Liczący 9 milionów mieszkańców Izrael stał się niespodziewanie światowym liderem, jeżeli chodzi o tempo szczepień obywateli przeciw COVID-19. Do tej pory szczepionkę otrzymało już ponad połowa populacji, a według zapowiedzi premiera Benjamina Netanyahu, dzięki sprawnej akcji do końca kwietnia uda się zaszczepić wszystkich dorosłych mieszkańców.

Izrael zaczyna wracać do normalności

Za słowami, a dokładnie statystykami, idą czyny. Izrael, jako jedno z pierwszych państw na świecie, wprowadził tzw. paszporty covidowe. Dzięki "zielonym przepustkom" osoby zaszczepione obiema dawkami oraz ozdrowieńcy mogą korzystać z siłowni i basenów, uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych, a także przebywać w hotelach i w synagogach. Dokument jest ważny sześć miesięcy od momentu przyjęcia drugiej dawki szczepionki. 

Przepustkę można zdobyć na trzy sposoby - poprzez pobranie aplikacji ze specjalnym kodem QR, stronę ministerstwa zdrowia - w wersji do wydrukowania albo zamówić certyfikat pocztą tradycyjną.

"Tak wygląda życie po lockdownie i po szczepieniach"

W sieci już pojawiają się filmiki, na których widać jak do Izraela powraca normalne życie sprzed pandemii. Mieszkańcy Tel Avivu i innych wielkich metropolii po wprowadzeniu "zielonej przepustki" tłumie ruszyli do restauracji i pubów. Tak wygląda życie po lockdownie i po szczepieniach - czytamy pod jednym z nagrań na Twitterze. Wideo, które podbija internet, znajdziecie poniżej. 

Przypomnijmy, że na świecie dotychczas potwierdzono już ponad 121 milionów przypadków zakażenia COVID-19.