Część Wrocławskiej Fety poświęconą serowarstwu, poprowadzi Gieno Mientkiewicz, kucharz z wykształcenia, smakosz z wyboru, serowy ekspert. Szlakiem wina goście przejdą w towarzystwie Mariusza Kapczyńskiego, dziennikarza i krytyka winiarskiego, jurora krajowych i międzynarodowych konkursów alkoholi, twórcą portalu vinisfera.pl. Piwną scenę poprowadzi zaś Tomasz Kopyra - ekspert branży piwowarskiej, członek założyciel Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, sędzia certyfikowany PSPD i BJCP, krytyk piwny, bloger i publicysta.

Wrocławska Feta. Festiwal Piwa, Wina i Sera to jednak coś więcej niż tylko promocja i sprzedaż mniej lub bardziej popularnych (sic!) piw, win i serów. Wydarzenie to obfitować będzie także w liczne warsztaty, panele dyskusyjne, degustacje, spotkania z ekspertami branżowymi, foodpairingi oraz winepairingi. Wspólnie z Gienem Mientkiewiczem goście festiwalu będą mieli okazję przygotować desery z serami w roli głównej, posmakować kombuchy z piwa, przygotować deskę serów z dodatkami, posłuchać dyskusji ekspertów o fenomenie i popularności piwa, wina i sera (tak, to znowu one!).

Festiwalowi towarzyszyć będzie zlot food trucków pod marką Wrocławskich Ulicożerców. Serdecznie zapraszamy. ELLE MAN też tam będzie!

  • Wrocławska Feta. Festiwal Piwa, Wina i Sera
  • 7 i 8 marca
  • Zajezdnia Dąbie Wrocław
  • Wstęp biletowany (10zł)
  • Bilety: goout.net