„MKOl, Komitet Organizacyjny Tokio 2020, Rząd Metropolitarny Tokio i Rząd Japonii uzgodniły nowy termin Igrzysk XXXII Olimpiady Igrzyska w Tokio odbędą się w dniach od 23 lipca do 8 sierpnia 2021 r.” – poinformował Polski Komitet Olimpijski.

„Nowy termin daje wszystkim zaangażowanym w organizację igrzysk maksymalny czas na poradzenie sobie z ciągle zmieniającym się krajobrazem i zakłóceniami spowodowanymi pandemią koronawirusa” – wyjaśnił w oświadczeniu Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Prezydent MKOl Thomas Bach wyraził przekonanie, że IO w Tokio mogą być światłem na końcu ciemnego tunelu, w którym znajduje się obecnie ludzkość.

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 odwołane

Gdyby pandemia koronawirusa nie wywołała prawdziwego spustoszenia na świecie, to Igrzyska Olimpijskie odbyłyby się w tym roku w dniach 24 lipca – 9 sierpnia. Jednak 24 marca premier Japonii Shinzo Abe oraz MKOl wspólnie przekazali, że nie ma sensu ryzykować i postanowili przenieść imprezę na następny rok.

Pomysł, aby przełożyć IO wyszedł od premiera Japonii. Podczas telekonferencji Abe słusznie argumentował, że w obecnej sytuacji sportowcy nie mają żadnej możliwości przygotowania się do tak ważnej imprezy. Z powodu koronawirusa odwołano większość zawodów, a opcje treningów i udziału w startach kontrolnych są praktycznie zablokowane. MKOl nie mógł nie zgodzić się z taką propozycją.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio są drugą wielką  imprezą tego roku, która została przeniesiona na przyszły rok. Także UEFA zdecydowała, że Euro 2020 odbędzie się latem 2021 roku.

ZOBACZ TEŻ: Euro 2021 i co dalej? Jak pandemia koronawirusa wpłynie na światowy futbol? [ANALIZA]