Kompleks krzywych zębów dotyka równie często mężczyzn, co kobiety. W końcu nieregularna linia zębów odejmuje uroku i potrafi popsuć każdy, nawet najbardziej czarujący uśmiech, a co za tym idzie – także znacząco obniżyć poczucie własnej wartości. I choć przez lata nierówny zgryz można było korygować jedynie w wieku dziecięcym lub nastoletnim, to jednak obecnie jego wadę bez problemu wyleczyć mogą także osoby dorosłe. Jakie są zatem najczęstsze wady i jaki wybrać aparat ortodontyczny? W tej kwestii radzi nam i podpowiada dr Irmina Materna, dyrektor medyczna DeClinic w Warszawie:

 - Stłoczone oraz wykrzywione zęby nie są wyłącznie defektem estetycznym. Taka wada może mieć również niekorzystny wpływ na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. A to zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy, chorób przyzębia, przyczynia się do dolegliwości skroniowo-żuchwowych, a w skrajnych przypadkach zaburzeń układu pokarmowego. Krzywe zęby trudniej czyścić, poza tym nierównomiernie się ścierają. Często są też przyczyną zapalenia dziąseł i bólu zębów, a nawet utraty uzębienia. Warto mieć to na uwadze planując ich korektę. – podsumowuje problem doktor Materna.

Niby idealnie, ale krzywo

Czasem zęby mają idealny kształt, tylko po prostu krzywo rosną. Jednak większość wad zgryzu to wady nabyte. Ich najczęstsze przyczyny to wczesna utrata zębów mlecznych, nieprawidłowe oddychanie przez usta, ssanie palca, oraz przerośnięte migdałki. Niektóre wady są jednak dziedziczne. Najbardziej powszechną wadą tego typu jest progenia, czyli nadmiernie przerośnięta żuchwa. Na szczęście dla współczesnej ortodoncji praktycznie nie ma wad niemożliwych do skorygowania. Korekcję wady zgryzu można rozpocząć w każdym wieku, nie ma żadnej górnej granicy. Trzeba jedynie spełniać podstawowe warunki: mieć własne zęby i nie mieć zaawansowanej parodontozy.

Jaki zgryz, taki aparat

Wybawieniem dla wszystkich, którzy są skorygować swój wadliwy zgryz są oczywiście aparaty ortodontyczne. Obecnie wyróżniamy ich dwa rodzaje: ruchome i stałe. Ruchome stosowane są najczęściej w okresie uzębienia mieszanego, czyli u dzieci do około 13. roku życia. Czas noszenia takiego aparatu uzależniony jest od rodzaju wady zgryzu i wieku pacjenta. Aparaty ruchome są skuteczne w eliminacji nieprawidłowej czynności mięśni otaczających jamę ustną, w leczeniu wad budowy szczęk – np. zwężeń szczęk. Aparaty stałe zaleca się zaś osobom ze wszystkimi zębami stałymi. Są mocowane przez ortodontę na powierzchni zębów za pomocą specjalnych klejów. Pacjent nie może sam ich wyjmować, działają przez cały okres leczenia, który trwa od roku do dwóch i pół, w zależności od rodzaju wady.

Efektywne a skromne

Aparat korygujący zgryz u bardzo dojrzałej osoby to już dziś klasyka, która nikogo nie dziwi. Niektórzy wolą jednak nie obnosić się z faktem, że są w trakcie prostowania krzywych zębów. Szczególnie, kiedy uśmiech jest częścią twojego wizerunku biznesowego, czy szerzej – zawodowego. Dla takich osób stworzono nowoczesne rozwiązanie, jakim jest system Invisalign – komplet przezroczystych, wymiennych płytek prostujących zęby, tzw. alignerów. Są one zupełnie niewidoczne dla innych, a to dzięki temu, że nie zawierają żadnych metalowych elementów, takich jak zamki czy druty.

- Taki aparat nakładkowy jest wygodny w użyciu, ponieważ jest gładki i łatwo utrzymać go w czystości. Pacjenci chwalą go także z tego względu, że pozwala na drobne odstępstwa w noszeniu bez szkody dla efektu końcowego. - dr Materna wyjaśnia zalety takiego rozwiązania.

Niewidoczny aparat ortodontyczny - jak to działa?

Jak zatem dokładnie działa niewidoczny aparat na zęby? Za pomocą systemu Invisalign można wyleczyć stłoczenie zębów, szpary między zębami oraz zgryz krzyżowy, zgryz głęboki oraz przodozgryz. Pacjent nie musi się martwić kolejnymi etapami leczenia swoich zębów. Cały przebieg indywidulanego zastosowania systemu Invisalign jest przygotowywany komputerowo przez certyfikowanego lekarza, który opracowuje szczegółowo jego plan. Dzięki wirtualnemu, trójwymiarowemu planowi leczenia (ClinCheck) pacjent może zobaczyć symulację oczekiwanego rezultatu, czyli swój uśmiech po zakończeniu terapii. Poza tym wspominane oprogramowanie prezentuje sekwencję ruchów zębów, które następują w trakcie leczenia, co umożliwia pacjentowi monitorowanie zmian wyglądu zębów na każdym etapie leczenia. Nakładki są spersonalizowane, co oznacza, że wykonuje się je na zamówienie pod konkretnego pacjenta i co dwa tygodnie wymienia, aby zęby stopniowo się przesuwały we właściwe miejsce.

Walka o piękny uśmiech na kilku frontach

Największą zaletą Invisalignu jest to, że stosowanie tego systemu nie wiąże się z żadnymi ograniczeniami. W trakcie leczenia pacjent nie musi rezygnować z dotychczasowego stylu życia. Możesz jeść to, na co masz ochotę, a zdejmowane płytki umożliwiają ci utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Invisalign ma jednak jeszcze jedną dużą zaletę: daje możliwość leczenia dwóch przypadłości na raz: krzywych zębów i przebarwień, bo przy pomocy nakładek można zęby też wybielić. A czy przecież nie o to nam wszystkim chodzi? O zdrowe, równe i białe zęby, które nie tylko dodadzą nam odwagi i pewności siebie, ale też spowodują, że będziemy się częściej uśmiechać. Tak do siebie, jak i do innych!