Kac to coś, co zna właściwie każda osoba, której zdarzyło się przeholować z alkoholem. Kto nie doświadczył w swoim życiu choć raz mocnego bólu głowy, mięśni, mdłości czy zmęczenia psychicznego, niech rzuci kamieniem. Gdy dopada nas kac, to nie da się go pozbyć całkowicie – można jedynie złagodzić dolegliwości. Ale możemy być mądrzejsi i po prostu nie doprowadzić do niego. W jaki sposób?

Jak mądrze pić alkohol? Wypoczynek

Zacznijmy może od prostej, ale bardzo istotnej kwestii. Na imprezę nie możemy iść zmęczeni. Jeśli akurat udało się nam dzień wcześniej porządnie wyspać, to świetnie. W przypadku gdy poprzednia noc nie była tak fortunna, to zawsze możemy się zdrzemnąć po południu – te kilka godzin przed rozpoczęciem picia alkoholu może okazać się zbawienne.

Jak mądrze pić alkohol? Nie na pusty żołądek

To błąd, który zaskakująco często popełnia wiele osób. Picie na pusty żołądek sprawia, że alkohol szybciej wchłania się do krwi, co wiąże się z tym, że można się błyskawicznie upić. Stąd szalenie ważnym jest, aby coś zjeść przed rozpoczęciem imprezy lub w trakcie (najlepiej jakieś przekąski). Gdy zjemy posiłek składający się chociażby ze skrobi i chudego białego nawet godzinę przed spożyciem alkoholu, to jego wchłanianie do naszego organizmu będzie spowolnione.

Jak mądrze pić? Z głową

To oczywista oczywistość, ale chyba nie musimy powtarzać, żeby nie mieszać ze sobą alkoholi. Jeżeli pijemy jeden rodzaj, to róbmy to już do końca imprezy. Doskonale wiemy, że wydarzenia w rodzaju Sylwestra sprzyjają łączeniu wódki, whisky, piwa czy wina ze sobą, ale jeśli już, to najrozsądniej jest się trzymać alkoholi czystych, które zawierają mniej metanolu od chociażby odmian gatunkowych (whisky, gin, rum, brandy), piwa lub wina.

Kolejną kwestią jest tempo picia. Nie pijmy szybko. Dobrze jest robić sobie półgodzinne przerwy między poszczególnymi dawkami alkoholu. Tyle mniej więcej wystarczy, by nasz organizm przyswoił jedną porcję. Nie zapominajmy także o nawadnianiu się – picie wody mineralnej jest kluczowe przy uniknięciu porannego kaca.

Na pewno nie powinniśmy popijać alkoholu napojami gazowanymi czy nawet sokami, bowiem przyśpieszają one wchłanianie alkoholu. To samo tyczy się spożywania trunków w postaci drinków – taka metoda sprawia, że nie czujemy ich smaku, przez co pijemy więcej niż potrzeba, bardziej zatruwając organizm.

Jak mądrze pić? Bez papierosów

Nie od dziś wiadomo, że alkohol i papierosy to nieszczególnie dobrana para. Osoby palące regularnie powinny dużo rzadziej niż zazwyczaj sięgać po kolejnego papierosa. Albo najlepiej wcale. Jednoczesne palenie i picie alkoholu utrudnia bowiem wychodzenie organizmu zarówno z zatrucia alkoholowego, jak i nikotynowego. Nikotyna i alkohol działają na ośrodkowy układ nerwowy. Nasz organizm przy takiej mieszance ma cięższą walkę ze szkodzącymi mu substancjami. A jeśli ktoś jest okazyjnym palaczem, to najlepiej będzie, jak zapomni o istnieniu papierosów podczas alkoholowej imprezy.

Przyczyny kaca

Co ciekawe, wciąż nie jest znana jednoznaczna przyczyna jego występowania. Jedna teoria mówi, że enzymy w naszej wątrobie (dehydrogenaza alkoholowa i aldehydowa) przekształcają alkohol w aldehyd octowy i kwas octowy, co m.in. przyspiesza nam ciśnienie, a następne dnia przynosi bóle głowy i mdłości. Inna teoria mówi, że objawy spowodowane są odwodnieniem mózgu (mózg jest jednym z narządów, które zawierają procentowo najwięcej wody). Możliwe, że za kaca odpowiadają również minimalne ilości metanolu w alkoholu, czego dowodem może być zmniejszenie się objawów po wypiciu drobnej ilości etanolu wiele godzin po. Jakakolwiek by nie była przyczyna, lepiej go unikać za sprawą picia z umiarem.