ELLE MAN – kultura na weekend: FILM

„Irlandczyk”

Osadzona w powojennej Ameryce epicka opowieść widziana oczami weterana II wojny światowej Franka Sheerana, oszusta i płatnego mordercy pracującego dla najbardziej osławionych przestępców XX wieku. Rozgrywająca się na przestrzeni kilkudziesięciu lat saga poświęcona jest jednej z największych zagadek kryminalnych w historii Stanów Zjednoczonych – tajemniczemu zaginięciu legendarnego przywódcy związków zawodowych Jimmy’ego Hoffa. Widzowie wezmą udział w brutalnej podróży, podczas której zostaną przed nimi odsłonięte kulisy funkcjonowania przestępczego półświatka, wewnętrznych walk o wpływy oraz kryminalnych powiązań ze światem polityki.

W najnowszym filmie Martina Scorsesego główne role zagrali Robert De Niro, Al Pacino oraz Joe Pesci. Amerykańscy krytycy zgodnie podkreślają, że twórca „Taksówkarza” nakręcił kolejny wybitny film. Stąd jest to bez wątpienia najważniejsza premiera tego tygodnia.

„Le Mans ‘66”

Na zlecenie Henry'ego Forda II amerykański projektant Carroll Shelby i brytyjski kierowca Ken Miles podejmują wyzwanie pokonania samochodów ekipy Ferrari w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. W dramacie sportowym Jamesa Mangolda główne role grają Christian Bale oraz Matt Damon. Obraz zebrał przyzwoite recenzje, więc należy się spodziewać niezłej rozrywki.

„Supernova”

Trzech mężczyzn, jedno miejsce, jeden dzień i jedno zdarzenie, które zmieni ich losy. Oto polityk, który chce wygrać wybory; policjant, pragnący dotrwać spokojnie do emerytury; i mieszkaniec polskiej wsi, który ma rodzinę na utrzymaniu. Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Ludzie postawieni w sytuacji granicznej – a także widzowie – staną przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas. Film Bartosza Kruhlika został nagrodzony Złotymi Lwami za najlepszy debiut reżyserski na festiwalu filmowym w Gdyni, więc już chociażby z tego powodu warto go sprawdzić.

„Kult. Film”

Film dokumentalny zawierający wyjątkowe i nigdzie niepublikowane materiały zakulisowe z życia legendarnego zespołu Kult oraz samego Kazika Staszewskiego. Prawdziwy, emocjonujący i wyczekiwany film o ludziach, bez których polska scena muzyczna nie mogłaby istnieć. Kamera towarzyszyła muzykom podczas trasy koncertowej oraz w życiu codziennym, pokazując fenomen i grupy i jej zupełnie niespotykanej nigdzie indziej więzi z fanami.

„Żelazny most”

Dramatyczna opowieść o trójce bohaterów uwikłanych w miłosną relację. Pracujący na stanowisku sztygara Kacper ma romans z żoną swojego przyjaciela, Oskara, również górnika. Żeby móc spotykać się z kochanką, Kacper wysyła Oskara do pracy na dalekie i niebezpieczne odcinki kopalni. W trakcie jednej ze schadzek Oskar w wyniku tąpnięcia zostaje odcięty w zawalonym chodniku, a kochankowie rzucają się w wir akcji ratowniczej. Muszą przy tym uporać się z poczuciem winy oraz świadomością, że pośrednio przyczynili się do dramatu zasypanego mężczyzny. Nie pomaga im w tym żywe uczucie, jakim nadal siebie darzą. Zbyt wiele pytań, niepodjętych decyzji zostaje nagle bez rozwiązania, a niemożność konfrontacji z zaginionym mężem zmusza kochanków do szukania odpowiedzi w samych sobie.

„Kraina lodu 2”

Elsa i Anna wraz z przyjaciółmi udają się do Zaczarowanego Lasu w poszukiwaniu pomocy dla swego Królestwa. Sequel wielkiego hitu z 2013 roku będzie solidną propozycją dla tych, którzy lubią animacje Disneya.

„Obława” na Netflix

II wojna światowa. Kapral Wydra, żołnierz partyzanckiego oddziału, zmaga się nie tylko z Niemcami i polskimi zdrajcami, ale także z własną przeszłością. W rolach głównych Marcin Dorociński oraz Maciej Stuhr.

„Gran Torino” na HBO GO

Zasadniczy, przywiązany do tradycji, weteran wojny w Korei Walt Kowalski (Clint Eastwood) z ogromną niechęcią patrzy na wszelkie zmiany, jakie mają miejsce w jego małym świecie. Mężczyzna jest orędownikiem starego porządku i definiujących go wartości. Wierzy, że ciężka praca, honor oraz miłość do ojczyzny to podstawowe atrybuty prawego człowieka i obywatela. Ciężko mu pogodzić się z faktem, że w jego dzielnicy mieszka tak wielu obcokrajowców. Jego zdaniem nie mają oni szacunku do kultury i historii Ameryki. Jemu samemu natomiast nie podobają się ich zwyczaje i zachowanie. Nie próbuje ich zrozumieć. Wszystko jednak zmienia się za sprawą jego samochodu, Forda Gran Torino. Kowalski niespodziewanie nawiązuje kontakt z sąsiadami. Najpierw niechętny i nieufny szybko musi skonfrontować swoje uprzedzenia z rzeczywistością. Obsypany nagrodami niezwykle inteligentny film w reżyserii zdobywcy Oscarów – Clinta Eastwooda.

„Moulin Rouge!” na HBO GO (od 23 listopada)

Paryż, 1899 rok. Christian (Ewan McGregor) jest młodym, idealistycznym poetą, który na przekór ojcu przyjeżdża do stolicy Francji, aby spróbować życia bohemy. Pewnego dnia mężczyzna trafia do legendarnego klubu Moulin Rouge, którego gwiazdą jest najlepiej opłacana w mieście kurtyzana Satine (Nicole Kidman). Między kobietą a mężczyzną niespodziewanie wybucha gorący romans. Satine nie może jednak pozwolić sobie na miłość i musi trzeźwo myśleć o swojej przyszłości. Klasyczna historia miłości ubogiego pisarza i prostytutki w reżyserii Baza Luhrmanna (nominacja do Oscara i Złotego Globu). Do pracy przy swoim widowiskowym musicalu artysta zdołał namówić wiele gwiazd – w tym laureatkę Nagrody Akademii Nicole Kidman (Godziny) oraz wyróżnionego Złotym Globem Ewana McGregora (Połów szczęścia w Jemenie). W obsypanym nagrodami filmie występują także nominowany do Złotego Globu John Leguizamo (Ślicznotki), zdobywca Oscara Jim Broadbent (Iris) oraz Richard Roxburgh (serial Rake). Produkcja została wyróżniona dwiema Nagrodami Akademii – za kostiumy i scenografię.

„Green Book” na HBO GO (od 24 listopada)

Rok 1962, USA. Tony Lip (Viggo Mortensen) jest pochodzącym z klasy robotniczej drobnym cwaniaczkiem z Bronxu, który zostaje szoferem Dona Shirleya (Mahershala Ali), wybitnego, ekstrawaganckiego muzyka pochodzenia afroamerykańskiego. Mężczyźni wyruszają razem w wielotygodniowe tournée na południe Stanów Zjednoczonych. Z pozoru różni ich wszystko. Z czasem jednak okazuje się, że ich pełna przygód podróż staje się początkiem nieprawdopodobnej przyjaźni. Kameralny film drogi, którego fabuła koncentruje się na relacji dwóch mężczyzn wywodzących się z odległych, obcych klasowo światów. Akcja obrazu rozgrywa się w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy to rasizm królował na południu Stanów Zjednoczonych. Niezapomniane role tworzą Viggo Mortensen (nominacja do Oscara) oraz Mahershala Ali (Nagroda Akademii dla najlepszego aktora drugoplanowego). W obsadzie pojawiają się także Linda Cardellini (Legalna blondynka), Sebastian Maniscalco (Dom wygranych) oraz Dimiter D. Marinov (serial Barry). Produkcja zdobyła trzy Oscary – w tym dla najlepszego filmu.

ELLE MAN – kultura na weekend: SERIAL

„Śmiertelni” na Netflix

Dwóch licealistów zawiera pakt z przybyszem z zaświatów. W zamian otrzymują nadprzyrodzone moce, które mają im pomóc w rozwiązaniu sprawy morderstwa.

2. sezon „Pełne morze” na Netflix

Lata 40. XX wieku. Po serii tajemniczych zgonów w czasie luksusowego rejsu z Hiszpanii do Brazylii dwie siostry odkrywają szokujące rodzinne tajemnice.

„Opowieści z narkoświata” na Netflix

W tym dokumencie możesz zobaczyć, jak przemytnicy narkotyków i policjanci próbują przechytrzyć siebie nawzajem w różnych regionach świata.