Chcąc sprawić, by jego sztandarowe usługi były nieco bardziej przejrzyste, Facebook zmieni nazwę Instagrama i WhatsAppa. Wkrótce obie aplikacje przemianowane zostaną na „Instagram od Facebooka” i „WhatsApp od Facebooka”.

Zmiana nie wpłynie na funkcje tych aplikacji; ma być jedynie kosmetyczna. Nowe nazwy pojawią się w sklepach z aplikacjami i w samych aplikacjach. Jednak nie będą się wyświetlać na głównym ekranie telefonów.

Rzecznik prasowy Facebooka wyjaśnił w rozmowie z portalem The Information, skąd pomysł na tego typu zmianę w kwestii Instagrama oraz WhatsAppa. „Chcemy klarowniej pokazywać, że te produkty i usługi są częścią Facebooka” – stwierdził. Co ciekawe, aplikacja Facebooka Workplace już stylizuje obie usługi w ten sposób.

CZYTAJ TEŻ: Nowa opcja Messengera dla nocnych marków już dostępna

Jak podkreśla „Business Insider”, zmiana ta budzi pewne kontrowersje. W ciągu ostatnich dwóch lat Facebook był trapiony przez wiele skandali, ale nie dotknęły one Instagrama i WhatsAppa. Obie usługi działały niezależnie i miały sporą autonomię. Jednak od jakiegoś czasu Facebook zaczął stawiać na bardziej scentralizowaną kontrolę, co wywołało spore napięcia wśród pracowników. Znamienne jest to, że współzałożyciele obu aplikacji nie pracują już w Facebooku.

Facebook chce w przyszłości dać swoim użytkownikom możliwość wysyłania wiadomości między różnymi aplikacjami a Messengerem. Czyli zmiana nazw Instagrama i WhatsAppa to zapewne przymiarka do głównego planu – stworzenia podobnego, zunifikowanego środowiska w stylu Apple.