zrobienia czegoś. Dlatego dobrze zadziała na przykład powiedzenie mu, że jeśli pójdzie z Wami biegać, to będzie miał dużo energii na zabawę z kolegami (jakby co obiecanie niespodzianki też zadziała).

9. PODAWAJ KONKRETNE PRZYKŁADY ZACHOWAŃ

Dziecko lepiej zrozumie treść przekazu, jeśli zawrzesz w nim jakiś przykład ze swojego życia. Rozmawiając o kieszonkowym, warto przykładowo wspomnieć o tym, jak Ty w dzieciństwie, zbierając makulaturę, odkładałeś sobie pieniądze do świnki skarbonki i potem mogłeś coś sobie kupić. 

CZYTAJ: Jak przeżyć utratę pracy? Pisze Dr Mateusz Grzesiak

Dbanie o dobrą komunikację z dziećmi jest kluczowe i odpowiedzialne. Błędy, które popełniają rodzice będą mieć wpływ na dorosłe życie ich dzieci. Dlatego jako rodzice bądźcie spójni i starajcie się być dla swoich dzieci dobrym wzorem do naśladowania. Unikajcie wieloznaczności i wydawania niemożliwych do zrealizowania poleceń. Patrzcie na świat z perspektywy dziecka, aby je lepiej zrozumieć. Nie używajcie trudnych słów, metafor i uogólnień. Troszczcie się o klarowność komunikacji, a nade wszystko - słuchajcie uważnie, zadawajcie pytania oraz bądźcie empatyczni.

ZOBACZ TAKŻE: Jak przeżyć rozstanie? Wyjaśnia Dr Mateusz Grzesiak

Powodzenia nam wszystkim, rodzicom - oby nasze dzieci nas przerosły! Życzy Dr Mateusz Grzesiak.