Planuj mądrze

Na początku tygodnia, najlepiej w poniedziałek rano lub w niedzielę przed snem sporządź sobie listę najważniejszych rzeczy, które będziesz miał do zrobienia. Spotkania, projekty, kolacje - uporządkuj sobie listę w kalendarzu lub w notatniku. W ten sposób wchodząc w nowy tydzień będzie ci łatwiej zaplanować czas, by go nie marnować na próbę przypomnienia sobie, co było do zrobienia.

Mogą ci w tym pomóc także aplikacje. Z naszej strony możemy polecić „Trello” i „Notion”. Pierwsza z nich jest najprostszym organizerem do tworzenia tygodniowych planów. Co ważne, umożliwia ona dodawanie innych użytkowników do listy, więc przyda się również w pracy.

ZOBACZ TEŻ: Naukowcy ostrzegają: pracujesz dłużej? Możesz wyłysieć!

„Notion" z kolei jest bardzo rozbudowane i na pierwszy rzut oka wydaje się nieczytelne i skomplikowane. W praktyce tak jednak nie jest, ponieważ za pomocą tej aplikacji można stworzyć plan niemalże wszystkiego. Dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że mobilność jest dzisiaj w modzie. Warto więc spróbować organizować sobie czas za pomocą aplikacji, lecz jeśli nie jesteście jeszcze do tego przyzwyczajeni, to wystarczy zwykła kartka i długopis.

Wyznaczaj realistyczne cele

Nie warto stawiać sobie niesamowicie skomplikowanych zadań - te powinno realizować się metodą step-by-step. Wyznaczanie sobie realistycznych, małych celów wzmocni twoje morale. W jaki sposób? Po spełnieniu każdego z nich po prostu go skreśl na liście, albo odznacz. Na koniec dnia, na przykład przed snem, lub wyjściem z pracy będziesz mógł sprawdzić ile zrobiłeś. Spojrzenie na kartkę pełną wykreślonych zadań (wykonanych rzecz jasna) doda ci niesamowicie pozytywnego zastrzyku energii i zmotywuje cię do działania następnego dnia.

Zadbaj o przestrzeń w biurze

Ludzie pracują różnie. Jedni znajdują się w przestrzeni co-workingowej, drudzy w open space’ach, a jeszcze inni w zamkniętych gabinetach. Trzeba pamiętać o tym, że to, w jaki sposób mamy poukładane rzeczy na biurku, ma bardzo duży wpływ na jakość naszej pracy. Warto utrzymywać na nim porządek i nie magazynować sterty papierów i książek. Od tego są szafki, a te już nam niepotrzebne można składować w segregatorach za biurkiem lub na półce. Możliwości jest wiele, lecz kluczowym jest, by przestrzeń, w której pracujemy nie była zagracona. Unikniemy rozpraszaczy i będziemy w stanie skupić się naprawdę długo.

Raz w tygodniu pracuj zdalnie

Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy sobie może na to pozwolić. Jeśli jednak masz taką możliwość, spróbuj pracować z innego miejsca, niż biuro, w którym spędzasz większą część tygodnia. Wyjście do kawiarni albo biblioteki przełamie twoją rutynę. Twój mózg będzie miał więcej bodźców i stymulantów, więc nawet panujący w różnych miejscach jazgot może wam nie przeszkadzać. Należy pamiętać o tym, że rutyna może przyspieszyć proces tak zwanego „wypalenia”. A tego przecież nie chcemy, prawda?

Szanuj swój czas

Nie ma nic gorszego niż marnowanie czasu na niepotrzebne rzeczy. Prokrastynacja to chyba najgorsze, co może nas spotkać w pracy. Wiąże się ona ściśle z umiejętnością organizacji swojego czasu, która z kolei jest zależna od tego, jakie cele sobie wyznaczymy. Jeśli są one realistyczne i mądrze uporządkowane, wówczas zorganizowanie się do efektywnej pracy będzie naprawdę łatwe.