Fryzura na irokeza swoje początki ma najprawdopodobniej w kulturze Indian. Irokezi byli ligą plemion indiańskich w skład której wchodzili między innymi Mohawkowie czy Oneidzi. Byli oni świetnymi wojownikami i z pewnością pędzą do boju z tak awangardową fryzurą na głowie budzili przestrach wśród przeciwników. 

Na swój renesans Irokez musiał jednak czekać aż do lat 70-tych i 80-tych XX wieku kiedy nastały czasy subkultury punk. Kolorowe irokezy stały się wizytówką punkowców, a ich najróżniejsze odmiany przewijały się przez imprezy i koncerty tego okresu. Od tamtego czasu męski irokez pozostaje obecny jako popularna fryzura, którą noszą już nie tylko wojownicy czy zbuntowani artyści. 

Irokez męski – inspiracje

Fryzura typu irokez męski to ciekawy wybór na sezon. Wartym zauważenia faktem jest to, że wiele wersji irokeza możesz samemu przygotować w domu. Męski irokez nie wymaga takiej ilości kosmetyków jak damski. Jeżeli poszukujecie inspiracji na taką fryzurę poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które możecie wykorzystać tworząc własną stylizację. 

Fryzury męskie i irokez – komu pasuje?

Fryzura na irokeza tak naprawdę będzie pasować prawie każdemu. Jak każdą fryzurę, warto dopasować go do kształtu twarzy, aby wykorzystać wszystkie jego cechy, które są w stanie np. poprawić nasze proporcje. Generalnie im krótsza twarz, tym dłuższy może być nasz irokez. Warto pamiętać o tej zasadzie, bo zdecydowanie ułatwia ona wybór fryzury. 

Fryzura tego typu sprawdzi się doskonale przy okrągłych twarzach, można ją wówczas połączyć z kozią bródką, co optycznie wydłuży rysy. W przypadku twarzy bardziej pociągłych, jeżeli zależy nam na takiej fryzurze, lepiej wybrać krótki irokez. Twarze kwadratowe nie bardzo lubią irokeza, niestety nie tworzy on wrażenia owalu głowy. 

Z racji na to, że jest to fryzura buntownicza, lepiej sprawdzi się u młodszych mężczyzn, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by irokeza nosić w każdym wieku. Warunkiem jest tylko to, abyśmy dobrze czuli się w takim wydaniu. Poza tym irokez może przenieść nas w czasy młodości, choćby z tego powodu warto czasami postawić na niestandardowe fryzury. 

Fryzury typu irokez męski – na punkowca

Jeżeli chcemy podkreślić naszą niezależność i buntowniczość, a do tego posiadamy trochę czasu i cierpliwości, możemy postawić na wygląd na punkowca i wykonać klasycznego irokeza. 

Na początku musimy wybrać jego długość, wedle naszego uznania. Najczęściej zostawiamy pasek szerokości kilku centymetrów biegnący dokładnie przez środek głowy. Golimy głowę, możemy do tego użyć zapinek na włosy, tak by pasek pozostał dokładnie taki, jaki chcemy. Niepotrzebne włosy możemy ogolić do zera lub na kilka milimetrów, tylko od nas zależy jak będzie wyglądał nasz irokez. 

Następnie musimy umyć dokładnie włosy, które zostały i pozwolić im wyschnąć. Tak przygotowane włosy warto potraktować szczotką, próbując nadać im kształt biegnący do góry. Po stworzeniu oczekiwanego kształtu musimy utrwalić go sporą ilością lakieru do włosów oraz gumy, która bardzo solidnie utrzymuje fryzury. Jeżeli chcemy być kolorowi jak prawdziwi punkowcy, możemy wcześniej potraktować nasze włosy zieloną, bądź inną jaskrawą szamponetką albo zwyczajnie je pofarbować. 

Fryzura na irokeza – bez gumy i lakieru

Jeżeli chcemy postawić na niestandardową fryzurę, ale jednocześnie nie wyglądać jak punk, możemy postawić na odmianę irokeza o wdzięcznej nazwie Lazy Hawk. Ten męski irokez różni się od wersji klasycznej tym, że nie stawiamy go wysoko do góry, a pozwalamy dłuższym włosom opaść swobodnie na bok głowy. 

Do tego stylu, warto, żeby nasze włosy nie były zbyt krótkie, idealna długość to minimum 10-12 cm. Po dokładnym ścięciu włosów poza cienkim kilkucentymetrowym paskiem biegnącym przez całą głowę, pozwalamy włosom luźno, „leniwie” opadać na bok głowy. 

Irokez męski – rodzaje

Niewiele fryzur jest tak charakterystycznych jak irokez. Rodzaje tego stylu rozwijały się na przestrzeni lat i w tej chwili mężczyzna, który chciałby zrobić sobie irokeza naprawdę ma w czym wybierać. Oto kilka rodzajów irokeza, które warto znać: 

Liberty spikes to tak zwane 'kolce na głowie'. Po wygoleniu boków głowy i pozostawieniu samego paska na górze włosy dzielimy na pasma, które za pomocą gumy, lakieru tudzież pasty formujemy w szpice. Nazwa tej odmiany irokeza wzięła się od kształtu korony Statuy Wolności w Nowym Jorku. 

Deathawk to gotycka odmiana irokeza. Prekursorem tej fryzury był zespół muzyczny Specimen. Irokez ten charakteryzuje się mocno tapirowanymi włosami na całej długości, ścina się go podobnie jak klasycznego irokeza, jednakże musi on być tapirowany – dopiero wówczas osiągniemy oczekiwany drapieżny i mroczny wygląd 

Niby-irokez to fryzura męska, w której nie golimy zupełnie boków głowy, po prostu lekko je skracamy, a nawet możemy z tego zrezygnować. To dobry pomysł dla nieprzekonanych, chcących sprawdzić swoje samopoczucie przed podjęciem decyzji o wygoleniu boków. W tym wariancie po prostu układamy włosy ku środkowi głowy próbując wykonać fryzurę jak najbardziej zbliżoną do irokeza. Możemy do tego wykorzystać również gumę lub lakier do włosów dla utrzymania formy. 

Krótki irokez

Nie każdy rodzaj irokeza musi składać się z dłuższych włosów. Niektórzy chcą zachować większy luz, nie musząc martwić się o kształt swojej fryzury. Właśnie dla takich osób istnieje irokez męski krótki. Fryzurę tę często możemy zobaczyć u włoskiego piłkarza Mario Balotellego i kiedyś u Davida Beckhama. Wybierając krótkiego irokeza upewnijmy się jednak, że będzie pasował on do kształtu naszej głowy. Potem możemy już do woli eksperymentować. Jako że krótki irokez nie zostawia nam szerokiego pola do stylizacji jego kształtu, magię odnajdziemy w kolorach. To doskonały irokez do farbowania, dzięki czemu można zaprezentować się w różnych wydaniach. Krótki irokez jest też niezwykle prosty do pielęgnacji, wystarczy co jakiś czas zgolić boki głowy. Opcje zasadniczo są dwie. Głowa może być ogolona na zero, a nasz irokez bardzo krótki (2-3 cm) lub możemy zostawić kilka milimetrów po bokach, ale warto wtedy dodać centymetr lub dwa do wysokości góry. Luz i dobry styl są tu gwarantowane. 

Męski irokez na nieco dłuższych włosach

Jeżeli mamy nieco dłuższe włosy możemy pozwolić sobie na zupełnie niestandardową fryzurę, czyli Dreadhawk. Jest to irokez zrobiony z dreadów. Dla tego niesamowitego looku oczywiście musimy wcześniej zapuścić włosy, z których zrobimy dredy. Możemy również najpierw wygolić boki i zostawić samą górę, a z tego co zostanie zrobić dredy. Warto jednak wcześniej porozmawiać o tym z osobą, która pomoże nam osiągnąć ten wygląd. Zrobienie dredów samemu ze względu na długi czas przygotowania jest dużo trudniejsze. Po wygoleniu boków dredy należy skierować do tyłu i związać. Jeżeli uda nam się zapuścić naprawdę długie włosy, nasz Dreadhawk będzie prezentował się naprawdę imponująco.

ELLE MAN POLECA: Fryzura męska w stylu Peaky Blinders: strzyż się i czesz jak Tommy Shelby i jego bracia

ZOBACZ: Fryzury męskie długie dla różnych kształtów twarzy. 4 modne propozycje

CZYTAJ: Fryzury męskie krótkie dla różnych kształtów twarzy. Jak dobrać najlepszą?