Apollo 13 miał być trzecim lotem na Księżyc w ramach amerykańskiego programu lotów kosmicznych. Misja, jak każda wykonywana w przestrzeni kosmicznej, wiązała się ze dużym ryzykiem, ale dowodzący wyciągnęli konkretne wnioski z poprzednich lotów i byli dobrej myśli. W podróż udać się miało trzech astronautów: dowódca weteran James Lovell, Pilot Modułu Dowodzenia Jack Swigert i Pilot Modułu Księżycowego Fred Haise. Wszyscy zostali zostali wyposażeni w standardowe zestawy sprzętu i ubrań, testowane przez NASA pod względem działania w kosmosie. Wśród urządzeń znajdowały się także zegarki OMEGA Speedmaster Professional, których producent był oficjalnym partnerem NASA od 1965 roku. 

Zegarki miały być ostatnią formą realnego pomiaru czasy w przypadku, gdyby cyfrowej urządzenia zawiodły. W rzeczywistości, taki problem pojawił się zaledwie dwa dni po starcie Apollo 13. Eksplozja zbiornika z tlenem na pokładzie postawiła astronautów w bardzo ryzykownym położeniu. Porzucono misję dotarcia na Księżyc, a priorytetem stał się bezpieczny powrót załogi do domu. Jednak żeby było to możliwe, konieczne było drastyczne ograniczenie zużycia energii na pokładzie, co wiązało się też z wyłączeniem zegarów. 

Stacja naziemna ustaliła, że przez ostatnich kilka dni, statek zdryfował z zaplanowanego kursu o około 60 do 80 mil morskich. Istniało ryzyko, że moduł z astronautami wejdzie w atmosferę ziemską pod złym kątem i odbije się od niej z powrotem w przestrzeń kosmiczną. Aby zapobiec takiemu scenariuszowi konieczna była korekta kursu statku, która wymagała ręcznego wymuszenia spalania paliwa przez dokładnie 14 sekund, podczas gdy Lovell, kierujący się horyzontem Ziemi, miał wprowadzić statek na właściwą trajektorię lotu. Pozbawiony wsparcia cyfrowych systemów pomiaru czasu Swigert do obliczenia czasu spalania paliwa wykorzystał swój zegarek. Dowódca misji, James Lovell, tak wspominał te wydarzenia: „Wykorzystaliśmy zegarek, który Jack miał na ręku, a ja sterowałem statkiem. Jack odmierzał czas spalania paliwa w silniku, tak by korekta kursu pozwoliła nam bezpiecznie wrócić do domów”. 

Ku uldze całego zespołu unikalny manewr ratunkowy zadziałał znakomicie i ostatecznie, 17 kwietnia, po 142 godzinach i 54 minutach od startu, misja Apollo 13 bezpiecznie wodowała w wodach południowego Pacyfiku. W tym samym roku, OMEGA otrzymała od NASA nagrodę „Silver Snoopy”, jako wyraz wdzięczności za jej wkład w sukces programu załogowych lotów kosmicznych. Pomysłodawcy prestiżowej nagrody wybrali Snoopy’ego, jako nieoficjalną maskotkę NASA, ze względu na zdolność sympatycznego pieska do zachowania pogody ducha nawet w najpoważniejszych sytuacjach.