Pojazdy z silnikami elektrycznymi są w ruchu zdecydowanie cichsze od swoich spalinowych odpowiedników. Z jednej strony jest to ogromny plus (szczególnie dla podróżujących nimi osób), ale z drugiej problem, zwłaszcza dla przechodniów. Dlatego też przepisy Unii Europejskiej wymagają od producentów, aby wszystkie pojazdy elektryczne były wyposażone w system AVAS (Acoustic Vehicle Alerting System). Rozwiązanie ma umożliwić emisję dźwięku o określonym poziomie natężenia podczas jazdy z prędkością mniejszą niż 20 km/h.

Cupra Born lepiej słyszalny

W przypadku modelu Cupra Born inżynierowie ustawili dźwięk tak, by był wciąż wyraźnie słyszalny nawet przy prędkości powyżej 40 km/h. Unikalny dźwięk, który emituje elektryczny Born, został zaprojektowany przy użyciu czterech materiałów charakterystycznych dla marki CUPRA: miedzi, włókna węglowego, kamienia i drewna. Kompozytorzy dołożyli przy tym starań, by brzmienie modelu oddawało dynamiczny charakter Barcelony, która stanowiła inspirację od początku procesu projektowania modelu.

Ta akustyczna nowość jest częścią rewolucji, która ma być impulsem do elektrycznej transformacji firmy.

podkreśla Antonio Labate, Dyrektor ds. Strategii, Rozwoju Biznesu i Operacji w Cuprze.

Cupra Born – kiedy premiera?

Sygnał Borna został po raz pierwszy zaprezentowany w odcinku anglojęzycznego podcastu CUPRA Tribe, „The Impulse”, który jest dostępny w Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i Ivoox. Kolejne odcinki programu będą poruszały tematy inicjatyw marki CUPRA, takich jak serial CUPRA „RPM”, mistrzostwa Extreme E, współpraca z marką modową Mikkakus.

Premiera online Cupry Born odbędzie się we wtorek 25.05 o godzinie 12. Relację z prezentacji modelu można śledzić na platformie Youtube, Twitter i Linkedin.